• osamelydomek


  -
  Po několika obchůzkách Belémské věže, po namočení nohou v ledové vodě mezi lasturami slávek a srdcovek a po pořízení několika fotografií začalo být zřejmé, že tajuplná věž už více svých záhad nevypoví. Obrátili jsme se tedy k návratu. Na cestách se mne často zmocňuje podivná lehkomyslná a povznesená nálada, která mě osvobozuje od jakýchkoliv starostí a úvah, jak řešit nejbližší věci. A moji společníci byli stejně prázdninově uvolnění, nehledali jsme tedy nejbližší nádraží, ale po můstku jsme přešli trať a vydali se volným krokem do starého Belému. 

  —- ulickavbelemu  

   Už z toho můstku nad železnicí byly vidět malé barevné domky, jeden nás zaujal tím, jak osaměle trčel uprostřed rozlehlé betonové plochy jako poslední stráž odcházející staré zástavby. V parcích kvetly vysoké oleandry - růžové, žluté a korálově červené, stromy spíše než keře, mezi nimi se stříbřitě odráželo listí olivovníků, ale nejkrásnější byly vysoké a pokroucené pinie, jejichž temné deštníkovité koruny  tak rafinovaně doplňují růžové stěny starých domů. 

  planetarium

  —-

  Procházeli jsme úzkými uličkami mezi nízkými domky jako na Kampě nebo na Újezdě v Praze. Také tady jezdí tramvaje. Zjistili jsme , že zde mají velké a docela lákavé planetárium, které nadchlo Zbyňka. Jen jsme litovali, že nemáme víc času. A hned vedle planetária se před námi otevřel pohled na obrovský klášter svatého Jeronýma, Mosteiro dos Jerónimos.

  — 

  klaster1

  Z tohoto duchovního centra čerpali sílu mořeplavci, než opouštěli bezpečné břehy vlasti. Velkolepý komplex byl postavený v manuelském slohu na přímý rozkaz krále Manuela Velikého. Stavba byla zahájena v roce 1502 podle návrhů Dioga Boytaca.
  klaster4

  —-
  Na dokončení stavby se ale podíleli další architekti a vnesli do jejího stylu nové architektonické prvky. Chtěli jsme se podívat dovnitř a navštívit hrob Vasco da Gamy, ale přenosové vozy a množství policistů nás již předem varovaly, že je přítomný nějaký významný notábl, snad dokonce hlava státu, a že to možná nepůjde. Opravdu to nešlo, po pokusu přistoupit k portálu nás zdvořile odklonili gardisté.
  —-
  klaster3

  —-

  Šli jsme tedy ještě kus cesty a pak jsme nasedli na autobus a jeli nazdařbůh dál. Vlevo na svahu se mihl růžový prezidentský palác, Palácio Nacional de Belém všimli jsme si jen malebných strážců se šavlemi u vchodu a už se autobus odkláněl od řeky a stoupal do vrchu. Ukázalo se, že tato linka objíždí město velkým obloukem a než dosáhne stanice metra, projede různá předměstí i část velkého parku.  V okolí města jsme míjeli podivné stavby, snad vojenské, snad průmyslové, všelijaké antény, vysílače, komíny, cisterny, ploty zakončené smyčkami ostnatého drátu, i fádní a pustá paneláková předměstí a rozsáhlá území vyprahlé stepi. Ani park nevypadal tak, jak jsem čekala, je to regulérní subtropický les s divočinou borovic, palem a eukalyptů. Nastupovali a vystupovali normální lidé unavení z práce, mámy vlekoucí nákupy, tiché děti vracející se ze školy a černí muži v bělostných košilích. Až skoro za tmy nás žlutý autobus opravdu vyklopil na stanici metra a již hodně unavená jsem se doplazila do hotelu. Nohy v sandálech mě už pálily a hlava mi třeštila z neuspořádaných dojmů.

  —-

  palacio

  ———————–

  Foto autorka:
  1.  Osamělý domeček v Belému
  2. Tichá ulička
  3.  Planetárium
  4., 5., 6.  Klášter sv. Jeronýma
  7. Prezidentský palác
  ———————————————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 5 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Napadlo mne, jestli místní obyvatele, či bratry v klášteře někdy napadla zvukomalba Belém - Betlém (ani vlastně nevím, jak Betlém vyslovují Portugalci), i když gramaticky a historicky to spolu nejspíš nesouvisí. Asi jako Nový svět na Hradčanech a Belém jako výchozí místo mořeplavců. A přece ulička na fotografii a Nový svět by si měly co říci. Planetária jsou úžasná věc, já ale byl jen v tom v Praze-Stromovce.
   Ondřej

  • Jirhant Says:

   Omlouvám se, že ruším tuto pohodu a poněkud off topic zařazuji toto upozornění: Na Altermediích probíhá vzrušená diskuze, jak sionisté prostřednictvím nasazených kryptožidovských provokatérů a agentů BISu se snaží rozvrátit tamní web a dehonestovat poctivé nacionalisty. Jde o článek Obsese, zvl. pozornosti si zaslouží příspěvky od č. 28 – 42.Bohužel se musíme vrátit do tvrdé reality a brát život jaký je.
   Paní Tydlitátová Váš seriál a krásné fotografie jsou opravdovým pohlazením po duši a těším se na další, ve stejném duchu.

  • Jirhant Says:

   Errata: upřesňuji, článek se jmenuje Obsedance a byl zveřejněn na AM ČR
   dne 12.9. Autor Lad. Malý.

  • Ondřej Wolf Says:

   Mají těžkou dobu. DS je u soudu, jeden žhář z Vítkova není ideově pevný. Tak si to kompenzují. Kdyby za tím nebyla bolest Natálie a jejích blízkých, možná bych cítil jakousi satisfakci, takhle je mi jen smutno z toho, kam až jde zajít.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Přátelé,
   Tak jsem se podívala na tu Altermedii, už dlouho jsem tam nebyla, takže vidím, že oproti dřívějšku píší odtažitě a opatrnicky, asi je pro ně trudnější doba. Ten Malý - no, co říct? Aspoň začíná být jasné i těm jeho nacistickým příznivcům, že po duševní stránce to není tak úplně zdravý člověk.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy