„ Jime vstávej“ slyšel  hluboký hlas svého otce. „ Už je deset hodin a musíme pomáhat mamince“. „Baterka se ti vysvítila, protože jsi ji nevypnul“ Otec se nezlobil, ale usmíval se. „Taky jsem v tvém věku četl Julese Verna s baterkou pod dekou. Ale tady v té knížce se spletl, protože nemůžeš nabít lidi do kanónu a vystřelit je na Měsíc. Nepřežili by to. A i kdyby se dostali na Měsíc, tak by tam neměli co dýchat.“ Chlapec se zamyslel a řekl :“Ale stejně bych se tam někdy rád podíval jak vypadá Měsíc z druhé strany, a pak se tam prošel.. Říkají, že tam Měsíc nesvítí.”

Vánoce  u Měsíce

Namodralé měsíční světlo dopadalo oknem do kabiny velitelského modulu  Apolla 8. Oknem se díval na měsíční krajinu jen 111 km pod sebou stejný Jim, ale už mu bylo 40 let a jako pilot zažehnul motor servisního modulu. Lidé poprvé na vlastní oči viděli odvrácenou stranu Měsíce – byl to veliký vánoční dárek  pro všechny. Byl Štědrý den 9:59 londýnského času..

James (Jim) Lovell řekl ostatním :“To byl můj klukovský sen se sem podívat“. Velitel letu Frank Borman se vznášel před ním ve stavu beztíže a otcovsky se na něj smutně usmál.“Já bych se rád podíval až dolů, ale nemůžeme.“V této testovací fázi F projektu Apollo nebylo plánováno přistání na Měsíci a chyběl lunární modul.“Ještě štěstí, že jsme předběhli Rusy v obletu Měsíce“ spokojeně se usmíval třetí člen posádky William Anders. Oběžná dráha se po zpomalení lodi motory změnila z eliptické téměř na kruhovou 113×115 km.“ Pobudeme tady asi 20 hodin, něco nafotíme a poletíme domů“ řekl spokojeně velitel Borman. „Na Silvestra už bychom měli být doma.“ smál se James Lovell. Stejně pošleme rádiem pozdrav rodinám, až vyletíme ze stínu Měsíce. Je přece Štědrý den, ne ?“ řekl velitel.“

V kabině se najednou objevilo silné sluneční světlo. Loď vyletěla ze stínu Měsíce. V reproduktoru v kabině zapraskal hlas z pozemního centra v Houstonu.“Chlapci připravte se na vysílání. Máte tam připravené „Vánoční poselství všemu lidstvu“. To pak bylo opravdu přenášeno. Pamatuji se, že bylo.

Všechno doslova dopadlo výborně. Po snímkování Měsíce při deseti obletech se vydalo 25. prosince6:10 h londýnského času (UTC) Apollo 8 na zpáteční cestu. Pak 27.1215.25 vstoupil velitelský modul po odhození servisního modulu do atmosféry rychlostí 11 km/s což odpovídá rychlosti 39960 km/h. Tepelné štíty ochránili posádku před žárem tření o vzduch. Na padácích dopadla kabina za dohledu televizích kamer do Tichého oceánu nedaleko Havajských ostrovů jen 2,5 km od plánovaného místa přistání. ( To jsem  tehdy jako mladík viděl  skutečně v přímém televizním přenosu na vlastní “oči” )

Celá Vánoční  cesta na Lunu a zpět -  trvala 6 dní 3 hodiny a 42 sekund ( zdroj Wikipedie )

Šťastný konec - Happy end

Všichni byli včas doma ,aby  mohli oslavit začínající rok 1969.  V roce 1969 Američané skutečně přistáli úspěšně na Měsíci. Náš hrdina James ( Jim ) Lovell se zúčastnil další výpravy k Měsíci, ale Apollo 13 mělo havárii, po které se naštěstí všichni vrátili na Zem, ale na Měsíc bohužel nevystoupili.

To je však jiný příběh, který zfilmoval režisér Ron Howard s Tomem Hanksem v hlavní roli - ( video Apollo 13).. James Lovell navštívil Českou republiku v roce 2000 , protože jeho předkové pocházeli z Dolní Lukavice u Plzně. V letech 1966-1973  byl světovým rekordmanem v počtu dní strávených ve vesmíru.  Do vesmíru startoval celkem čtyřikrát. Na Vánoce je to nyní 40 let od letu na Lunu a jemu je 80 let.

( Článek je součástí společného blogu na stejné téma - Cesta na Lunu - viz související články )