• V Čechách a na Moravě není zřejmě nikdo, kdo by nevěděl, co se stalo při návštěvě prezidenta Klause v Chrastavě. Vše ostatní s tím spojené zato vede k neshodám.

  pavlat4

  V okruhu prezidenta panuje přesvědčení, že došlo k atentátu. Proti tomu stojí názor, že paintballové kuličky vypálené proti paži prezidenta byly odsouzeníhodným, nicméně pouze demonstrativním aktem nespokojence, jenž neměl hlavu státu ohrozit.

  Zastánci atentátnické varianty tvrdí, že pachatelova averze směřovala osobně proti prezidentovi kvůli jeho politickým postojům. Odpůrci této verze naproti tomu považují čin útočníka za symbolický projev frustrace z panujících politických a sociálních poměrů.

  A chrastavská událost se větví do ještě dalších úvah. Ti, kdo hovoří o atentátu, nacházejí jeho nepřímé osnovatele; „pravdoláskaře“ – totiž obdivovatele exprezidenta Havla, štvavé intelektuály.

  A jeden stoupenec spikleneckých teorií, jehož nelichotivý text na adresu „pravdoláskařů“ Václav Klaus před lety označil za „geniální“, přispěchal: se spikleneckou teorií. Tentokrát, jak je u něj obvyklé, neodhalil pikle židovské, ale komplot proti současnému prezidentovi. Počínaje jeho druhou volbou předložil řetěz činů, jež prý vyústily v to, co se událo v Chrastavě.

  Nechme teď stranou diskusi o kompetentnosti prezidentovy ochranky, rovněž široce mediálně probíranou, protože téma se kloní k ještě jedné otázce: úctě náležející hlavě státu.

  „Jak si někteří pisálkové pohrávají s mou osobou, je v civilizovaném státě nevídané,“ uvedl prezident Klaus. Při jiné příležitosti pak dodal, že základem útoků politicky neúspěšné levicové kulturně-mediální fronty je jeho historická rivalita s Václavem Havlem. Ten, naznačil prezident Klaus, mohl těmto lidem poskytovat explicitní či implicitní základnu.

  Nemohu nevzpomenout, jak se psalo o Václavu Havlovi po jeho smrti v elektronickém médiu, mezi jehož setrvalé přispěvatele patří i veřejně známí lidé, shodou okolností sympatizanti Václava Klause; předseda Akce D.O.S.T. Michal Semín, například.

  Pár titulků z onoho média z loňského prosince po Havlově pohřbu: „Václav Havel byl prasák, narcis a amorální zbabělec.““Václav Havel se již možná nachází nad propastí Pekla.“„Pravda o Havlovi musí zvítězit nad lží. Škodil naší zemi a měl na rukou krev.“„Gustav Husák svých hříchů litoval, Václav Havel nikoliv.“

  Dnes, téměř rok po smrti prezidenta Havla, v době, na kterou připadlo výročí jeho narození – první již bez něho, bylo po Václavu Havlovi pojmenováno ruzyňské letiště. A stejné médium se hned hlásí novými titulky: „Havel byl loutka bez vlastního názoru. Osobní statečností neoplýval.“„Škoda, že smrt Václava Havla nebyla bolestivá.“

  Je to odporný způsob psaní, který ovšem ústavou zaručená svoboda slova umožňuje, byť se jedná o někdejší hlavu státu. Stejně zůstávají nepostiženy texty, které urážejí jeho nástupce – a raději jedny s druhými nesrovnávám.

  Úcta k prezidentovi se zjevně nedá vymoci. A tu je třeba vzít v potaz, že v našich krajících vykonavatel tohoto úřadu není od Tomáše Garrigue Masaryka vnímán jen jako politický představitel, ale i jako lidská, mravní autorita.

  Z židovské tradice pochází výrok talmudického mistra, rabiho Hilela: „Kdo se snaží proslavit své jméno, ztrácí je.“ A jiný moudrý židovských dějin, rabi Šimon pravil: „Existují tři koruny: koruna Tóry, koruna kněžství a koruna vlády, ale koruna dobré pověsti je nade všemi.“

  Úcta k prezidentovi stejně jako ke komukoliv jinému souvisí s prestiží a prospěšností jeho práce, ale neméně s tím, čím v myslích lidí přesahuje svou funkci jako člověk. Je potom dobré všímat si, kterému prezidentovi, kým, proč a jak je úcta upírána.

  Ostatně, zakrátko máme prezidentské volby.

  ———-
  Původní text ZDE
  Převzato s laskavým souhlasem autora
  ————————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • 6 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Věra Tydlitátová Says:

   Kvalita člověka se také nepřímo pozná podle toho, kdo jej podporuje a kdo se s ním přátelí. A když se podíváme, kdo se přátelí s VK a kdo ho podporuje, je to hodně tristní.

  • Ondřej Wolf Says:

   Podporuje ho ledaskdo, kdo člověka majícího v úctě své bližní a svět vůbec dokáže do pocitu tristnosti uvést velmi snadno. Skoro jakoby takové umění do těchto kruhů bylo zásadní vstupní podmínkou. Přátelství si ale v této společnosti nějak neumím představit. Viz. “Truchlivý Václav Klaus”
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Sémanticky je zajímavý rozdíl mezi být přítelem (někomu) a prátelit se (s někým) :-) S Klausem se leckdo přátelí, ale přítelem mu asi nikdo není :-)

  • Pavel Nováček Says:

   Hájek opět perlí: Havel prý sloužil satanovi
   22.říjen 2012 - 11:45

   Petr Hájek, který se proslavil tvrzením, že nepochází z opice a zpochybnil existenci Bin Ladina napsal, že Václav Havel sloužil satanovi.

   Vicekancléř prezidenta Václava Klause opět zaperlil ve své knize kde tvrdí, že zesnulý prezident Václav Havel pracoval v satanových službách a byl nástrojem lži a nenávisti. Nástrojem pravdy a lásky se prý naopak stal Václav Klaus.

   Hájek to podle serveru Parlamentní listy píše ve své nové knize Smrt v sametu, která má vyjít v listopadu. “Václav Havel - ať vědomě či bezděčně, ale v každém případě aktivně - byl nástrojem sil lži a nenávisti. Ve své misi byl úspěšný. A přesto prohrál. Václav Klaus - ať vědomě či bezděčně, ale v každém případě aktivně - byl nástroj pravdy a lásky. Ve své misi byl neúspěšný. A přesto zvítězil,” píše Hájek.

   Podle něj nebyl vztah Havla a Klause “jen regionální šarvátkou dvou výrazných osobností”, ale měl hlubší přesah a ukazoval směřování “nemocné euroamerické civilizace… i fatální nebezpečí”. Hájek podotýká, že Klaus zanedlouho opustí prezidentský úřad a většina toho, oč usiloval, je prý v troskách. “Místo demokracie mediokracie, místo pravice její europeistická karikatura,” píše.

   Vicekancléř směřuje k apokalyptickým vizím, které spojuje s EU. Lisabonskou smlouvu nazývá “ústavou nového vězení národů”. Jejím prostřednictvím prý promlouvá satan a mnoho času do závěrečné bitvy s ním už zbývat nebude. V první linii proti civilizaci svobody jdou “darwinisté, marxisté a europeisté”, kteří jsou spojencem “antikristovského islámu” a křísí pohanství starého Říma “s jeho apoteózou krve, násilí, sexu a modlářství, s oslavou homosexuality”.

   Havlův film Odcházení považuje Klausův vicekancléř za banalitu, kterou až poslední scéna kouzlem nechtěného povýší na poselství. “Z vody v kašně se vynoří sám autor režisér jako podivný hybrid démona a člověka se smrtí na jazyku: ‘Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,’ zašklebí se ironicky ve velkém detailu do kamery, a aby snad nebylo pochyb, co tím míní, zvedne dva prsty do svého typického ‘véčka’, pozdravu-znaku svobodných zednářů,” citují Parlamentní listy úryvek z Hájkovy nové knihy.

   Havel byl podle Hájka teoretický moralista, co si nepotrpěl na morální skrupule. Parlamentní listy citují, že exprezident byl současně i apoštol svobody a demokracie, jehož koncepce otevřeně směřovala k fašistickému korporativistickému státu. Tak Hájek označuje občanskou společnost.

   Petr Hájek je synem komunistického literárního kritika Jiřího Hájka a někdejšího šéfredaktora časopisu Plamen a normalizačního kulturního periodika Tvorba.

   (První zprávy)

  • Věra Tydlitátová Says:

   Prezidentovi muži Jakl a Hájek vtipkují na účet zesnulého prezidenta Havla
   http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-58049560-prezidentovi-muzi-jakl-a-hajek-vtipkuji-na-ucet-zesnuleho-prezidenta-havla

  • Věra Tydlitátová Says:

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy