•  azulejo11

   

  Obkládat reprezentativní budovy barevnými glazovanými dlaždicemi začali lidé asi ve starém Babylónu, ne-li již dříve. Velkolepá Mardukova cesta dnes rekonstruovaná v Pergamonském muzeu v Berlíně již předvádí velmi vyspělou fázi tohoto architektonického prvku s komplikovanými monumentálními obrazy zlatavých mýtických potvor na modrém pozadí.

   azulejo2

   

  A tento nápad jak současně zdobit i chránit fasády, se velice ujal, přes Persii se prostřednictvím Maurů dostal až na západní cíp Evropy do Španělska a Portugalska, kde pestré čtvercové kachlíčky pod názvem azulejos pokrývají již od 14. století každý druhý dům, palác, hospodu, kostel či zeď zvenku i zevnitř. Název azulejo (vyslovuje se azuležu) znamená cosi jako “modračka”, podle některých výkladů ale také “malý kámen”, nebo “glazovaná cihla”, původně šlo totiž výhradně o bílé dlaždičky s kobaltově modrou kresbou, nyní vidíme kachlíčky všech barev, ale stále převládá modrá, žlutá a hnědá.

  azulejo3

   

  Z čtvercových dlaždiček se zdejší lidé naučili skládat nejen abstraktní výzdoby fasád, ale i komplikované náboženské, alegorické či žánrové obrazy, mnohdy obrovských rozměrů. Azulejos jsou fenoménem pro Lisabon natolik typickým, že zde bylo v roce 1980 založeno Museu Nacional do Azulejo. Ačkoliv normální kuchyňské či koupelnové kachlíčky známe dobře, teprve v Lisabonu si člověk uvědomí, jak ohromné výtvarné možnosti tento prastarý vynález skýtá, a fantazie se rozbíhá naplno. Však také zde najdeme stoly, skříně, police, podnosy, nástěnné obrazy a stovky různých dalších předmětů, jejichž plochy jsou pokryty kouzelnými modrobílými vzory tradiční keramiky.

   

  azulejo5

   

  Lisabonci jsou právem hrdi na toto půvabné umění a využívají je i v moderních variantách při výzdobě futuristických fasád a interiérů nových budov. Barokní a orientální prvky, jaké vidíme na starých domech, jsou nahrazovány jednak žánrovými obrázky současnosti, totiž výjevy z dnešního Lisabonu s typickými tramvajemi nebo lidmi při práci včetně jednoho obrázku soustružníka, který jako by z oka vypadl socialistickým hrdinům míru, ale i prostými barevnými plochami či abstraktními mozaikami doby ještě pozdější.

   

  azulejo6

   

  Tak a nyní již ukázky, přeji příjemné dívání a snění:

   

  azulejo7

   

  -

  azulejo9

  -

  azulejo10

  -

  azulejo111

  -

  azulejo13

  -

  azulejo14

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 17 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Jsou krásné. Představuji si obrovskou tvůrčí práci malíře návrhu, stejně jako jako trpělivost a preciznost při přenášení na keramiku, vypalování a skládání, aby se motiv sešel, jak má. Ovšem odměna ve výsledném díle, ta opravdu stojí za to.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Od té doby koukám na svoji koupelnu s neuspokojenou hrou fantazie - co by bylo hezké nad vanou?

  • Ondřej Wolf Says:

   Nad vanou nevím, ale spolužák měl na záchodě modrý strop s bílými obláčky a žlutým sluníčkem. Ale ne z keramiky, pouze z Primalexu.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   To není ještě úplně ono. Nad vanu mořskou bouři s troskotajícími koráby a na ten strop nebe s andělíčky a alegorií Vítězné Vlasti. Nad umyvadlo pak alegorické vyobrazení Pramene Eufratu s rozličnými bájnými zvířaty.

  • A. Vácha Says:

   Ano, ty kachličky mne taky fascinovaly, nejvíc ovšem v kombinaci s čínskými elementy v architektuře (střechy), které si Portugalci přivezli nejspíš z Macaa. Ty modré působí chvílemi dost delftsky.

  • Ondřej Wolf Says:

   Ovšem i Karlovy Vary nebo Habáni by měli co říct (dobrého).
   Ondřej

  • Persi Says:

   Azulejos působí strašně teplým, vřelým dojmem. Domy vypadají, jako by byly obaleny do balícího papíru, nebo jako by měly na stěnách koberce. Je to vizuálně velice bohaté a šťavnaté. Jen ta výslovnost je myslím “ažulejoś”

  • Věra Tydlitátová Says:

   Já to slyšela vyslovovat jako ažuležu, ažulžu, ažujžu… plurál pak ažulejoš, ažuljoš. Asi je to různé.
   Taky prý ty dlaždičky chrání zdi před vlhkým oceánským větrem, to mě nenapadlo.

  • Persi Says:

   Aha, on je to vlastně plurál. To mne nenapadlo. Kdyby jenom před větrem. Ono asi i před prudkými jarními oceánskými lijáky to musí být dobré. Případná poškození fasády se nemusí řešit celkovou novou omítkou, ale výměnou konkrétních poškozených součástí. Zkrátka velmi praktické. K nám by se to ale bohužel nehodilo. Tepelně-izolační vlastnosti to musí mít velice nízké, což v Portugalsku nevadí, ale u nás bychom vymrzli.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Ta izolace by se dala vyřešit nějakou dobrou izolační vrstvou pod ty kachlíky. Ale asi by to vcelku byla hodně drahá fasáda. Vydrží sice sto let, ale ta vstupní investice je obrovská.

  • Blechová Hana Says:

   Jsou především nádherné, úžasné.
   K nám by nešly kvůlivá sprayerům!
   A jinak je to fakt něco neskutečného.
   Bleška.

  • Persi Says:

   Bleško, v Lisabonu jdou spreje na odbyt možná ještě lépe, nežli u nás:-) Tamní sprejeři jsou velmi aktivní a zejména revoluční nápisy levičáků a anarchistů zdobí téměř každou druhou zeď. Ovšem kachlíkům se většinou vyhýbají. Navíc, glazura je omyvatelná, takže to lépe odolává:-))

  • Věra Tydlitátová Says:

   To je zřejmé: půl dne se maluješ s Che Gevarou, pak přijde paňmáma s mokrým hadrem a tu revoluční parádu z kachlíků umyje… :-)

  • Blechová Hana Says:

   Nojo, to mi nedošlo, že oni to nemusí složitě čistit, stačí hadice a nacvik hašení požáru a sprayer-umělec můžev začit znovu:-))))
   Bleška.

   Ale proč je tam tolik levice - nebo je to tak, že jsou takoví chudinkové při zdi a jen si malují?:-)))

  • Persi Says:

   Bleško, já bych řekl, že je to tím jak říkáš - levičáci rádi malují. Další věcí je otázka Portugalské historické paměti. Oni si s autoritářskou pravicí zažili své (Salazar). A možná mají trochu zdravější národní sebevědomí. Není tam tak patrná ona malost a uťápnutost, ze které náckové vždy tolik těží… Ovšem, nutno zdůraznit, že to jsou pocity, které si člověk udělal po několikadenním pobytu a to prostě na poznání jiné země a jejích problémů nestačí.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Přátelé, politice Portugalska chci věnovat 8. díl tohoto cyklu.

  • Blechová Hana Says:

   Fajn, budu se těšit.
   Díky, jste moje zlatíčka. Bleška.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy