• Ahoj, lidi toulaví 29.12.2011

  V posledních měsících a ještě více pak týdnech a dnech se množí komentáře, články, i různé poznámky navozující chiliastické nálady.

  406341_264985660230656_122665381129352_772148_2119626192_n

  Bude snad rok 2012 opravdu rokem konce světa, jak prý předpovídá kalendář dávných Mayů? Zhroutí se světový kapitalistický, liberální a demokratický systém, jak si přejí komunisticky a fašisticky založení voliči? Zjeví se mahdí, jak si přeje íránský vůdce? Přijde vlna nepokojů, revolucí, válek a celkové bídy?

  Rok 2012 se opravdu jeví jako rok neklidu, už nynější doba má nakročeno k výraznému pnutí ve společnosti a různé systémy od finančních, politických a sociálních až po systémy osobních etických hodnot se hroutí. Civilizace, která vsadila na technický pokrok, jako by mu nestačila svým duchovním rozvojem. Pokládá-li společnost úctu k lidem a k přírodě za nadbytečnou třešničku na dortu technického rozvoje, vysmívají-li se technokraté humanitnímu vzdělání a dokonce se je pokoušejí v praxi omezit, či zlikvidovat ve prospěch ryze technických oborů, je na průšvih zaděláno.  To se ovšem dalo očekávat stejně jako řada dalších nepříznivých věcí. Na podobných křižovatkách stálo lidstvo již mnohokrát a mohlo by se poučit. Pravda ovšem je, že za hromadami mrtvol a potoky slz se pak obvykle vykročí dál a život se nezastaví.

  Nevím, jaký bude rok 2012, a myslím, že to neví nikdo. Nepokoje jsem očekávala již v předchozích letech, ukázalo se ale, že lidé vydrží hodně a do revolucí se jim moc nechce, alespoň u nás. Frustrace se obvykle vybije anonymními nenávistnými výkřiky v internetových diskusích. Pokusy opozice o sformování účinného odporu se rozpadají. Samozřejmě není možné sjednotit opoziční síly, protože prostě nejsou jednotné a navzájem se nenávidí možná stejně vášnivě, jako nenávidí “systém” - ať jím již myslí cokoliv.

  Svět ovšem není tak stabilní jako centrum Evropy a může vypuknout jakákoliv válka s tragickými následky, které by zcela jistě zasáhly také nás, byť nepřímo. Hlad, ekologické havárie, přírodní pohromy, demografická krize, finanční problémy, to se valí nezadržitelně. Ale to zde bylo i dříve stejně jako řada pozitivních věcí - úžasné objevy v medicíně, fyzice, astronomii, ukázky lidské solidarity při tajfunech, zemětřesení a tsunami, řada drobných úspěchů lidskosti. Bude další rok stejný? Tak trochu jsou obavy namístě.

  Obavy byly namístě i dříve.

  Stejně tak naděje.

  Ale nakonec je velmi pravděpodobné, že tragické události rozložené v prostoru a v čase sice určitě omezí náš komfortní a konzumní životní styl, ale v konkrétní a osobní rovině na nás nebudou mít takový dopad, jaký budou mít individuální události našich malých dějin: nemoci, práce, starosti s dětmi i jejich úspěchy, setkávání s přáteli, výlety a knížky. Jako se jeví v dalekohledu srážka galaxií velkolepě a tragicky, kdybychom však žili na některé z jejích planet, pak bychom si ani ničeho zvláštního nemuseli všimnout, jen by se na nebi pomalu měnily obrazce souhvězdí. Stejně je to s velkými dějinami, v médiích plnými krve a hluku, v osobním životě vzdálenými a nepostřehnutelnými. Malé dějiny našich životů jsou pro nás podstatnější.

  Naše malé dějiny jsou ohroženy hlavně sociální nejistotou, s tím nemůžeme mnoho udělat, dokonce ani předčasné volby, zjevení a vynesení geniálních a naprosto čestných politiků, nebo revoluce by nezpůsobily déšť obilí a klobás a v řekách by nezačalo téct pivo. Ale můžeme hodně udělat s tím, jak případnou krizi překonat. Můžeme konečně znovuobjevit význam vzájemné solidarity v rodině a mezi přáteli, můžeme se s životem poprat společně. Kdysi to tak bývalo. Dříve byli lidé mnohem chudší než nyní, ale nebyli nešťastnější. Měli jeden druhého a vážili si duchovní dimenze života.

  Není třeba se bát.
  ————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 2 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Moe Says:

   Jsi dítětem vesmíru, ne méně než stromy a hvězdy, Mas právo být zde, at Ti to je, a nebo není jasne, veci vesmírné se odehráváji tak, jak by měly.

   Proto jdi v míru s Bohem, jak koliv si Ho umis představit, a jaka koliv je tva prace a touhy, v hlučném zmatku života, zachovej si mír se svou duší.
   Max Ehrmann

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy