• terry-pratchett-1max 

  Tak se nám blíží podzim a někteří z nás hledají tlusté knihy, do nichž se ponoříme někdy v říjnu a vynoříme se v březnu. Čtenáři jsou jako medvědi, tmavé a chladné měsíce přezimují ve svých snech.

   

  guards2

  Každý nezná Terryho Pratchetta, nejen autora dlouhé řady knih, ale hlavně stvořitele vlastního soukromého vesmíru, jímž pluje velká želva A´Tuin a nese na hřbetě čtyři slony, kteří podpírají obydlenou Zeměplochu (v anglickém originále Discworld). Na Zeměploše pak žijí nejen lidé, ale také jiné rozumné bytosti, včetně trolů, trpaslíků, bohů, víl, upírů, vlkodlaků, živých personifikací abstraktních pojmů a dalších možných potížistů, s nimiž je nutné nějak vyjít, a rovněž zde do všech dějů více či méně rušivě zasahuje silné magické pole. 

   

  Vesmírná želva A´Tuin

  Vesmírná želva A´Tuin

   

  Mnozí lidé pohlížejí na žánr fantasy s nedůvěrou, je to cosi příliš odtrženého od skutečnosti, něco jako hra, intelektuální cvičení, bloumání po neexistující realitě, prostě únik.  A přiznejme si, mnozí byli odrazeni setkáním s fantasy nekvalitní. Popularita tohoto žánru s sebou pochopitelně nese také nadprodukci epigonských a rozmělněných děl. Mezi nimi a Pratchettem je stejný rozdíl jako mezi haší ve školní jídelně a stejkem v Ritzu.  Zvláštní Pratchettův svět znají a milují celé generace čtenářů, kterým učarovala dobrá fantasy a kteří mají rádi chytrý humor, odkazy na četné fenomény postmoderní doby včetně konzumu, vědy, popkultury i fragmentů klasického vzdělání, mnohdy satirické a leckdy i filosofické narážky. Vznikla až jakási Pratchettovská čtenářská sekta, která “ujíždí” na rozvíjení zeměplošské fantazie, provozuje řadu webů, pořádá srazy. Podobně jako několik málo dalších současných autorů Terry Pratchett oživil zájem o četbu a přivedl mládež ke knize. Pravda, jeho spisy se mohou stát jakousi drogou, ale doufejme, že většina čtenářů sáhne občas i po něčem jiném.   

  barvakouzel  

  Pokud jste ještě neměli tu čest seznámit se s barvitým světem tolik podobným našemu, a přece jiným, pokud nemáte důvěru k tomuto žánru, nezbývá než doporučit, abyste to alespoň zkusili. Dlouhé večery, hloupé programy v televizi, závislost na počítači (přiznejme si to), to všechno jsou důvody, proč zalézt večer pod peřinu a číst si jako kdysi v dávných dobách. Život přece není jenom politika, televizní seriály, nefungující hejblata, rozčilování nad hloupostí některých jedinců a práce, práce, práce na zeměkouli. Taky žít je třeba.

  thud

   

  Mohu-li doporučit začátečníkům v putování Zeměplochou něco opravdu dobrého, pak si přečtěte Sekáče. Nebo Barvu kouzel. Nebo Lehké fantastično. Buď  knihu po pár stránkách odložíte, nebo začnete hltat jeden svazek za druhým. To by vám mohlo vydržet opravdu až do jara. A pak už bude čas na jiné věci, ne?

  ———

  Obrázky:

  1. Terry Pratchett

  2. - 5. Ilustrace Pratchettových děl od Paula Kidbyho

  ————–

  Další informace o Zeměploše a jejích obyvatelích:

   http://www.discworld.cz/

  http://wiki.zemeplocha.net/w/Hlavn%C3%AD_strana

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Zem%C4%9Bplocha

  http://www.zemeplocha.info/?file=booklist

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Terry_Pratchett

   http://209.85.135.104/search?q=cache:IfT9AAqq0N8J:www.krakatit.cz/+terry+Pratchett&hl=cs&ct=clnk&cd=10&gl=cz&lr=lang_cs

   

  A hrozně moc dalších…

  ————


  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 5 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Já mám nejradši Carpe jugulum a Otce prasátek. Ale rád mám celý ten epos.
   Myslím, že Fantasy a podobně i Sci-fi mají unikátní možnost vytvořit situaci pro vykreslení něčeho z lidského myšlení, aby to opravdu dobře vyniklo.
   Zarputilý sektář Ondřej
   P.S. Nevím o lepším literárním vykreslení myšlení duchovního uprostřed světa, než je Mořihněv Ovísek v Carpe jugulum. Velmi mne těší, že naše monogramy otočené o 180 stupňů dají ten druhý.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Já jako první četla Sekáče, a tak se mi pořád líbí asi nejvíc. Otec prasátek je taky moc dobrý, máme dokonce film na DVD, bezvadný. Jo, ten přerod (prozření) Mořihněva Ovíska, to je báječné. Taky je pěkná kniha Malí bohové, když už o náboženství. Taky mám ráda tu řadu se Samem Elániem, no nevím, až na pár knih, které mne vyloženě nezaujaly (Neznámý kontinent, Podivný regiment), miluju všechno.

  • Ondřej Wolf Says:

   Já taky.
   Ondřej

  • originalni demokrat Says:

   Vy být dobrá bosorbaba. Ajto :-D

  • Věra Tydlitátová Says:

   :-)

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy