• Kronika 06.07.2011

  Nyní opět něco aktuálního

  jan_hus

  -

  Nejhůře jsou na tom ti, kteří nedoufají ani v Boha, ani v přímluvu svatých. Zoufají nad svou spásou a jen z jakéhosi zvyku chodí do kostela a na způsob pohanů ctí dřevěné obrazy a kameny.

  Těchto devět zlatých pravidel je naučením, jak máš žít ve světě a jak prospěješ své duši:

  První zlaté pravidlo: Ten, kdo dá Bohu za svého pozemského života jediný haléř, ten Pánaboha uctí a své duši víc prospěje, než kdyby po smrti tolik zlata dal, jako se vejde mezi nebem a zemí.

  Druhé zlaté pravidlo: Ten, kdo jediné nespravedlivé slovo vydrží pro Boha, ten více Pánaboha uctí a své duši prospěje, než kdyby o svůj hřbet tolik metel zničil, kolik jich může narůst v největším lese.

  Třetí zlaté pravidlo: Ten, kdo se vůči slabšímu nebo nižšímu člověku pokoří, ten víc Pánaboha uctí a své duši prospěje, než kdyby putoval z jednoho konce světa na druhý, a přitom v každé šlépěji zanechal krvavý otisk.

  Čtvrté zlaté pravidlo: Ten, kdo nechá Boha vládnout všemi svými údy, ten více Pánaboha uctí a své duši prospěje, než kdyby kvůli Bohu po hlavě prochodil celý svět.

  Páté zlaté pravidlo: Ten, kdo pro své hříchy poctivě prolije jedinou slzu, ten více Pánaboha uctí a své duši prospěje, než kdyby po smrti tak naříkal, že by mu z očí dvě řeky tekly.

  Šesté zlaté pravidlo: Kdo si váží Pánaboha nade vše stvoření, ten více Pánaboha uctí a své duši prospěje, než kdyby Matka boží se všemi svými svatými za něj prosila.

  Sedmé zlaté pravidlo: Ten, kdo nikoho nerozumně nesoudí, ten více Pánaboha uctí a své duši prospěje, než kdyby byl jako sv. Vavřinec na rožni upálen.

  Osmé zlaté pravidlo: Ten, kdo nějakému stvoření učiní pro Boha jakékoli milosrdenství, ten Pánaboha víc uctí a své duši prospěje, než kdyby byl jako sv. Pavel vytržen do třetího nebe.

  Deváté zlaté pravidlo: Ten, kdo se neprotiví Boží vůli, ten více Pánaboha uctí a své duši prospěje, než kdyby svět, kdyby mu patřil, daroval Bohu.”

  -

  Prosím pánóv, aby své chudině milostivě činili a právě je zpravovali. Prosím měšťanóv, aby své obchody právě vedli. Prosím řemeslníkóv, aby věrně své dielo vedli a jeho požívali. Prosím sluh, aby svým pánóm a paniem věrně slúžili. Prosím mistróv, aby jsúce dobřě živi, své žáky věrně učili, najprvé aby Boha milovali, pro jeho sě chválu učili a pro prospěch obcě a pro své spasenie, ale ne pro lakomstvie ani pro světské zvelebenie. Prosím studentóv i žákóv jiných, aby mistróv svých v dobrém poslúchali i následovali a aby sě pilně pro Boží chválu a pro spasenie své i jiných lidí učili…..Také prosím vás, zvláště, Pražané, aby na Betlém byli laskavi, dokud Pán Bóh popřěje, aby v něm Božie slovo kázali. Pro to miesto diabel sě rozhněval a proti němu farářóv a kanovníkóv popudil, spatřiv, že jeho královstvie v tom miestě sě rušilo. Ufámť v Pánu Bohu, žeť to miesto zachová do své vóle a učiní v něm prospěch větčí skrzě jiné, než jest skrzě mě nestatečného učinil. Také prosím, aby sě milovali, dobrých násilím tlačiti nedali a pravdy každému přáli.

  ——————

  S díky přebírám ze stránek Svatá Hůrka

  ————————————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 11 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Ten film je pěkný. V titulcích jsou jména anglická, česká, německá …., Husův příběh myslím vyjadřuje věrně a poctivě.
   Zato mediálně-státní oslavy Husova výročí mi připadají spíš jako pár facek Husovi, než připomínka jeho památky a přihlášení se k jeho odkazu. Úplně stačí porovnat výše uvedené Husovy texty a naši společenskou (nejen politickou) realitu, porovnat, co VIP existence, které se na něm 6.7. zviditelňují, propagují a koho podporují ve veškerém zbylém čase od 7.7. do 5.7.
   Je mi z toho hodně smutno.
   A tak děkuji mezinárodnímu týmu z videa, že Husovu připomínku vrátil do roviny, kam patří (a kde by se k ní i Jan Hus snad mohl přihlásit), do dění mezi člověkem, lidmi a Pánem Bohem.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Také se mi to video líbí a dojalo mne, jak k tomu přistupují. Oficiální zdravice nesleduji a nečtu, vím, že historickým okolnostem, ani Husově eticko-teologickému apelu tihle papaláši nerozumějí. Já ty jeho spisy četla dokonce i v latině a přiznávám, že je dost těžké přijmout dneska všechno, vlastně to ani nejde, přece jenom uplynulo 600 let. Ale základní důraz na svědomí (Boha) je nadčasový. Z právního hlediska je okolo toho procesu plno nejasností a mlžení, už na tom koncilu se nějak blblo, například institut “odsvěcení” právně neexistuje, takže Hus zůstal římskokatolickým knězem, není pravda že ne, exkomunikace na tom nic nezmění, i když je to paradox - kněz mimo církev. To je ovšem pak obrovský právní (spíše než teologický) problém při případné rehabilitaci. Ecclesiologie Jana Husa by byla sporná a nebezpečná i dnes, i když myslím nezašel tak daleko jako dnešní lefébvristé, kteří si dokonce začali světit odpadlické kněze, jednak nebyl biskup, takže to ani nemohl, ale hlavně byl přece jen pokornější, ale otevřel otázky, které se mohou aplikovat i na jiné instituce, totiž věčný konflikt práva a svědomí. Jisté zjednodušení jeho odkazu je asi bohužel nutné, jinak je to vše nečitelné nejen pro povrchního konzumenta. To, co nás oslovuje, je nadčasové, to ostatní bude spíš námětem pro historické studie.

  • Ondřej Wolf Says:

   On byl člověk (a myslitel) své doby a v tom nadčasovém ji překročil - až k nám.
   Nemůžeme ho poměřovat dneškem. Ale důvod vážit si ho je v tom, že hodně přispěl k tomu, aby nějaké dnes (v tom dobrém slova smyslu) bylo.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   No ano, tak nějak. To ovšem platí o všech lidech, každý jsme zasazený ve své době, jde o to ji překročit, a to on dokázal.

  • Ondřej Wolf Says:

   Ano, přesně tak.
   Ondřej

  • Martina Durdovic Says:

   Zajímavé jsou i ty druhé poloviny výroků…
   …než kdyby po smrti tak naříkal, že by mu z očí dvě řeky tekly…
   …než kdyby putoval z jednoho konce světa na druhý, a přitom v každé šlépěji zanechal krvavý otisk…
   …než kdyby byl jako sv. Pavel vytržen do třetího nebe…

  • Ondřej Wolf Says:

   To je právě ten kontrast mezi životem v lásce k Bohu a bližnímu (často všední záležitost) - a mezi senzační a efektní zbožností.
   Ondřej

  • Martina Durdovic Says:

   Vskutku efektní zbožnost:o)
   Jako se modlit k Bohu uprostřed náměstí, či na křižovatce…:o)

  • Věra Tydlitátová Says:

   2Moe:
   Díky, ještě že té španělštině je tak dobře rozumět. Možná v cizině leckdo zná naše dějiny lépe než mnoho Čechů, v nějaké televizní anketě to vypadalo hodně bledě. Na druhé straně například v Německu Husa také dost znají.

  • Moe Says:

   Pani Vero, ja jsem se snazil poslat delsi prispevek o mistru Janu ale nedoslo to .
   pokud to bylo dlouhe, tak Vam to poslu e-mailem. Snad jsem neporusil nejake pravidla.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Nezdá se, že by problém byl v pravdilech, ani to nedošlo do administrace. prosím, pošlete mi to do mailu, umístím to sem sama.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy