• Výstava polského streetartového provokatéra Petera Fusse “ACHTUNG” podle oznámení měla být “věnovaná historii symbolů a ideologií ve dvacátém století”. Byla však zničena třicet minut po zahájení rozhněvanými lidmi. Výstava totiž spočívala v souboru velkoplošných fotografií ze známých filmů, na nichž byly nacistům vraždícím Židy na rukávy přikopírovány židovské hvězdy. Stalo se to v Den památky obětí holokaustu.


  achtung-fuss

  Viz: František Kostlán: Nacisti se židovskou hvězdou

  -

  Podle autora i podle kurátora výstavy, jímž je Milan Mikuláštík, mělo jít o paralelu mezi druhou světovou válkou a dnešním vztahem Izraele k Palestině. Pro mnohé, zejména levičácky smyšlející aktivisty je takové srovnání a taková provokace přijatelnu formou občanské angažovanosti. Pro přeživší šoa a pro jejich blízké jde o bolestnou ránu cynického manipulátora. Zatímco vulgárnímu antisemitismu nacistů je věnována zasloužená kritika, tento levicový sofistikvaný antisemitismus maskovaný jako ušlechtilý humanismus je tabu a je radno chodit okolo něj po špičkách.

  Jak ale rozlišit legitimní kritiku Státu Izrael od zkreslené manipupace zastírající obyčejnou nenávist k Židům? Významný disident sovětského režimu a bojovník za lidská práva Natan Ščaranskij definoval jednoduchý způsob, jak rozeznat skrytý antisemitismus maskovaný jako legitimní politický názor. Vytvořil takzvaný 3D test. Jde o tři kategorie argumentů začínajících na píslemo D (hříčka se třemi D stejná v češtině jako v angličtině):

  1. Delegitimizace (popírání práva Izraele na existenci)
  2. Démonizace (například židovské spiknutí, ovládání USA, přirovnávání sionistů k nacistům apod.)
  3. Dvojí měřítko (posuzování Izraele přísněji než jiné země, které uplatňují stejnou politiku)

  Ščaranskij tvrdí, že výrok nebo učení, které naplňuje některou z těchto charakteristik, je pravděpodobně projevem skrytého antisemitismu. Takzvaný nový antisemitismus v sobě obvykle zahrnuje všechna tři D.

  achtungdestrukce2

  Jeden diskutující pod článkem o Fussově výstavě mi velmi slušně položil otázku, proč manipuluji fakty, když popírám genocidu Palestinců ze strany Izraele (napsal to obšírněji, ale toto je podstata) a vyjádřil názor, že probouzíme “všechny latentní předsudky proti Židům (židům), které v Evropě existují, se všemi strašlivými následky, které z toho vyplynou.” Vzhledem k tomu, že tento dotaz pokládám za důležitý a jeho argumenty za velmi rozšířené mezi mladými levicovými aktivisty, cituji zde svoji odpověď autorovi, kterou předkládám i ostatním čtenářům, pro něž je tato otázka podstatná:

  “Mýlíte se. Jakkoliv je samozřejmě možné Stát Izrael kritizovat a samozřejmě že válečná operace vždy nutně a nevyhnutelně vede i k nespravedlivé krutosti vlůči civilistům, nikdy nelze srovnávat nahodilé civilní oběti ve válečném konfliktu (mimochodem Izrael se bránil proti dlouholeté agresi Palestinců a snažil se civilní oběti minimalizovat) se záměrným systematickým průmyslovým vyhlazováním Židů za holocaustu. Prostě je to nesrovantelné ve všech směrech. Srovnávání těchto naprosto odlišných situací je manipulací, lží a intelektuálním antisemitismem maskovaným za korektní politický postoj. Vaše další tvrzení, že probouzíme předsudky vůči Židům se strašnými následky, to už je, promiňte, citové vydírání. Tento postoj znamená, že by Židé měli ke všemu bezpráví mlčet, protože každým ohrazením se a každou obranou vyvolávají (oprávněnou? spravedlivou?) nenávist. Takže vinni jsou opět Židé? Jestliže Evropané připustí jakékoliv probouzení předsudků, tak říkám, že je to pouze a jedině vina těch, kdo ty předsudky pěstují a šíří. Mimo jiné právě i takovýchto “umělců”. Není možné zaměňovat agresora a oběť.”

  —————————————————————————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 10:10

 • 7 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • František Kostlán Says:

   Věro, dávám tu hvězdičku za pokus o diskusi s extremisty. Obávám se však, že jde o ztrátu času. ještě jsem nenarazil na fafatika, který by byl ochoten připustit byť špetku argumentu druhého. A tihle levičáci jsou svým fanatismem stejní jako nacisti či islamističtí teroristi. Fanatismus je, abych tak řekl, nedílný. :-).

  • Věra Tydlitátová Says:

   Františku, já se snažím oddělovat ty demagogy od lidí, kteří jim naletěli. Věřím, že někdo prostě nemá dost informací, je idealista a nechá se překecat. Když mu pak slušně ukážeš druhou stranu věci, může si udělat nový názor. Stalo se mi to několikrát.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Karel Goldmann o tom také napsal výborný článek na iDNES: http://goldmann.blog.idnes.cz/c/80913/Jsou%2Dveci%2Dktere%2Dse%2Dnedaji%2Domluvit.html

  • František Kostlán Says:

   Věro, dobrá vůle musí přijít z druhé strany. Tem, kdo začal hlásat ony obludné lži, musí umět nslouchat druhým. A to tihle fanatici prostě neumějí. Už jsem se jich za celý život naposlouchal až až, teď mi mohou vlézt na záda.
   Dávám pod svůj článek odkaz na tvůj článek a článek pana Goldmanna.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Františku,
   Dobrá vůle z druhé strany přichází málokdy. A ten, kdo hlásá lži, druhým nenaslouchá. S těmi lháři se bavit nemusíme, ale někdy narazíme na člověka, kterého zblbli. A s tím má cenu mluvit. Asi to není případ tohoto diskutéra, ukazuje se, že mele jako zaseknutý gramofon. Ale člověk nikdy neví. Kdysi jsem měla rozhovor s jedním takovým levičáckým obhájcem Palestinců a teď je z něj dokonce rabín :-) (nekecám a znáš ho).

  • Věra Tydlitátová Says:

   Pěkný citát z MOBY DICKA z Neviditelného psa:

   “Společnost Člověk v tísni zkoumala názory české mládeže. 20 % studentů českých středních škol si myslí, že za sociku bylo líp. Přitom nejraději by žili v Americe či na britských ostrovech (po 16 %), nejméně se jim zamlouvá Kanada (4 %). Na Kubu, do Severní Koreje či Moldavy nechce ale emigrovat žádný mlamoj ani žádná frikulína!
   Volové…”

   Zasmála jsem se. Škoda, že ti levičáčtí blbové emigrovat nechtějí. Včera dcera přišla z kina, kde viděla dokument o Severní Koreji. Měla oči navrch hlavy, přestože zná komunismus z vyprávění. Tak jsme do půlnoci povídaly o tom rudém štěstí a já vzpomínala.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Pravda je, že ten diskutující se vybarvil. V momentě, kdy jsem před jeho “argumenty” nepadla na zadek, začal být útočný a začal s obvyklou demagogickou masáží. Přitom přiznal, že o tom problému neví nic, než že se podíval na pár fotek a přečetl několik internetových článků. Takže zase nic, diskuse skončila.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy