• Kronika 25.12.2011

  Aby nevzniklo nedorozumění, nehodlám vznésti vážných námitek proti husím nožičkám zvaným též drůbky nebo mladá husa, nýbrž proti husím nožičkám zvaným uvozovky čili znaménka uvozovací.

  Jak známo z mluvnice, uvozovky mají sloužit k tomu, aby “uváděly řeč přímou”. Na rozdíl od mluvnice si však uvozovky ve velké části tisku vzaly do zvyku uváděti řeč velmi nepřímou, ba potutelnou. Jsou noviny, které nedovedou psát o socialistech, nýbrž jen o “socialistech”; je tisk, který nezná humanitu, nýbrž jenom “humanitu”; jsou novináři, kteří by za živého boha nedovedli napsat slovo pacifismus, nýbrž jenom “pacifismus” a tak dále. Je to takový záhadný fortel: jakmile dáte pacifismus do husích nožiček, stává se věcí jaksi podezřelou jednak z podfuku, jednak z vrtáctví; nemusí se to ničím dokazovat, stačí husí nožičky, a basta. Jakmile uzavřete humanitu do uvozovek, zjeví se čtenáři, že to je jakási zvrhlost, faleš, ba přímo spiknutí; čímž tedy je “humanita” vyvrácena s prominutím jakýchkoliv argumentů.

  Tedy právě to je to nepěkné na oblíbených husích nožičkách: že lze jimi cokoliv znehodnotit, aniž bychom si museli dát práci s čímsi jako přesvědčující kritikou. Je to, jako bychom někomu odzadu plivli na kabát a kochali se tím, že běhá poplivaný. Kdybych napsal, že pan Novotný nebo pan Kratochvíl je “řezník”, znamená to patrně něco sice neurčitého, ale kompromitujícího: že snad není doopravdy řezník, nebo že je špatný řezník, nebo že vůbec na jeho řeznictví tkví nějaká tajemná příhana – zkrátka něco na facky. Představte si, že by sazeč zvyklý na tisk novin vysázel dejme tomu v bibli:

  Na počátku “stvořil” Bůh nebe i zemi.

  “Milovati” budeš “bližního” svého…

  “Cti” otce svého a matku svou…

  A tak dále. Myslím, že by se vám obrátil žaludek nad destruktivní mocí husích nožiček. Jsou to jen malé čárečky, ale mohou zvrátit všechny hodnoty života vzhůru nohama; mohou z Žižky udělat “hrdinu” a z každé ctnosti přetvářku; mohou popřít a znevážit cokoliv, aniž by se jejich pisatel musel aspoň na vteřinu zastavit, aby se zeptal sebe sama, co tím vlastně chce říci. Všímejte si dobře husích nožiček: neuvádějí-li přímou řeč, uvádějí obyčejně nějakou podlost. Mívám někdy záchvaty krutosti; například přál bych si, aby každému novináři, který se 144krát dopustil husích nožiček, byly na čelo vytetovány nesmazatelné uvozovky; jiným bych nechal vypálit na čelo otazník v závorkách, který bývá rovněž považován za nezávadný (?) prostředek veřejné polemiky. Obávám se, že pan ministr Meissner nepojme tyto tresty do nového tiskového zákona; následkem toho budou ty špinavé husí nožičky šlapat dál po českých luzích a hájích a – věřte mi – i nadále nadělají víc škod než ona historická kopyta, pod kterými tráva nerostla.

  Lidové noviny 1. 11. 1930
  —————–
  Karel Čapek odešel 25. prosince 1938

  FO00273165
  —————————————————

  Příloha: Karel Čapek - Štědrovečerní poselství míru z roku 1937
  Tato nahrávka je jediným známým dochovaným záznamem hlasu Karla Čapka. Jedná se o plné znění proslovu Karla Čapka a Františka Křižíka, který přenášely všechny československé stanice. Karel Čapek, představitel československé kultury, se ve svém proslovu oslavujícím mír obrací k indickému humanistovi Rabíndranáthu Thákurovi a k celé Asii. František Křižík jako představitel československé vědy svá slova vyslal přes oceán Albertu Einsteinovi a celé Americe. Poselství bylo adresováno v českém jazyce s překladem do angličtiny.
  ————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy