• 1. června převzala na plzeňské radnici prestižní ocenění skromná a statečná paní.

  dn1

  Znám Danu Němcovou už přes třicet let. V poslední době jsem se s ní moc neviděla, naposledy snad před dvaceti lety, pak se naše cesty rozešly, hlavně proto, že jsem přestala jezdit do Prahy a propadla jsm se do mnoha povinností jinde. Proto jsem byla nesmírně překvapená, že se Dana Němcová skoror nezměnila, jako by se jí vyhýbal čas. A nezměnila se ani vnitřně, sotva promluvila, zazněl ten svět, který dnes niž téměř zanikl, svět, ve kterém má smysl svoboda, čest a statečnost.

  Paní Dana Němcová na rozdíl od mnoha takzvaných bojovníků za svobodu dokázala svůj postoj strvdit vlastním životem i vězením, neokázale vychovala sedm dětí, pomáhala desítkám přátel, pro něž “život v Ječný” byl zázemím a oázou svobody a přátelství, nikdy se neodchýlila od své cesty, nenechala se uplatit, ani zastrašit.

  Rozhovor s Danou Němcovou

  Disidentku Danu Němcovou ocenila Plzeň

  To, že se radní města Plzně na podnět studentů rozhodli ocenit paní Danu Němcovou, je dobrým signálem vyslanýmdo rozhádané a znechucené společnosti: Jsou věci, které jsou nadčasové a které stojí za oběti. Svoboda, statečnost a pravda se nemusejí okázale předvádět, ale nebudou zapomenuty. Opozice i kolalice vedení Plzně se shodla na tomto jméně a alespoň na nějaký okamžik vymizela nevraživost a bojová, konfrontační nálada, která patří k politickému životu, během obřadu pak všichni přítomní zažili ztracenou sounáležitost, radost a zadostiučinění. Pocítila jsem, že v těchto rozvrácených časech ještě máme naději, že navzdory různým názorům můžeme společně dokázat něco pro ostatní lidi a že kdesi hloboko přetrvávají ty nejpodstatnější věci života, které nelze umrtvit ani vnější mocí, ani vlastní slabostí.

  Je dobře, že jsou mezi námi lidé jako Dana Němcová a je také dobře, že na ně není zapomínáno. “Spravedliví září jako záže oblohy…”
  ————————————–

  Přehled laureátů Ceny 1. června

  ————————————————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Míša Hamplová Says:

   Krásně jsi to Věruško napsala !!! …. doufejme, že tvá slova v závěru článku se naplní … díky

  • Ondřej Wolf Says:

   Líp než Míša bych to neřekl, ta se aspoň s potěšením připojuji.
   Ondřej

  • Zuzana Nierop Says:

   ráda bych se sezámila s paní Němcovou prostřednictvím elektronické cesty. Dejte jí, posím můj e-mail a pak jí můžu přímo napsat. Děkuji předem. Obdivuji, co v životě dokázala a chtěla bych si s ní popovídat elektronickou cestou.
   Zuzana z Amsterdamu

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy