• Nehorázná snaha se zalíbit. Vždyť on nikdy jako prezident k takovým věcem nesměřoval. Některé výroky si dle mého i celkem protiřečí (viz: Klaus odsuzuje politickou korektnost a přitom sám říká: “Všechno je dovoleno, slova, která veřejně zaznívají, by byla ještě nedávno nepředstavitelná. Čím silnější výrok a nemilosrdnější odsudek, tím větší má naději na mediální ohlas.”

  martinpavlicek

  -

  Dále prý: “Co chybí, je schopnost vzájemně naslouchat racionálním argumentům druhé strany.” Jistě pravda, kterou však kromě jiných ve velké míře prezentuje i právě Václav Klaus.

  Prý: “Krajně nešťastné a mimořádně riskantní je umělé stupňování sociálního napětí jako prostředku politického boje. I kdyby to snad někomu mohlo přinést krátkodobé politické zisky, nakonec se to obrátí nejen proti němu, ale proti nám všem.” Cožpak pan Klaus a ti, které podporuje, sami nestupňují sociální napětí nadbíhání nacionalismu a mnohdy i horším extrémismům?

  Prý “Dnešní neklid není odrazem naší materiální chudoby.” Teoreticky by se to tak dalo brát, a to i za předpokladu, že jsme na tom stále daleko hůře než většinový zbytek Evropy, ale kdo to byl, kdo považoval kapitalismus a tedy kapitalistický duch za hlavní, jenž si zasluhuje spolu s kapitalistickým trhem prvenství před morálkou?

  Prý: “Dnešní stav neklidu a nespokojenosti je spíše odrazem ideového chaosu…” Pro mne tedy hmotné ztělesnění ideového chaosu představuje pan Václav Klaus. Tedy pane prezidente, proč nám to tedy děláte? My nechceme zažívat nespokojené časy.

  Prý: “Již několikrát jsem hovořil o zhrubnutí politiky a politiků.” Pan Václav Klaus je jistě ztělesněním slušného gentelmana, který je schopý velké autokritiky, je úžasně skromný a naslouchající a navíc nekrade!

  Prý: ” Více mne trápí skandalizování politických odpůrců prostřednictvím mediálních denunciací.” Proč Klaus a jeho stoupenci tedy tak moc diskreditují pana Tomáše Halíka, který v éter uváděl jen racionální a nediskreditující argumenty? A proč tedy pan Klaus nevyjádří svůj nesouhlas třeba s mediálními subjekty typu Fragmenty, které jsou tak nádherným příkladem objektivnosti, slušnosti a respektu vůči oponentům a jejich názorům a práci.

  Pan prezident nás vyzývá k respektu vůči osobnosti a názoru druhého, respektu k odlišnosti a ji nezbytně doprovázející pokoře, respektu k věcem, které přesahují jedince, jeho život, rozměr a dosah našich životů. Vyslyšme tedy jeho slov a apelů a společně mu dejme najevo, že si od něj, ani od nikoho jiného nechceme nechat líbit znevažování takových věcí, jako jsou láska a pravda. Kterak může prezident s heslem Pravda vítězí (původně: Pravda Páně vítězí), takovéto hodnoty znevažovat a zpronevěřovat se tak svému úřadu. Pokud by zas někdo psal už nějaký ten tisící otevřený dopis panu Václavu Klausovi, docela by se mi líbilo, kdyby tam byla výzva, dodržovat věci, o kterých sám káže, a vyjádřit se jasně k rozporuplnosti svých výroků.

  Prý: “Vymýšlet nic nového není třeba. Stačí vzít rozum do hrsti a pokorně se – třeba jen o krok – vrátit zpátky k osvědčeným metodám, modelům, hodnotám a ctnostem.” Hlavně že pan Klaus dává jasný příklad pokorné trpělivosti v trhu, který tak krásně pozvolně a trpělivě rozehrál.

  Děkujeme, pane Klausi, za Vaše upřímná slova, která nás mohou tak moc inspirovat k prozření, jak moc úspěšným a hlavně “hodnotným” prezidentem jste nám po svá volební období byl. Kdybyste jen populisticky neukazoval na to, čemu jste ve skutečnosti dal sám volný průběh, ba k tomu přispěl, kdybyste také sám pro slušnost politiků a médií něco udělal a pouze se teď nesnažil oslnit další masu voličů, tehdy bych váš projev považoval alespoň za částečně přínosný v pravdě (i když s velkou spoustou výhrad, o kterých se výše nepíše). Takto však spíše píšu komentář u kterého si ujasním, čím vším mi Vy a vaše slova nesedíte.
  —————————

  ————————————————————-
  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 9:44

 • 4 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Článek velmi věrně vystihuje i mé pocity. Celou dobu poslechu projevu jsem měl intenzivní pocit, že se mi Kdosi vysmívá. A když děkoval za pozornost, od srdce jsem mohl říci “No, to nemáš za co!”
   Ale neuměl jsem to tak pěkně shrnout, jako Martin Pavlíček.
   Ondřej

  • Liška Miloslav Says:

   Je to zdánlivě nejlepší projev V.Klause.Kdyby podobně mluvil asi tak před patnácti lety,tak by mu jistě mnoho lidí tleskalo.Dnes již je pozdě na získání větších obliby!
   Miloslav Liška

  • Ondřej Wolf Says:

   Miloslav: Moc bych nám všem přál, abyste měl v poslední větě pravdu. Obávám se však, že hodně lidí, kteří neuvažují v časovém či prostorovém kontextu to Klausovi “spolkne i s navijákem”
   Ondřej

  • Liška Miloslav Says:

   ondřeji:Tak to asi bude!

 

Září 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archivy