• Pro mnohé čtenáře budou následující řádky možná překvapením, možná se budou cítit dokonce zaskočeni.

  anti-semitism-flames-21

  Z hlediska většiny Židů je antisemitismus jasné a víceméně nezakryté zlo, v tom se shodují všichni slušní lidé. Nicméně zlem může být i nadšený a naivní filosemitismus. Zlem dokonce nebezpečnějším, protože těžko rozpoznatelným.

  Mnoho brutálních antisemitů totiž v počátečním stádiu Židy velmi miluje. Jde někdy o lidi, kteří vzešli z křesťanského prostředí a spojují si Židy s biblickými hrdiny, nebo jde o lidi, kteří přičítají Židům bájné vlastnosti, jako příkladnou solidaritu, pronikavou inteligenci, neobyčejné nadání. V každém případě jde o idealizaci a o lásku k vysněnému obrazu.

  Dříve či později pak dojde ke střetu s realitou. Židé jsou normální lidé, nikoliv andělé a také každý není Einstein. Setkání s protivným, hloupým, nebo nečestným Židem pak pro naivního filosemitu může znamenat obrovské zklamání, které se snadno přetaví v nenávist.

  Martin Luther byl také velký milovník Židů, od nichž si sliboval podporu svého reformačního úsilí. Nejprve se hlásil k Židům jakožto lidu Ježíše ve svém díle Daß Jesus Christus ein geborener Jude war z roku 1523. Když poznal, že se z Židů nestanou luteráni, vybízel k pálení synagog a vyhánění Židů. Jeho pamflety Brief wider die Sabbather an einen guten Freund z roku 1538, Von den Jüden und ihren Lügen z roku 1543 a Vom Schem Hamphoras und vom Geschlechte Christi z roku 1544 patří k nejvulgárnější protižidovské propagandě.

  Martin Luther byl vzdělaný a jistě upřímný křesťan, přesto upadl do pasti zhrzené lásky k Lidu bible. Samozřejmě, že lidé méně inteligentní, nevzdělaní a mravně slabí upadnou do iracionální nenávisti k dříve obdivovaným Židům ještě snáze.

  Mnozí nacističtí vrazi vyrůstali v křesťanském prostředí prodchnutém úctou k biblickému lidi, někteří uměli hebrejsky.

  Židé o tomto nebezpečí dobře vědí, nemají důvěru k těmto “přátelům” většinou z řad křesťanů, kteří ve svém svatém nadšení navíc ještě mnohdy usilují o křesťanskou misii mezi tolik obdivovanými a idealizovanými Židy. U bezvěrců pak může jít o snobismus, o touhu o přiživení se na bájných úspěších a vysněných ziscích. Zklamání přichází nevyhnutelně a s ním často i nenávist.

  Jeden současný publicista píše, že vyrůstal v lásce k Židům:

  “Myslím, že k psaní o židovské tématice jsem oprávněn, protože mi Židé byli vždy sympatičtí. Vyrůstal jsem v křesťanské rodině a dlouhou část života strávil v církvi, která měla k Izraeli – tomu duchovnímu, ale i politickému – respekt. Dnes mám na některé proizraelské aktivity této církve jiný názor než tehdy, ale to, že jsem byl několik let tímto církevním prostředím vychováván k úctě vůči židovské víře, která byla chápána jako základ víry křesťanské, v člověku v jisté formě zůstane. A to i ve chvíli, kdy si začne uvědomovat i některé negativní aspekty židovského počínání. Židy mám proto rád, mám mezi nimi přátele, vážím si jich.”

  Není třeba dodávat, že následuje ono pověstné ALE (smutně proslulá řečnická figura Nejsem rasista, ale nemám rád…)

  Ano, ten autor je jedním z nejvulgárnějších antisemitů současné české bulvární scény.

  ——————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 7 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Je to podobné rozdílu mezi opičí láskou a láskou jako takovou.
   Ondřej

  • Martina Durdovic Says:

   Důležité je, myslím, rovněž zmínit jednu skutečnost. Jak křesťan Židovstvo nahlíží? Vnímá-li tento lid jako “starý Izrael”, který je nutno přivést na správnou cestu, je stejně blbé, když to činí v lásce nebo ne… Takže tu máme další nebezpečí, které hrozí při nedobře pochopené a uchopené lásce k Židům.

  • Věra Tydlitátová Says:

   To jsi vyjádřila naprosto přesně, Martino.

  • Moe Says:

   Antisemiti zadnou lasku k Zidum nikdy nemeli. Verit tomu je velky omyl. Ten stejny clovek projevuje nevrazivost vuci kazdemu narodu ktery je vice schopny nez jeho vlastni.
   V podstate je to zavist proti bliznimu svemu, a Zid je snadny cil a navic to vypada dobre pred sousedy!. Dalsi narody jsou trochu obtiznejsi ale kdyz prilezitost se naskytne tak proc neukazat svoji “Velikost”.
   Tak ze dnes jsou i Americani narodem nevitanym, o narodech Asijskych ani nemluve.
   On nikdo v podstate Rasista neni, jen by byl rad kdyby sousedovi chcipla koza protoze takovou nema!

  • FiLiP Says:

   ALE nemusí vždycky následovat jen “smutně proslulá řečnická figura”. “Nejen, ale i” je jedním z (formálních) pokladů katolicity… O obsah jde “až v první řadě” :-) Ale k věci: pokud jde o skutečný vztah křesťanů k židům (ve věci ž/Ž se přikláním k názoru, že tehdy splýval národ s vírou, ale dnes jde především o víru), velmi mne oslovuje pohled Mons. Halíka, ostře se vymezující proti vztahu křesťanství k judaismu jako něčemu “historickému”. Křesťanství není nástupcem (”překonaného”) judaismu, ale souběžnou (a vzájemně se doplňující) větví téhož kmene. Striktně teologicky je to možná špatně, ale já to tak cítím.

  • Věra Tydlitátová Says:

   2FILIP: Souhlasím a také nezavrhuji každou podobu sympatie k Židům, člověk prostě může být fascinován kulturou Židů, Irů, Španělů, Indů, Indiánů nebo Zulukafrů a je to v pořádku. Můj článek se týká specifického manipulativního vztahu, který se hojně vyskytuje u NĚKTERÝCH křesťanů a u NĚKTERÝCH snobů. Není to láska založená na znalosti a na respektu k chybám, odlišnostem, jiný názorům a právům druhého, ale snaha přizpůsobit druhého do rámce svých představ, kategorií a naivních iluzí - a když to nejde, běda mu.
   Láska i přátelství miluje to NEDOKONALÉ, iluze miluje modlu. To platí nejen u antisemitismu, ale často i v lidských vztazích, kolik rozpadlých manželství má za sebou nerealistická očekávání, snahu manipulovat, naivní idealizaci a neochotu snášet odlišnost druhého.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Pod článkem: http://abbartos.wordpress.com/2011/11/04/muj-vztah-k-zidum/#comments , který má autorovi sloužit jako alibi pro antisemitskou propagandu, se objevil tento zajímavý a obsažný komentář, který dobře vystihuje celou věc:
   -
   I tento nazor ma sve pravo na existenci, stejne jako kazdy jiny. Stejne jako vy, i ja budu s tou reakci onalepkovan. Neberte ve zlem, je to vas blog, ale smysl clanku mi unika… predem rikam na rovinu, ze se zde nebudu shovavat pod nalepknou… vzdelaneho coveka s rozhledem, ale rovnou rikam, ze jsem prislusnik one elitni rasy, ktera vas tu vsechny ovlada a zrovna resim to, jak dopadne 3. svetova valka. Ale ted vazne..

   Verite na konspiraci nadlidskych rozmeru: pokud by nejaka skupina lidi dovedla po generace realizovat tajny plan na ovladnuti sveta nebo holocaust jakozto prostredek ke vzniku izraele. Jakysi divny pomer onech vudcu a praotcu atp.. Pak jsou asi jen 4 moznosti:
   1. Zide jsou ufo
   2. Zide jsou asi vazne vyssi rasa a my si tedy nezaslouzime noc, neb jejich schopnosti nemame.
   3. Buh existuje a zidy si fakt vyvolil.
   4. Cele je to mozna trosku hloupe nebo spise naivni

   Svet delite na rasy a narody.. Pricemz jeste par set let dozadu zadne podobne koncepty vlastne neexistovali. Prislusnikem naroda jste se stal ze dne na den podrobenim vaseho kmene cizim, konverzi nebo prostou zmenou politickeho usporadani.

   Vypravite o podstate viry judaismu, jeho elitarstvi/vyvolenosti, talmudu… Reknete mi, ktere nabozenstvi starsi 500 let nedava samo sobe obdobnou vylucnost? Recept na vecny zivot atp.? Co vykladove texty krestanstvi ze stredoveku a soucasny pohled na svet? Vytrzene pasaze z Koranu? Verici zide studuji talmud desitky let, vy jej mate zmaknuty asi z internetu a vite presne o cem je. Vite o tom, ze drtiva vetsina vericich zidu talmud videla maximalne v knihovne a hodne z jeho zaveru berou poplatne. Cely koncept talmudu je o diskusi, obsahuje i velmi extremni nazory, ktere si protireci. Bez problemu si tam clovek najde velmi nepekne pasaze, to je totiz cela podstata.

   Hodne lidi vas zde chvali za vyvazenost. Nevim, z ceho prameni. Z toho, ze kazdou druhou vetou neustale omilate svuj pozitivni vztah k zidum? Odvolavate se na jakesi zidovske pratele? Mozna by bylo prima sem dat odkaz na tyto osoby. Zidu v CR je velmi malo, takze je pravdepodobne budu osobne znat, takze si rad poslechnu o vasem vzajemnem pratelstvi a respektu. Velmi podobne vety jsem slysel v situacich, kdy jsem mel tu cest sedet pri stole s kovanym neonacistou, kteremu jsem po hodine poslouchani antisemitskeho monogolu sdelil, ze u stolu sedi pan spina. Najednou nebyl zid, jako zid, dotycny mel pratele a diky kontrolni otazce, zda jsem travil leta studiem talmudu jsem se ocitl na te spravne strane ne tech spatnych zidu a vlastne prislusnik rasy akceptovatelne..

   S jednou veci souhlasim, co pisete. Zide a holocaust jsou tabuizovany. Je to celkem pochopitelne, vzhledem k tomu, co se stalo v dobe nedavne. Ja naopak s panem Karlem souhlasim. Zide maji pravo na to, mit chvili pokoj. Verte, ze poslouchat o tom, ze holokaust se tykal 50 000 lidi, me fakt nebavi vzhledem k tomu, ze diky tomuto historickemu rozmaru nemam defakto zadne pribuzne a mi prarodice prezili jen dilem extremnich nahod a hricek osudu. Setkal jsem se jeste s jednou veci, ktera hodne koresponduje s vasimi nazory. Mam krestanske pratele (opravdu a jsou zivi, jejich deti jsem nezabil v ramci priprav na svatek Pesach..). Mnoho krestanskych skupin si zidy idealizuje. Pro vsechny tu mam jedno velke zjisteni: Damy a panove, zide jsou stejna luza jako vy, ja a vsichni ostatni. Nebyt role, do ktere se dostali zejmena diky jiste epose krestanstvi, by jiz pravdepodobne davno neexistovali a byli asimilovani v ramci jinych narodu.

   PS: omlouvam se za preklepy a chyby, text datlen na iphonu…

   Listopad 22, 2011 v 9:00 pm

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy