• Kronika 02.10.2010

  2. října 1869 se narodil Móhandás Karamčand Gándí později zvaný Máhátmá - VELKÁ DUŠE.

  Jeho účinná forma nenásilného odporu vedla k osvobození Indie a inspirovala mnohé bojovníky za nezávislost. Bohužel mnozí raději volí zabíjení bezbranných civilistů a ani za svého života Máhátmá nepřesvědčil o síle nenásilí všechny - byl zastřelen 30. ledna 1948 novinářem Náthurámem Gódsém. Když klesal k zemi, zašeptal jen: “Bože, Bože…”
  gandi
  Vzpomínáme na velkého člověka a jeho dílo práve dnes, kdy slaví narozeniny, ale také vždy, když se lidé uchylují k násilné ideologii, jíž chtějí zdůvodnit a vybojovat své požadavky. Pro věřící je základním příkazem NEZABIJEŠ a tento příkaz nelze obejít žádnou rétorikou. Učení VELKÉ DUŠE  neztratilo na naléhavosti v tomto stále krutějším světě, kde se nenávist stává omlouvanou normou a dokonce volebním trikem.

  ———————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 12:37

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Moe Says:

   Ghandi je znamy nam jako pilir odporu proti Britske kolonialni vlade v tehdejsi Indii. Historikove (neustale studujici fakta) se snazi predstavit “Bapu” (Otec Indie) jako hlavni pricinu odtrzeni Muslimskeho Pakistanu od Indie ktere zaplatilo zivotem statisice obyvatel.
   Za doby sveho pobytu v Jizni Africe, Ghandi propagoval cistotu rasy a povazoval belochy a Indy za superiorni rasu oproti cernochum ktere hanobil ve svych spisech jmenem “Kaffir”, (muslimska nadavka podobna dnesnimu “Nigr”).
   Rozhodne jeho “impact” na svet byl nesmirny. Myslim ze to byl Winston Churchill ktery prohlasil jak Mahatma Ghandi , bezbrany clovek obleceny v hadrach a sandalech porazil armadu Britskeho Imperia.
   Na druhe strane jeho nesmirna schopnost sjednotit Britskou Indii v boji za nezavislost, bohuzel nebyla dostatecna na to aby spojila narod po strane nabozenske.
   Tento boj pokracuje a eskalace k nuklearnim zbranim ve jmenu sveho nabozenstvi (Hindu a Muslim) by melo byt vystahou vsem!

  • Ondřej Wolf Says:

   On se ale o mírumilovné soužití hinduistů i muslimů snažil upřimně. Co se rasismu týče, myslím že důležité je, že se z něj uměl vymanit.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy