• Kronika 15.09.2009

  headerchrisie

  15. září 1890 se narodila detektivkářská legenda. Z literárního hlediska je dost podivné, že ty poměrně prostě psané příběhy mohly strhnout milióny čtenářů nejen v době svého vzniku, ale i desítky let po autorčině odchodu. Agatha Mary Clarissa Christie, světoznámá spisovatelka, která psávala také pod  pseudonymem Mary Westmacott, dokázala očarovat nejen vtipnými rozuzleními klasicky vystavěných detektivek, ale také kouzlem anglického prostředí a jeho svérázných postaviček. Dokonce existují psychologické rozbory těchto detektivních povídek a jejich jazyka, které se pokoušejí vysvětlit, v čem je vlastně ta záhadná podmanivost, která vynesla knihy Agathy Christie na vrchol žebříčku nejprodávanějších knih všech dob (vyjma Bible a Shakespeara). 

  agatha-christie

  Agatha se narodila v typické viktoriánské rodině a jak se hodilo pro děvče z dobré rodiny, získala domácí vzdělání. V dětství ráda čítala detektivních příběhy a spolu se sestrou Madge si také vymýšlely svoje vlastní. Právě sestra povzbudila Agathu k napsání první detektivky.

  Roku 1906 odjela do Paříže studovat hudbu a zdokonalit svou francouzštinu. O Vánocích 1914 se provdala za důstojníka Archibalda Christie. V průběhu první světové války pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice v Ashfieldu. Zde poznala různé léky a jedy, to později využila při vymýšlení svých zápletek. Zkušenosti získané během těchto let při práci s léky a často i jedy, užila později při psaní svých detektivek. V roce 1919 se jí narodila dcera Rosalind.

  Záhadou zůstává takzvané “zmizení Agathy Christie” v roce 1926. její život zasáhly hned dvě těžké rány, zemřela jí matka a její manželství se dostalo do krize. Agatha se v té době nervově zhroutila a stáhla se na jedenáct dní do ústraní v hotelu v Harrogate. O dva roky později se konečně rozvedla a zdá se, že si začala užívat života. Vypravila se do Bagdádu na prohlídku archeologických nálezů, kde poznala nejen slavného objevitele starověkých památek v Uru, Sira Leonarda Woolleyho, ale i jeho asistenta, svého budoucího manžela Maxe Mallowana.

  Prakticky od roku 1921, kdy vydala první knihu - Záhadu na zámku Styles, ve které se již objevil výstřední belgický detektiv Hercule Poirot, byla považována za slavnou spisovatelku a mohla žít nezávisle. V roce 1956 získala titul Komandér britského impéria a roku 1971 titul Dáma britského impéria. Jejích téměř sto románů, divadelních her a detektivek, v nichž záhady většinou řeší Hercule Poirot nebo slečna Marplová, těší čtenáře bez ohledu na jejich národnost, společenskou třídu či vzdělání, každý si v nich umí nalézt něco fascinujícího. Od roku 1920 se prodala více než miliarda výtisků jejích knih, její divadelní hra Past na myši se v londýnském West Endu hraje nepřetržitě od premiéry v roce 1952 a stala se tak nejdéle hranou divadelní hrou v historii.

  Agatha Christie zemřela ve svém domě ve Wallingfordu 12. ledna 1976. Pohřbena je v Cholsey.

  agatha_christie

  ———————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy