• Ahoj, lidi toulaví 18.12.2010

  V předvánočním čase se vrací tahle skvělá hláška a skvělá reklama na Kofolu.

  kofola

  Nevím, kdo je autorem propagačních materiálů na tuto tradiční českou limonádu, ale je to výborná práce, pohlazení a nostalgická vzpomínka. Všechna čest. Chodívala jsem na točenou kofolu vždy po škole do plzeňského bufetu Fénix na náměstí. Paní s krajkovou čelenkou v načesaných vlasech načepovala do tlusté pivní sklenice  za 90 halířů tmavý a hrozně nezdravý mok a my jsem ho cucali kofein nekofein.

  Ta stará kofola měla nějaký větší říz než ta dnešní, už od pohledu byla vysoce toxická a probudila by i mrtvolu. Soudružky učitelky nám opakovaly, že kofola a majonézový salát s rohlíkem nejsou vhodnou svačinou pro děti. My jsme to milovali. Myslím, že naši socialističtí výrobci vymysleli kofolu ne jako nápoj lásky, ale jako náhražku imperialistické Koka-Koly. Tu jsem poprvé ochutnala v roce 1969 na Expu Plzeň, kam mne vzal tatínek. Měli tam ukázkovou linku na stáčení koly do lahví. Byla to malá lahvička, hrozně drahá a připadala mi moc sladká. Pak se už stejně neprodávala, protože sovětští osvoboditelé nás ochránili před imperialistickými limonádami, a my jsme si zase prolévali dětská játra kofolou.

  Dnes milují kofolu mé dcery. Nejprve mne to překvapilo, moje kofeinová fascinace dávno pominula a cukr pro mne již také není tou pravou motivací. Kofola se čepuje do originální elegantní sklenice a dávno již nestojí 90 halířů. Halíře již nejsou. Jen v reklamách se objevuje retro styl 70. a 80. let, kofola, původně asi nápoj určený dospělým, je laskavou ikonou našeho dětství.

  Obnovení výroby kofoly a modernizace její propagace jsou báječnou ukázkou toho, jak lze navázat na tradici a i během krize udržet původní výrobek na trhu. Nevím, zda je ta dnešní kofola tak chutná, ale sázka na nostalgii vyšla. Kofolu pít nemusím, ale momentky z dětství už vidím.
  Bravo KOFOLO!

  kofo
  ————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Jako diabetikovi mi nezbývá než zblednout závistí nebo slastně vzpomínat. Volím to druhé.
   Už dlouho si doma říkáme, že v reálném čase se ta holčička z reklamy možná už chystá k maturitě. :-)

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy