• Cesta na Lunu 22.07.2011

  Raketoplán Atlantis přistál jako poslední raketoplán přesně podle plánu na 15. dráhu v Kennedyho vesmírném středisku (KSC) zhruba tři minuty před polednem našeho času 21. 7. 2011. Uzavřel tak jednu z důležitých kapitol dobývání kosmu.

  S napětím jsme sledovali průběh mise posledního raketoplánu a jeho úspěšný návrat.

  space-shuttle-atlantis

  Další články ZDE

  Fantastické VIDEO

  Fotografie jako žádná jiná:

  iss
  Posádka ISS vyfotografovala vracející se raketoplán Atlantis. Rozžhavený raketoplán přelétává nad mraky na pozadí zářící atmosféry. Pohled, který už žádný člověk na vlastní oči neuvidí. Unikátní fotografii zhotovila posádka Expedice 28, která na ISS pobývá od května. Domů se kosmonauti vrátí až v září. (ZDROJ)

  —-
  Dnes mi přítel z USA poslal dojemný e-mail, který více než neosobní slova novinářů ilustruje hrdost na úspěchy kosmického programu i sílu odvahy nutnou k vykročení lidstva do vesmíru. Přináším onen mail tak, jak jsem jej dostala, bez diakritiky, s autentickými formulacemi:

  -
  Pani Vero,
  dnes skoncila epocha dobyvani vesmiru v kterem muj narod riskoval vse. Malo kdo zna Projev prezidenta Nixona napsany pro pripad eventualniho neuspechu pristani na Mesici, Amerika byla pripravena na vsechno, i na eventualni katastrofu. V dnesnim svete Anti-Amerikanismu a Anti-Semitismu, tricetilety program NASA konci poslednim pristanim vesmirneho taxiku. Mirovy program nasi svobodne spolecnosti umoznil astronautum dalsich narodnosti poprve uvidet nasi malou planetu z jine perspektivy a poprve opustit jeji pritazlivost.
  Zde je
  link na 100 obrazku dokumentujici uspech nasi a svetove spolecnosti narodu.

  M. H.

  ———————

  Program raketoplánů měl mnoho chyb a bohužel i lidských obětí. Přesto se nyní uzavírá velká kapitola poznávání vesmíru. Mám pochybnosti, že se lidstvo v blízké době odhodlá k podobně ambicióznímu projektu. Vždy jsem sledovala s napětím, hrdostí a bázní starty těch úžasných strojů, kdy plné síly na ohnivém sloupu nejprve pomalu a pak se vzrůstající rychlostí stoupaly k nebi. Byly to stroje obdivuhodné technicky, ale i esteticky, jejich vzestup i přistání bývala velkolepým divadlem. Dosednutí na dráhu a rozvinutí brzdných padáků, které znamenalo, že největší riziko je již u konce, vždy znamenalo úlevu a radost. O to smutnější byly tragédie, kdy zdánlivě maličké chyby a poruchy způsobily smrt posádek. Tato éra nyní končí, nová se otevírá. Je správné, že alespoň v havním proudu výzkumu skončilo politizování vesmírného programu, který se stal ambicí celého lidstva. Doufejme, že to tak zůstane i nadále.
  ———————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 10:14

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Jsem rád, že v pořádku přistáli.
   Ze SpaceShuttles teď budou perly věhlasných leteckých muzeí (ta se o ně doslova prala ještě v době letového programu), žádný z nich nejde “do šrotu”.
   Ondřej

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy