• Nikdy jsem nijak zvlášť nepřemýšlela o tom, zda jsou pravdivé takové ty známé výroky, že Angličané jsou chladní a rezervovaní se sklony ke snobismu, Skoti a Holanďané lakotní, Japonci pracovití, Němci pořádní, Italové temperamentní, Francouzi požitkářští, Rusové zádumčiví a podobně.

  willy

  Ale člověk to často slýchá a mnohá literární i filmová díla to předpokládají a prezentují jako fakt. I začala jsem si všímat oněch předpokládaných vlastností u různých národů. Podnětem mi byla malicherná historka při návštěvě Izraele. Když jsem tam jela poprvé, zcela konformě jsem se připojila k zájezdu, v němž bylo něco mých starých známých, nějací studenti, pár profesorů, duchovní tří křesťanských denominací, čtyři lékaři, učitelé, kuchař a dva náboženští blouznivci. Dále pak něco postarších dam, které nesmějí chybět na žádném organizovaném zájezdu a které vynikají sportovní zdatností, vybíravostí v jídle a sklony k sekýrování.

  Přijeli jsme do Kursi. Je to místo na břehu Genezaretského jezera, kde podle Matouše 8, 28-33 Ježíš uzdravil dva muže posedlé démony. Démoni se pak, jak je všeobecně známo, uchýlili do stáda prasat a vrhli se do vln jezera. Jsou zde ruiny starobylého byzantského káštera obehnané vysokou kamennou zdí. Za prohlídku se u brány platí vstupné, protože celý objekt je vzácná kulturní a archeologická památka. Když jsme přijeli na parkoviště před klášterem, naše průvodkyně Aviva nás velice důrazně upozornila, ať se chováme ukázněně a nikam nelezeme, hlavně ne po zdech, skalách a vůbec výškách, je to zakázané a nebezpečné. Ostatně názorné značky jsou umístěné na všech viditelných místech.

  Sotva domluvila, ba ještě dříve, vyběhlo několik poutníků z autobusu, vylezlo na zeď a začalo fotit pamětihodnosti na druhé straně. Zanedloho se dva postarší profesoři a několik duchovních ze zdi zřítilo a kutálelo se v jednom chumlu po asfaltu. Jedna z výkonných postarších dam mlátila kazatele Církve bratrské francouzskou holí, protože jí zalehl kabelku. Zkázu dovršil kuchař z prestižního hotelu, který rozšlápl kameru přednímu psychologovi. Naše izraelská průvodkyně se nezmohla na slovo a po chvíli jen vydechla: “Až doteď jsem myslela, že nejneukázněnější národ na světě jsme my, Židé.”

  Tak jsem si začala všímat situací, které bourají zažitá klišé. A potkala jsem rozverné a hýřivé Skoty a plebejsky ukecané Angličany a líné Němce a pedantské Rusy, asketické Francouze a introvertní Italy a abstinující Finy. A potkala jsem hodně Čechů, kteří byli velkorysí, malicherní, prolhaní, upřímní, stateční, zbabělí, hloupí, chytří, melancholičtí, vysmátí, žvaniví i zamlklí. Ano, jsou zde možná drobné rozdíly, jinak mlčí Rus a jinak Skot, jinak se raduje Španěl a jinak Ital a jinak Cikán, opilost Němce je trochu jiná než opilost Rusa, Čech se cítí být členem malého a utiskovaného národa, Dána či Švýcara to ani nenapadne. Ale pak zase potkávám Čechy, kteří se domnívají, že Kozolupy jsou pupkem světa, a jindy potkávám Švýcary nadávající na malé poměry v Curychu a Luzernu. A znám úzkostně pořádné Romy a totálně chaotické Němce. Mám osobní přátele mezi potomky dávných Féničanů a smějeme se stejným vtipům. Dokonce znám i Židy s totální absencí smyslu pro humor. A ano, znám i Židy hloupé.

  rus

  Kdo poznal hodně lidí z celého světa, tak nějak ztratí smysl pro různá národní specifika a jen těžko si vypěstuje vypjatý nacionalismus. K šovinismu je totiž potřeba notné dávky zápecnictví a omezenosti, z níž plyne blažené přesvědčení, že “v naší hospodě v Kulíkově maj to nejlečí pívo na světě, vole.” Bylo by hezké, kdyby vlastenectví znamenalo pouze to, že člověk má ve svém okruhu a mezi svými dělat to nejlepší, co umí a co může, a to třebas s nadějí, že tím prospěje všem lidem mnohem více než abstraktní láskou k celému národu. A ten vlastní okruh a ti vlastní lidé, to mohou být pro mě za mě třebas Apačové, podstatné je, že jsou tak blízko, abychom si mohli podat pomocnou ruku.
  —————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy