• martin-putna

   Od klausovsko-putinovské taškařice uplynulo pár dní. Některé reflexe z klausovského happeningu však, obávám se, budou mít trvalejší platnost. Následující článek vyšel v Hospodářských novinách (19.-21. června 2009).

  Původně to měla být jen taková legrace: Studenti z iniciativy Už dost! mě požádali o vystoupení na happeningu na Hradčanském náměstí ke Klausovým narozeninám. I nasadil jsem si sovětskou beranici, prohlásil se za Vladimira Putina a komolenou „ruskou“ češtinou děkoval Vaclavu Vaclavoviči za to, jak udatně a všemi prostředky, zejména bojem proti Evropské unii, hájí národní zájmy – RUSKÉ národní zájmy. Zakončil jsem gratulační řeč zpěvem sovětské hymny, oné písně o svazu národů, který „splotila navěky velikaja Rus“, a pohrůžkou, že pokud tuto píseň účastníci demonstrace neumějí – však se ji brzy budou muset naučit!

  A když bylo po všem a připili jsme velkému českému slovanskému prezidentovi vodkou Absolut Narcis - pak za mnou chodili lidé a říkali: Ale to nebyla vůbec legrace. Když člověk ten „ruský“ řev a ty argumenty poslouchal – mrazilo ho. – Já na to: Však to taky nebyla legrace a z toho, co se děje v oboru ruských vlivů u nás, má člověka mrazit.

  Ale pořád by to byla svým způsobem legrace, kdyby happening neměl své nezvané hosty. Na happening přišli také ti, kdo ho chtěli pískáním a řehtačkami přerušit a vytvořit dojem, že se na stejném místě odehrávají dvě demonstrace – „protiklausovci“ a „protihavlovci“, čili „prohavlovci“ a „proklausovci“. Média jim na tento špek skočila a zabývala se jen počítáním, „koho bylo víc“. I kdyby se však přistoupilo na teorii, že šlo o dvě demonstrace a nikoliv o happening a o pokus ho přerušit: Daleko více než počty je však hoden pozoru fakt, KDO byl ve které skupině.

  Shromáždění, které ironicky přineslo Klausovi k narozeninám narcisy, se skládalo ze dvou hlavních skupin: Jednak studenti a další mladí lidé, pro které je proevropské vnímání světa přirozeností a nacionalismus směšnou úchylkou – a jednak staří (doslovně i přeneseně) harcovníci demonstrací proti komunismu, samizdatů, vyšetřovacích vazeb, petic a neustávajícího boje s nesvobodou. Veteránky Charty Jiřina Šiklová či Dana Němcová, exilový filosof Erazim Kohák a další.

  Skupina těch, kteří přišli happening znemožnit či na sebe strhnou hlavní pozornost – to druhé se jim „díky“ médiím docela podařilo – přicházela z prostředí společností a organizací, jako je Strana svobodných občanů, Institut svatého Josefa či Fórum angažovaných křesťanů. Toto jsou tedy ti, kdo dnes stojí za Klausem nejvěrněji: Jednak nacionalističtí extrémisté – a jednak náboženství extrémisté. Katoličtí fundamentalisté přicházejí hájit člověka, který svého času srovnával církve se spolky zahrádkářů.

  Co se stalo? Dochází k důležitému přeskupení české veřejné scény. Už to nejsou běžní liberálové a běžní konzervativci, kteří podporují Klause. A už to nejsou klasické „holé lebky“, které si je třeba představit, pokud se řekne „český nacionalista“. Nový typ českého národovce chodí v obleku a kravatě, je schopen hovořit relativně sofistikovaným jazykem – a říká jím v podstatě tutéž ideologii, založenou na nacionalistických schématech a na zneužitém, fundamentalisticky vykládaném náboženství. Nový typ českého národovce se poučil na tom nejhorším, nejextrémističtějším – a mediálně nejúspěšnějším! - z „náboženské pravice“, jak kvetla se státní podporou v Bushově Americe. Poučil se na tom, že extrémisté nacionální a religiózní si mohou být navzájem užiteční. Vzhledem k tomu, že v USA tato „náboženská pravice“ Obamovou výhrou prohrála a ztratila dominantní vliv na americkou veřejnou scénu – zdá se, že o to větší mají její představitelé zájem o zakládání „dceřinných společností“ jinde. Třeba právě v zemi, jejíž prezident se nejvíce podobá čemusi, co by bylo lze nazvat „nový, malý Bush“.

  Klausův Petr Hájek začínající náhle vést řeči proti darwinismu a zaklínající se „jako že je Bůh nade mnou“. Michal Semín, mediálně tak oblíbený mluvčí českého fundamentalistického katolicismu, coby vůdce proklausovské demonstrace – to jsou postavy a situace, které je třeba si zapamatovat a vědět, že jsou to symptomy téhož podivného, do českých zemí se nyní valícího proudu. V příštích letech se s nimi zjevně budeme setkávat často.

  (v tisku po dohodě s redakcí Aktuálně.cz zkráceno)

  ——————————————-

  Převzato se souhlasem autora z jeho blogu na Aktuálně.cz

  —————————————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 18:00

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   To je dobře, že ten kontakt vyšel.
   Ondřej

  • Persi Says:

   Pokud jde o americkou administrativu, tak tam bohužel velké množství lidí z Bushovské éry zůstalo. I to je mimojiné důvodem určité “nekonzistence” Obamovy, kdy například v excelentním projevu slíbí uzavření vězeňských základen a současně tentýž den obhajuje nutnost jejich zachování. Zda si nový muž v Bílém domě dokáže obhájit své ideje a nenechá se zvyklat do Bushovských kolejí bude skutečnou zkouškou pevnosti jeho charakteru.

   Výroky Petra Hájka jsem poněkud šokován a téměř okamžitě se mi vybaví film Olliwera Stonea “Inherit the Wind”.

  • Zdenek Says:

   Po přečtení článku mi napadá jediné - je špatně nebo dobře, že Vstali nám tu noví národovci ? Z Vašeho pohledu p. Putna mám pocit, že tento jev se Vám zdá špatný. Globalizace světa, sjednocování Evropy atd. se jeví jako nádherná perspektiva … ALE … myslím, že zachování národa má jistý smysl. Nelíbí se mi, že perspektiva - cituji :kvůli nízké porodnosti Evropanů a přílivu migrantů bude do roku 2050 vyznávat pětina obyvatel Evropské unie islám. Myslím, že jsem zcela tolerantní vůči libovolnému náboženskému přesvědčení, ale netoužím po tom, aby pro moje vnoučata byla nejdůležitější součást vzdělání znalost koránu, neboť jeho neznalost může znamenat podobný handicap jako nyní neznalost angličtiny.
   Rád bych se mýlil, ale mám obavu, že množivost je zcela zásadní prostředek.
   Vidíte to jinak pane Putna ?

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy