• Kronika 18.11.2011

  Tak tu máme 17. listopad. Je to už dvaadvacet let, kdy jsme odcinkali klíči svou svobodu a radovali se z toho. Co se od té doby událo?

  1989

  Mnozí si stěžujeme a kritizujeme “sametovou revoluci,”  že to byl podvod a omyl někoho jiného. Že to byl podvod všech možných Havlů a jiných mazaných osobností, které se chtěly zbavit komunistů ve vlastní prospěch a dostat se na vysoká místa. Že jsme měli sociální jistoty a nyní je nemáme. Že jsme nemohli říkat pravdu, a nyní ji zase říkat nemůžeme, a přitom je plný tisk a internet všech možných kazatelů morálky, “těch nejpovolanějších” z řad tehdejších ustrašenců. To proto, že teď máme plný národ hrdinů, kteří válčí, když už o nic nejde, a kritizují, když už je to nic nestojí. Namísto hledané Lásky a Pravdy, setkáváme se mnohdy se lží a nenávistí, dokonce i s novým českým hanlivým však pojmem “pravdoláska” a nevidíme, že hlásání “pravdy a lásky” se týká nás. Nás samotných.  - Namísto dialogu, nikdo nám nenaslouchá. Namísto vlády očekávané veřejností, vidíme vládu bohatých.

  Co a kdo jsou to však stále tíž “oni”? A kdo jsme my? Proč stále to dělení, založené na neschopnosti a nemožnosti se dorozumět mezi sebou?

  Ano, kdo jsou ti “oni” a odkud se vzali? Naši představitelé i my sami, kteří si nedokážeme dosud se svobodou poradit, se rekrutují z komunistického režimu, jeho smýšlení. To přece potrvá, než se společnost obrodí, tak neskuhrejme. A co dalšího? Jak jsme mohli vědět, že demokracie se na “trhu ideologií” ve světě dostane do krize? Ano, demokratický systém se dostal na své vlastní hranice a to v celosvětovém měřítku. Což jsme to mohli vědět? A i kdyby, je na světě zem, dnes, která by netrpěla celosvětovou krizí společnosti? Není.

  Jak z toho ven? Demokracie nám poskytuje svobodu všeho, a tedy i příležitost pro zloděje, kteří ji zneužijí. Předvídal to už Václav Havel a nazval to kdysi “postvězeňským syndromem.” Ten, který je osočován z toho, že naši zem vtáhl do záhuby. Byl to filosof a ethik, byl ikonou pro nás nezastupitelnou tehdy nikým jiným, to si uvědomme. - Potlačované křesťanství za komunistů si nese své ovoce: totální nepoučenost většiny veřejnosti, odklon od osobního zaujetí, protože svět je TRH, a to i “ideologický.” Kdo mele, jede. Jedině nová obroda křesťanských hodnot - ovšem ne tak, jak ji hlásá president Klaus ve svém proměnlivém vývoji, kde jednou nazve církev “zájmovým kroužkem podobným klubu zahrádkářů” a podruhé vystoupí se změněnou koncepcí na slavnosti sv.Václava ve Staré Boleslavi s politickou agitkou a dodá, že “kdo jej pozorněji četl, ví, že byl nakloněn církvi a jejím tradičním konzervativním hodnotám.” Nejsme přece všichni zapomnětliví, abychom mu věřili, nebo ano? Jedině souhlas se sebou samým a vědomí osobní zodpovědnosti za sebe je východiskem z tohoto marasmu, v němž se nachází naše zem v postkomunistickém státě, ale i postdemokratickém světě. Pravda a láska možná nezvítězí nad lží a nenávistí, ale jako výzva k osobní účasti na dějinách je to jediný možný ideál, který lze hlásat.

  Je možné, že nám chybí “společný nepřítel.” Co kdybychom se na věc a situaci podívali ne jako hlasatelé “národovectví” směřující postupně k fašismu a rasismu, nacionalismu zavánějícímu dalšími genocidami, jenom proto, že “lid potřebuje společného nepřítele,” ale tak, že naším společným nepřítelem, jsme my sami ve své osobní svobodě. My sami, jednotlivec, je sám spolutvůrcem hodnot státu, ne národní myšlenka dnešních nacionalistů v čele s Bátorou a hnutím D.O.S.T. a jedním z jejich průkopníků antisemitismu A. A. Bartošem, který marně hledá další “společné nepřátele” a vidí je - opět - v Židech. - Ale mějme na paměti: nepřítel nejhorší se skrývá v nás samých - pakliže každý z nás se zamyslí nad sebou a nad hodnotami tradovanými a dosud nepřekonanými obsaženými v učeních pravdy a lásky, bude na světě dobře.

  ————————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 14:03

 • 2 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • FiLiP Says:

   Ad OW: Ještě pamatuju, jak budoucí “všeználek” do rádia ujišťoval spoluobčany, že jejich finanční podpora se neztrácí, ale že si za to kupujou chlebíčky… Už tenkrát mi intuitivně zatrnulo. Kdybych tušil, co bude následovat, snad bych mu ten chlebíček v Laterně i čímsi okořenil :-)

  • FiLiP Says:

   btw: škoda, že ta církevní mašinerie Václava M. tak semlela… Modleme se, ať uvnitř zůstává tím Václavem Malým, který nás tolik oslovoval!

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy