• 12

  Ne, ne, to není žádná alegorie. Pušť opravdu kvete a umí ukázat spoustu krásy i života. Vzpomínám na takovou snovou předjarní dobu, kdy jsem procestovala Negev a užila si nejen deště a zimy okolo 2 stupňů, ale i záplavy květin, zpěvu ptáků a stáda plachých chundelatých velbloudů.

  21

  Jeli jsme autem od Mrtvého moře směrem k Beer Ševě a cestou se zastavovali, kdekoliv nás něco zaujalo. Poušť má v předjaří fialový nádech, protože nejčastější květinou je fialová tařice, jejíž řídké, ale rozsáhlé porosty pokrývají zvlněné kamenité pláně.

  31

  Občas se objeví i žluté hvězdnicovité kvítky nebo bílé trsy, jejichž jméno neznám, a rudé klasy šťovíku. Z nedalekých kaňonů se ozývalo hlasité dunění, jehož původ jsme nepoznala, ale provázelo mne jako cosi tísnivého a znepokojivého.

  41

  Spala jsem pod širákem na pláži v Ejn Bokek na místě, kde prší dva dny v roce. Hrozně jsem zmokla. Když jsem druhý den řídila nevyspalá do Ejlatu, málem jsem usnula s hlavou na volantu. Kolem uplývala snová krajina se stolovými horami, akáciemi a vysokými bílými oblaky.  Skály měly všechny možné barvy od černé přes krvavě rudou, cihlovou, hnědou, nafialovělou, růžovou, oranžovou a žlutou až po smetanově bílou. U cesty na nás koukali kozorožci.

  5-negev-kvetiny

  V jedné chvíli se zvedl vítr a vmžiku se utvořil vysoký sloupec prašného víru. Ustupoval před autem po silnici několik kilometrů jako biblický oblačný sloup. Jindy přes silnici přeběhlo hejno křepelek. A pak jako v polosnu se na obzoru rozzářilo Rudé moře. Ponořili jsme se do jeho chladné vody a dívali se na trsy korálů a hejna barevných ryb pod námi. Takové je jaro v poušti.

  6-negev-kozorozci
  ——————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 17:31

 • 9 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Věra Tydlitátová Says:

   Přátelé,
   Cosi způsobilo, že se u tohoto článku přestaly zobrazovat obrázky a byly porušené. Proto jsem článek zveřejnila znovu. Ale aby zůstaly zachovány i vaše komentáře, kopíruji je také sem:
   —————————————————————————-
   Persi, 11. 5. 2009 v 18.40

   Musí to být vážně krásné. Já viděl poušť vždy jen v létě, kdy je nevlídná, tvrdá a samotářsky zapovězená.
   ———————
   František Kostlán, 11. 5. 2009 v 19.20

   Nádhera. Nejde to tady na tom blogu udělat tak, že se fotografie po klepnutí na ně zvětší?
   ——————
   Kateřina Rozbrojová, 11. 5. 2009 v 22.10

   Věro, chtěla bych zmoknout v poušti, možná bych pak i rozkvetla

   ————————————————————————————————-

  • Persi Says:

   Skvělé, už to funguje:-)

  • Věra Tydlitátová Says:

   To se mi ulevilo, několik hodin neběžel ani hosting a vypadalo to, že jsou možná všechny články ztracené.
   -
   Persi,
   Mohl bys napsat nějaký cestovatelský zážitek taky Ty, dala bych to sem moc ráda.
   -
   Františku,
   To neumím, ale zeptám se Mirjam, jastli to tam jde někde nastavit. Ale jestli chceš, pošlu Ti ty fotky z pouště ve velkém formátu.
   -
   Katko, vyrazíme někdy spolu do pouště, jo?

  • Kateřina Rozbrojová Says:

   Věro, to se budu moc těšit, nejlépe do té negevské. Projížděla jsem ji jen autobusem, divila se její kráse a barevnosti a slibovala si, že se vrátím. Teď už tomu moc nevěřím.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Katko,
   Nikdy neříkej nikdy. Třebas to vyjde a pojedeme do Negevu. Není to tak nemožné.

  • František Kostlán Says:

   Věro, pár fotek z pouště by mi udělalo radost. Jsem rád, že šlo o poruchu, už jsem se vyděsil, že chceš “zavřít krám”. Měj se krásně. F.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Františku,
   Tenhle krám opravdu nezavřu, to jen ty veřejné blogy mi lezou na nervy, nechci se už podílet na tom matoucím a lživém světě, kde lidé mění identitu, uchylují se k sprostotě a nic není takové, jako se zdá. Fotky z pouště Ti samozřejmě ráda pošlu. A taky bych byla ráda, kdyby ses někdy ozval.

  • František Kostlán Says:

   Věro, díky. Chtělo by to zaskočit na pivo či na frťana. Budeš někdy v Praze nebo mám zajet na západ?

  • Věra Tydlitátová Says:

   Františku,
   Prahou budu projíždět zítra směrem do Bratislavy, ale to asi nebude čas a klid na frťany. A pak uvažuji o 25. květnu, kdy chci u nás na katedře oslavit konec semestru a ještě dvě další věci. To bych byla moc ráda, kdybys třebas přijel a pak bys mohl u nás přespat a byl by čas na výbornou Metaxu a na kus řeči.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy