• Ahoj, lidi toulaví 27.02.2012

  Tohle nám nakreslil Štěpán:

  dobeskomensky
  —-
  Není co dodat…
  ———————

  Protest proti reformě Vysokých škol na ZČU v Plzni

  Není Vám jedno, co se děje s naším školstvím? Jste zásadně proti navrhované podobě reformy Vysokých škol? Pokud Vám není otázka našeho školství lhostejná, přijďte podpořit pedagogy, pracovníky univerzity a studenty, ať si politici konečně uvědomí, že není něco v pořádku.

  PROGRAM PROTESTNÍHO TÝDNE (27. 2. 2012 – 2. 3. 2012)

  PONDĚLÍ 27. 2. – PROTESTNĚ-INFORMAČNÍ HAPPENING + WORKSHOP

  - místo konání: Kopeckého sady, U branky
  - doba konání: 13.00 – 18.00
  - divadelní vystoupení, básník a možná přijde i kejklíř…
  - informační stánek
  - workshop – výroba transparentů na středeční pochod
  Klub BELFAST: od 18.00 - ???
  - Hippy Hou (spontánní improvizační pop/reggae/folk), DJ Dirty (Alternative/Dub/Experimental)

  ÚTERÝ 28. 2. – NOC UNIVERZIT+WORKSHOP

  - místo konání: budova univerzity ZČU v Sedláčkově ulici
  - doba konání: 17.00 – 22.00 (pro veřejnost)
  - zasedání akademické obce FF ZČU (začátek v 17.00)
  - přednášky a promítání filmů k tématu
  - pokračování workshopu
  - diskuze

  ČLENOVÉ AKADEMICKÉ OBCE VEMTE SI SPACÁKY, JÍDLO A PITÍ S SEBOU, HODLÁME NOCOVAT VE ŠKOLE!!!

  STŘEDA 29. 2. – PROTESTNÍ POCHOD

  - trasa: Sirková (prostor u OD TESCO) -> okolo KD Inwest -> Kopeckého sady -> B. Smetany ->náměstí Republiky
  - doba konání: 15.00 – 17.00
  - na závěr kulturní překvapení

  ČTVRTEK 1. 3. – PROMÍTÁNÍ

  - místo konání: univerzitní budova ZČU v Sedláčkově ulici, č. p. 15
  - film o studentských protestech ve světě (USA, VB, Rakousko atd.)

  PÁTEK 2. 3. - OTEVŘENÉ
  —————————-

  Univerzita a demokracie

  22. 2. 2012

  Kdysi v eseji ´Moc bezmocných´ popsal Václav Havel situaci, v níž se setkává tlak menšiny nadané politickou a hospodářskou mocí s živnou půdou demoralizované konzumní společnosti, která není ochotna obětovat něco ze svých materiálních a sociálních jistot vlastní duchovní a mravní integritě. Všichni mají „žít ve lži“. Nemusí jí věřit: stačí, že přijmou život s ní a v ní. Za této situace mají ti, kdo jsou bezmocní, jedinou moc: „existenciální revoluci“, mravní rekonstrukci společnosti, jež je nesena novou zkušeností bytí a znovu nalezeným vnitřním vztahem k druhému člověku a k lidské pospolitosti: život v pravdě. Josef Zvěřina k tomu dodal: a v lásce. Tak vlastně vzniklo slavné heslo: Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.

  Na tyto situace musím myslet, když pozoruji okolnosti, za nichž je připravována reforma vysokých škol, i současné reakce akademických pracovníků a studentů. Ti vnímají, že je jim vnucováno takové uspořádání akademické obce a takový způsob jejího působení, jímž by se stali spolunositeli onoho samopohybu naší současné společnosti, jemuž udává směr diktatura partikulárních politických a ekonomických zájmů.

  Jak je dnes a denně v naší společnosti, v různých jejích oblastech patrné, naše demokracie se nerozvíjí tak, aby sloužila rozvoji jedince a prospěchu společnosti. Také svět akademický, svět vysokoškolský je postižen tímto vývojovým trendem. To jasně ukazuje už řadu let se vlekoucí proces přípravy návrhu věcného záměru zákona o reformě vysokých škol, návrhu zákona o finanční pomoci studentům. Proces přípravy ukazuje, že se s vysokoškolskou obcí, s učiteli ani studenty, nejedná podle osvědčených tradic vysokoškolských svobod, a zdá se, že je tu určitá snaha v dokumentu omezit jejich univerzitní zvyklosti. „Reformy“ tradičních vysokoškolských orgánů, proces přípravy jednání i obsah reforem pochopitelně pobuřují studenty i představitele univerzit.

  Už jednou jsem se před třemi lety připojil k jejich protestům a v nynější fázi příprav, když jsem se zúčastnil meetingu na Katolické teologické fakultě, se ještě rozhodněji stavím za jejich oprávněné akce. Chápu jejich obavy o odstranění dávných tradic „Universitatis magistrorum et studentium“, které pocházejí ze středověkého prostředí, ale jsou svými idejemi mnohdy výše než dnešní „demokratické“ postoje, které postrádají onen někdejší duchovní základ a jsou vedeny těžko pochopitelnými mocenskými a možná i ekonomickými hledisky jejich aktérů, kteří tyto hodnoty postrádají.

  kardinál Miloslav Vlk

  ZDROJ

  ———————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 2 Responses

  WP_Modern_Notepad

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy