• Ani já to nevím, neznám stranu, které bych mohla věřit.

  Prostě neznám, ať se dívám na jakoukoliv z těch, které jsou nějak jasně profilované. O těch ostatních nemá smysl uvažovat vůbec. Kupovat zajíce v pytli nehodlám.

  pol_strany

  Znáte ten vtip?

  Potká Kohn Roubíčka: “Tak koho budou volit, Roubíček?”
  “No komunisty, to je přece jasný.”
  “To vím taky, Roubíček, ale z které strany?”

  Postupně jsem v období svobodných voleb volila kdejakou ze stran vyjma komunistů (nanejvýš jsem je nechtěně volila podle toho vtipu), ale nikdy jsem nebyla spokojená, buď ta strana beznadějně propadla, nebo se hned po volbách vybarvila do nepěkných odstínů. Mnohé partaje se stačily zdiskreditovat ještě před volbami během kampaně. Takto pro mne jeden pán vyřadil z losování Zelené, které jsem volit opravdu chtěla. Jedním dechem s vychvalováním této strany, za niž právě kandidoval, mi nabídl k přečtěšní “úžasnou knihu, která mi otevře oči stejně jako jeho spolustraníkům.” - Byly to Protokoly sionských mudrců. Tehdy jsem raději volila KDU-ČSL. To už teď také není možné, z takové trestuhodné naivnosti mne definitivně vyléčil například jistý pan Václav Štěpán Hà David, nehledě na celkový vývoj této truchlivé parodie na tradiční evropskou stranu. V posledních letech se v mých očích zbouraly velké parlamentní strany samy svými kampaněmi plnými lží, populistických blábolů a zjevným pohrdáním voliči.

  Mám tedy rezignovat na tento typ demokracie (je to ještě vůbec demokracie?) a nevolit?

  Věřit, že lze vzkřísit klasickou přímou demokracii, je naivní. V moderní společnosti již nelze spoléhat na osobní znalost kandidátů a na možnost dát jim při nejbližší příležitosti na Agoře přes papulu, jako tomu bylo možné kdysi v malých a udrbaných Athénách. Ani nevím, jestli taková ideální demokracie kdy existovala, i ti Athéňané nakonec často šlápli do kopru (nikoliv do vonné byliny, ale do řecky nazvaného ho…a), když si vyostrakizovali vlastní elitu a pak navrch popravili Sókrata. Volební právo bylo navíc v klasické polis omezené takovým způsobem, že se o svobodě a rovnosti nedalo hovořit. Nemohly volit ženy, chudí lidé, nesvobodní, přistěhovalí atd. Výsledkem bylo, že volilo pár nafrněných maloměšťáků z takzvaných dobrých rodin, kteří si v politice kompenzovali své četné komplexy a nakonec utopili svoji obec v korupci a v nesmyslných válkách. Jak již píše Aristotelés ve svém pojednání Politika, demokracie se rychle zvrhává v ochlokracii - vládu lůzy - a pak nezbývá, než to všechno opět zkopat do kuličky za vlády nějakého pěkně tvrďáckého monarchy.

  V našem typu zřízení naproti tomu opravdu existuje rovnost občanů, i když nad ní lze občas kroutit hlavou, a je to tak spravedlivé. I idiot může volit, neboť i o jeho životě se nakonec v politice rozhoduje. Ostatně mnohdy takový obecní idiot volí lépe než univerzitní profesor a ženská od plotny má víc politicky zdravého rozumu a vhledu do každodenní reality než věhlasný politolog… Zlé na dnešním zřízení ale je, že si veškerou moc ve státě rozebraly politické strany, které pak neprůhledně rozhodují o kandidátech, a volby jsou jen jakousi komedií a kosmetickou úpravou, řečeno s filozofem, nejlepší z možných. Zastupitelská demokracie je prostě džungle.

  Rozhodně však odmítám varianty, jimiž je nějaký typ totalitního státu, diktatury a silné ruky. Je mi milejší chaos (cizím slovem “veřejný dům”) v relativní svobodě, než takzvaný pořádek v nesvobodě. Vládne-li nám mnoho darebáků, kteří si jdou navzájem po krku, je to sice celkově mnohem dražší než jeden zlodějský darebák, byť by jezdil ve zlatém kočáře, ale je to pro mne jako pro jednotlivého občana bezpečnější, než kdyby zde vládl nějaký pošahaný Lord Picbudka. Navíc si z nich mohu dělat legraci a psát o nich, že to jsou zkorumpovaní, hloupí a zlí syčáci, čímž si sice mnoho nepomohu, ale aspoň se mi uleví. Kdybych totéž napsala o autoritářském samovládci, dlouho bych si zde nepobyla. Pak ovšem musím prozatím akceptovat současný čurbes včetně jeho veřejně prokazované idiocie, prolhanosti, nekompetentnosti a korupčních a násilnických metod. Čurbes všeobecný je přijatelnější než čurbes unifikovaný a zmonopolizovaný. Musím tedy volit.

  Situace ale není úplně beznadějná. Je ještě dost času, takže mohu uplatnit vlastní novou metodu rozhodování. Budu několik měsíců sledovat, koho nejvíce kritizuje a na koho nejsprostěji nadává Klaus a jeho rudohnědá kamarila. Na koho se zaměří oficiální i méně oficiální mediální útoky těchto výpečků. To bude ta nejlepší strana z možných, tu pak budu volit.
  ————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 6 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Tohle jsou i má každopředvolební dilemata. Tak si buduji takový pomocný volební klíč.
   a) Používá strana otevřená či zkrytá rasistická hesla? Nevolím ji.
   b) Ukazuje strana “původce všeho zla na světě” ? Dělá si body stigmatizací té či oné skupiny, menšiny obyvatel? Nevolím ji.
   c) Vymezuje se strana v programu či propagaci proti rasismu? Řídí se tím i mezi volbami? Má mé velké sympatie.
   d) Inklinuje strana k “humanrightismu”? Má mé velké sympatie.
   e) Slibuje strana že “udělá pořádek”? Pryč odsud !!!!!!!!!

   Já vím, že to není zaručené štěstí. Ale pomáhá to. Pomohli mi (a ne málo) tvůrci “Přemluv bábu” abych věděl, že nemám volit TOP 09. Pomohly mi Hlídky VV abych věděl, že ta strana je skryté (dnes už otevřené) zlo. Atd. Dnes jsem rád, že jsem takové signály dostal.
   Přes to vše - i s tím vším, při pohledu na dnešní vládní koalici bych moc rád, aby tahle dilemata byla aktuálnější, než až za tři roky.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Tak nějak. Ale těch stran není zase tak mnoho na výběr. Vždycky je to volba menšího zla. Nutná volba nejlepšího programu s nejistou nadějí, že se jím budou politici držet i po volbách.

  • Jiraak Says:

   taky jsem si sestavil podobný klíč.. stejný výsledek jak u TOP tak u VV.. Vyhráli Piráti. Vzhledem k jejich aktivitám směřujícím k potlačení korupce už proběhlých a i budoucích, nevidím žádnou jinou alternativu.

  • Ondřej Wolf Says:
  • Honza Storoš Says:
  • Věra Tydlitátová Says:

   Tak když tak čtu tohle, říkám si, že tuhle vládu bych snad i měla podpořit proti takovým…:
   Exministr s krycím jménem hrozí: Vládo, v sobotu naplním Václavák
   http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/197433.aspx
   A také opět názorná ukázka, koho nikdy nevolit a nepodporovat: Jsou to Alternativa Zdola (AZ), Demokratická strana zelených (DSZ), Klub společenských věd (KSV), Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM), Ne Základnám (NZ), Rada seniorů ČR (RS ČR), Sdružení nájemníků ČR (SON), Sdružení zastánců dětských práv (SZDP), Společnost pro evropský dialog (SPED), Strana demokratického socialismu (SDS), Suverenita (SBB).

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy