• Gilad Šalit je již 1685 dní v zajetí.

  gs
  -
  Gilad Šalit byl zajat 25. června 2006 na území Izraele při přeshraničním útoku ozbrojenců Hamasu.

  Samozřejmě, lidé v Izraeli, příbuzní zajatého vojáka i Židé v diaspoře se ozývají a vyvíjejí stálý tlak na různé instituce. Na druhé straně aktivisté z předních lidskoprávních organizací podivně mlčí. Hamás drží mladého muže v zajetí kdesi v pásmu Gazy, neumožňuje ani návštěvu zástupců Červeného kříže, informace o Giladu Šalitovi jsou velmi sporadické a panuje mnoho pochybností a obav. Pouhé informace, že Gilad žije potvrzené videonahrávkou stály Izrael neuvěřitelně velké ústupky Hamasu. V říjnu 2009 bylo propuštěno dvacet vězeňkyn za příslib nahrávky s Giladem Šalitem. Ta byla důkazem, že zajatec žije, nikdo ale neví, zda žije i dnes, nebo zda bude žít zítra. O jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici žádné nezávislé informace.

  Nebýt toho, že Gilad Šalit má kromě občanství Izraele také francouzské a nyní i italské občanství, možná by již jeho jméno dávno zmizelo v propadlišti zapomnění a jeho kosti by ležely v neznámém hrobě. Takto má zajatec štěstí, že alespoň některé lidskoprávní organizace označily podmínky jeho zadržení a věznění za něco, co je v rozporu s mezinárodním humanitárním právem. To by člověka nenapadlo, že?

  O otázce, jak se stavět k vydírání, píše Ota Ulč v článku
  Dilema zda vyhovět únoscům

  Mne na celém případu deprimuje lhostejnost různých zastánců lidských práv, kteří občas bývají velmi hluční, například když jde o vojenské obsazení turecké flotily mířící do uzavřených vod. Kde tedy jsou všichni ti starostliví obránci utiskovaných? Proč je neslyšíme denně hřímat na demonstracích, v médiích a v parlamentech? Není to náhodou tím, že Gilad Šalit jaksi není Palestinec?

  ———————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 11:40

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy