• Cesta na Lunu 03.08.2009

  To není fotografie, ale CAD-kresba z filmu Cesta na Měsíc - 3d

  To není fotografie, ale CAD-kresba z filmu Cesta na Měsíc - 3d


  Nádherné prostorově působivé počítačové animace skutečné cesty amerických astronautů na Měsíc v červenci 1969 se doplňují ve scénáři s pohádkovými náměty ze světa hmyzu pro děti. Scénáristé se snaží zaujmout jak dospělé diváky, tak i děti. Pozornost dětí se snaží získat milými postavičkami tří muších neposlušných mladíků, kteří chtějí zažít něco dobrodružného. Lidé se v této době pokoušejí o uskutečnění přistání na Měsíci poprvé v dějinách lidstva. A tak se muší hrdinové se zvláštními jmény IQ, Nat a Cvalda snaží dostat tajně do rakety připravené k odletu, aby se mohli pochlubit svým starším kamarádům, že něco zvláštního zažili. Film má označení jako rodinný a řekl bych, že na něj mohou jít především prarodiče s vnoučaty, protože dědečkové a babičky ještě pamatují přímé televizní přenosy ze startu i přistání na Měsíci v červenci 1969. Z dospělých se může na film jít podívat kdokoliv, kdo má jen trochu zájem o historii  výzkumu vesmíru a zajímavé třírozměrné (3D) pohledy na Zemi a Měsíc. Budete mít opravdu prostorový dojem, že jste s astronauty vystoupili také  na měsíční povrch a rozhlížíte se..  

  Letos je výročí čtyřiceti let od prvního přistání lidí na Měsíci  

  Film se mimo jiné také krátce zabývá historií dobývání kosmu, kdy bývalý Sovětský svaz dal lekci USA při zahájení letů do vesmíru už v roce 1957 družicí Sputnik. První družice Luna také ze SSSR dopadla na Měsíc a první kosmonaut Jurij Gagarin byl v roce 1961 také ze Sovětského svazu. Američané vyslali do vesmíru šimpanze, který byl velmi hezky vykreslený  jak vibruje při startu v duchu amerických grotesek. Malým dětem budou některé komentáře nesrozumitelné a nepochopitelné, ale obrázky se jim líbí a animované postavičky se před nimi hýbou v prostoru , protože v kině dostanete speciální brýle pro 3-dimenzionální vidění (3D). Podrobné informace k filmu “Cesta na Měsíc-3D” najdete v češtině i angličtině jistě na internetu. Také se zde dozvíte, kde a kdy se promítá film v různých městech. Nemusí to být jen velká kina systému IMAX. Vstupné do kina není zase tak extrémně drahé, jak by se mohlo zdát a děti do 12-ti let mají velkou slevu. ( Jestli máte právě  u počítače také 3D brýle, tak si spusťte Galerii obrázků na stránce k filmu www.cestanamesic3d.cz a na “stereoprohlížeči - NWAWE  VIEWER” Kliknutím myši si zvolíte stereokotouček - kde máte bez brýlí dvourozměrné obrázky 2D, nebo 3D z filmu a 3D z kosmu.) Ovládá se to stejně jako dřívější české stereoprohlížeče - stlačení červené páčky vpravo - na obrazovce -kliknutím levého tlačítka  na myši počítače. Kliknutím na obrázek zvětšíte třeba Mars :-) nebo Slunce na snímcích NASA. Video ukázka z filmu zde - zapněte si reproduktory - český dabing. (2min) Bonus video NASA let na Měsíc  - obsahově souvisí s filmem 4:27 min.  

  I filmoví kritici se vyjadřují “pochvalně”  

  V tisku se vyskytlo jen několik suchých komentářů filmových kritiků k tomuto filmu.Není se co divit. V jednom článku hodnotí třeba tři filmy současně z jednoho pohledu odborníka na filmové umění. Animované filmy až na vzácné výjimky nejsou považovány za špičkové umění. Z hlediska dramaturgie je sloučení téměř dokumentárního animovaného filmu a animované pohádky neobvyklé. Prvních  33 minut máte pocit, že jste přišli na film s “Broučky” od českého autora Karafiáta, ale v americkém provedení na Floridě blízko mysu Canaveral, odkud startují rakety do vesmíru. Někteří kritici považují prostorové zobrazení za samoúčelné efekty s prolétáváním trávy jako nudné, ale dětem se to v kině líbilo. Dětskýma očima je ten film zábavný a pro dospělé, kteří nepamatují přímé přenosy z Měsíce je poučný. Filmovými odborníky byl hodnocen nízko,  (40%) ale dětem se líbil. Kdysi jsem jako mladík psal do Washingtonu do rozhlasové stanice “Hlas Ameriky”. Poslali nám zdarma veliký barevný plakát s nakresleným postupem přistání lunárního modulu na Měsíci. Pochopitelně pro mne to bylo zajímavé a současný animovaný film prožívám jinak, než filmový kritik. Osobně mám raději film natočený podle skutečné události, než film oceněný Oskary, který si někdo vymyslel u stolu. Nicméně i kritici konstatovali, že první krok na Měsíci,  pořád nejsilněji zabírá.  

  Osobně se mi nelíbila podivná  akční zápletka, že ruští ” muší ” agenti chtěli sabotovat návrat astronautů z kosmu a střetli se s domácími obránci v dlouhotrvajícím souboji, kde domácí pochopitelně zvítězili. Bylo to ve stylu kreslených filmů “Rychlá rota” nebo “Jen počkej zajíci.” Bizarní konverzace probíhá mezi dvěma ruskými tajnými agenty v Moskvě, které děti zřejmě nerozuměly. Jeden agent tvrdí, že půjde dělat vyhazovače v baru do Miami Beach.  

  Kvalita animace  

  Nejsem odborník na počítačovou animace, ale technická část, kde se pohybují rakety, Země a Měsíc působí jako  barevný film. Kdo zná originální snímky z letu na Měsíc, tak televizní byly pochopitelně nízké kvality a fotografické byly ostré, ale nebyly pořízeny za letu logicky z venku. Animace muších postaviček Cvaldy, IQ a Nata byly výborné, protože tak detailně pohyb mouchy neznáme a pro děti je to zábavné. Pohyby lidských postav byly při chůzi mírně toporné, ale ve srovnání třeba se Shrekem to bylo jiné. Film byl vyroben v koprodukci USA a Belgie již v roce 2007 a trvá 85 minut, kdy se nebudete nudit. Nevím zda byl film nominován na Oscara v kategorii animovaných filmů, ale pravděpodobně druhý rok po produkci to asi není možné. Třeba se mýlím a Američané jako patrioti ho nominují letos ke 40 tému výročí letu.

  Kdo má rád animované pohádky a  rekonstrukci skutečného letu na Měsíc , tak se může jít rád podívat.  

  Stojí to za to. Krásný je konec filmu, kde vystoupí osobně starší pán -druhý astronaut na Měsíci  Edwin Eugene Aldrin, který s vážnou tváří tvrdí, že je vědecký nesmysl, aby mouchy letěly s ním a dalšími astronauty na Měsíc. Šibalsky se  při tom usmívá, protože jeho všeobecně oficiálně používaná přezdívka “Buzz” znamená v překladu “bzučící” a někdy se to chápe také jako “Moucha”. V češtině také říkáme, že “bzzzučííí ” :-)

  Start v animovaném filmu - raketa Saturn 5 nese Apollo 11

  Start v animovaném filmu - raketa Saturn 5 nese Apollo 11

   

   

   

  Skutečný start Apolla 11 s raketou Saturn 5 pro srovnání - 16.7.1969 -13:32 UCT

  Skutečný start Apolla 11 s raketou Saturn 5 pro srovnání - 16.7.1969 -13:32 UCT

   

   

   

   

   

  Astronaut Armstrong u lunárního modulu Orel (Eagle) na Měsíci - skutečná fotografie NASA z povrchu 21.7.1969

  Astronaut Armstrong u lunárního modulu Orel (Eagle) na Měsíci - skutečná fotografie NASA z povrchu 21.7.1969

   

  —————————– 

   

   Blog autora: storch.blog.iDNES.cz

  ————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 19 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Věra Tydlitátová Says:
  • Blechova Hana Says:

   Verus, ale Remek tam byl uz v prenatalnim stavu, ne? A Rusove uz tam pestujou pry melouny.
   Bleska.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Jejda, tak ty, Ondřeji, jsi také Měsíčňan čili Selenita? Tak vítej v rodině. Celý ten projekt původně vznikl jako společná literární dílna nás Selenitů. Samozřejmě že my moc dobře víme, že je Luna duchovní povahy a my tak také duchovně pobýváme. Jak říká František - Být Měsíčňanem, to je stav ducha. No on to také všechno původně vymyslel, ale pak se začal zdráhat popsat nám své výlety na Lunu. Jen prozradil, že se tam dopravuje korábem taženým okřídlenými jednorožci.

  • Ondřej Wolf Says:

   To vlastně ani nevím. Ale mám rád dobrou sci-fi a fantasy a dost to někdy prožívám. Jen asi v tom směru neumím být tvořivý.
   Za dopravní prostředek bych nejspíš zvolil X-wing Luka Skywalkera.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   A vzpomínám, jak nám Jan Heller v PZSZ přednášel, o Abrahamovi (tehdy ještě Abramovi) a jeho kořenech v Ur, tamním měsíčním kultu, jeho snivosti a hloubavosti. S tím, že takto založený člověk má velkou šanci slyšet Boží výzvu k cestě.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Jan Heller byl také Selenita, občas navštěvoval na Luně krále Davida, myslím, že tam sedí vedle něj i teď a tiše s ním zpívá.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Jinak podle kabaly Luna vládne sefíře Jesod, to je mimo jiné sefíra zvaná Cadik, tedy Spravedlivý. Je to ale také sefíra odrazů, zrcadlení a reflexe všeho druhu. Trochu matoucí a může být i nebezpečná. Dále je to sefíra harmonizace pravého a levého sloupu boží energie (mužského a ženského božího principu). kdo v ní umí spočívat, má velký tvořivý potenciál, vnímá další významy věcí a je zakotvený ve spravedlnosti. Je ale také vystavený velkým pokušením.

  • Ondřej Wolf Says:

   Kabale nerozumím, ale připadá mi, že to souvisí s otevřeností člověka. Možná je to totéž,nebo skoro totéž, jinak řečené?
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Otevřenost je nutná vždy. Kabala mimo jiné dokáže pracovat s emocemi a intuicí a vede k sebeovládání a porozumění vztahům mezi člověkem a kosmem (i v duchovní rovině). Je to forma velmi subtilní meditace.

  • Ondřej Wolf Says:

   Předpokládám, že i k porozumění mezi člověkem a člověkem, popř. k rozumění sobě samému.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Samozřejmě, to jsem nenapsala, ale je to přesně tak. Pomáhá to trénovat porozumění a vnímání na všech rovinách včetně empatie. Sebepoznání je také důležité, může dokonce i léčit.

  • Blechova Hana Says:

   A ja vam do toho ted drze vtrhnu,
   mam Mesic moc rada,ziram na nej strasne casto, ale jsem spis “uzivatel”. Pouzivam Mesic k odreagovani, k vzpominani, k preneseni seba sama v case a prostoru,proste si s Mesicem docela obycejne odpocivam - to kdyz nespim. Kdyz se mi Mesic zda, tak to jsou pak krasne sny, ale tezko popsatelne, dost zmatene,straslive krasne a jen tezko se z nich probouzim, s prevelikou neochotou… Ale jedno vim,Mesic vubec neni chladny,je velice prijemne teplounky - mirny vanek,lehky usvit, vse je plysove mekounke, pripadne lehce ustupujici, vse jaksi plave,pohyb je tam nesmirne jednoduchy, snadny, asi jako kdyz vas nadnasi voda a v tech mych snech se tam potkavam s lidmi, kteri se snad tady ani nikdy nepotkali, s temi nejlepsimi lidmi,ktere jsem kdy mela sanci potkat. Mesic je pro mne mistem nejkrasnejsich, az pohadkovych setkani.
   A ted uz zas zmlknu a budu jen tise naslouchat,jak to vlastne s timMesicem je…
   Bleska.

  • Ondřej Wolf Says:

   To není drzé vtrhnutí, to je k věci. Uvolnění k tomu všemu patří. Vnitřní rozhovor potřebuje svůj prostor. O snech (tedy těch ve spánku) bych sám za sebe raději nic neříkal, ani jako theolog, ani uživatel a už vůbec ne jako pacient. Ovšem sny o nás něco vypovídají, mysl si dělá inventuru prožitků, emocí, citů, tužeb i strachů…. A tak díky Bohu za každý dobrý sen každého dobrého člověka.
   Ty sny, o kterých Hanko mluvíte, já spíš mívám ve fantaziích při bdělosti. Sdílení, rozhovory s lidmi, které jsem potkal a něco v životě mi je připomíná….
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Tak právě proto podnikáme tu expedici na Lunu. :-)

  • Ondřej Wolf Says:

   Úplněk pozdravuje!
   Ondřej

  • Mirek Štorch Says:

   Kdysi dávno jsem byl služebně v Athénách a večer jsme se šli podívat
   na Akropoli nasvícenou reflektory. Ale byl velmi jasný úplněk a Měsíc
   vydatně odrážel namodralé světlo. Najednou reflektory vypnuli a svítil už
   jen Měsíc. To byl zážitek na dlouhou dobu sedět na Agoře a vidět Akropoli
   tak jako kdysi lidi před dvěma tisíci lety. To byla pěkná meditace…

  • Věra Tydlitátová Says:

   Zdravím, pane Štorchu,
   Děkuji za krásnou připomínku. Tak Vy jste seděl na Agoře a já zase viděla úplněk, když jsem seděla na Areopagu.

  • Mirek Štorch Says:

   Odkaz na připomínku amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku
   (NASA) ke 40. výročí přistání na Měsíci - panoramatický pohled na místo
   přistání http://www.nasa.gov/externalflash/apollo11_landing/

  • Ondřej Wolf Says:

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy