• Naše konference probíhala na Lisabonské univerzitě a zúčastnilo se jí asi 2000 vědců z celého světa. Naštěstí ta sekce, v níž jsme my tři měli své příspěvky, tedy skupina věnující se rasismu, antisemitismu a extrémismu, čítala si 30 lidí, a to ještě ve dnou skupinách, takže tam byla příjemná a přátelská atmosféra.

  Univerzitní komplex, kde jsme byli hosty, je uprostřed moderního města a je to strohá betonová architektura. Člověk tomu přijde brzy na chuť, vizuální podněty neruší v soustředění a navíc to má i svůj půvab a do přímořského klimatu se bílé stroze geometrické tvary hodí. U nás by byl beton brzy odporně špinavý a vše by působilo smutně, tady v čistém vzduchu a na jižním slunci je bílá architektura jednak tradiční a jednak hezká.

  -

   

  Mezi budovami je celá řada nádvoří a teras, kde se dá posedávat a kde také probíhá akademický život. Velká prosklená okna a bezbariérové rampy namísto schodišť působí prostorným dojmem. Výzdoba je minimalistická, žádné plakáty, vývěsky nebo vtípky, je to až neosobní, ale také to je čisté a elegantní.

  -

   

  Snad více vypoví obrázky:

  -

  futuristickachodba1

   

  Futuristická chodba, všude jsou bezbariérové přístupy, velkými okny vidíme na různé dvory a terasy, kde se také žije.
  pohledzokna

  Pohled z okna, na nádvoří se právě vydávají svačinky.

  davidhirsh

  Přátelská rozprava o přestávce na jedné z teras, uprostřed v černém tričku je náš přítel David Hirsh z Londýnské univerzity.

  letadlo1

  Nad areálem univerzity co chvíli přeletí letadlo. Jde na přistání na nedaleké letiště, ale člověka napadne i to, jak hrozné muselo být 11. září.

  ivobudil

  Přednáška Ivo Budila zaujala opravdu upřímně několik kolegů, byl to pro ně trochu nezvyklý přístup k problémům. Hned ho zajali pro jakousi koordinační komisi.

  referatja

  Takhle jsem si užívala svůj referát já.

  referatzbynek1

  Zbyňkův temperamentní a multimediální projev probudil dřímající vědce a vyprovokoval jejich čilý zájem.

  disputacenaterase1

  Po svých referátech trochu relaxujeme na terase a probíráme ústavní krizi v Čechách.

  disputacenaterase2

  Zatímco u nás právě odložili volby, na nádvoří Lisabonské univerzity je báječná atmosféra a užíváme si pohodu po určitém napětí svých přednášek. Všechno dopadlo dobře a můžeme plánovat, co podnikneme v zimním semestru.

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Ony už o lecčems vypovídají ty bezbariérové rampy. Totiž o vnímání člověka.
   Takové prostředí pak podtrhuje opravdovost toho, co se řeší.
   Ondřej

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy