• podzim1

   

  Máme tady poslední dny babího léta. Dá se ještě napsat něco o stromech, co by nebylo zcela banální? Stojím pod stařičkou lípou v lese a poslouchám tichý šelest miliónů zlatých srdcí. Mezi kmeny spočívá mír. 

  Co kdybych si utrhla zlatý lístek a vylisovala ho na památku tohoto jednoho jediného a ve věčnosti zcela jedinečného dne? Vztahuji ruku a dotýkám se lipového lístku nad hlavou. Jeho povrch je jemný a drsný jako starý papír dávných knih. Jeho žilky jsou jako žíly na hřbetu lidské ruky. Hladím ten lístek a zmocňuje se mě lítost, možná mu zbývá půl dne, možná celý den, než se oddělí od větvičky a tichounce slétne k zemi. Bude to krátká cesta, krátký let, ale bude to nekonečná chvíle, kdy se ten lístek bude cítit svobodný, nechá se unášet větrem, který jej celé léto hladil a hýčkal.   

  Když jsem byla docela malá, nesnášela jsem jednu písničku, kde se zpívalo: “Lístečku dubový, nepadej do vody, voda by tě vzala, byla by tě škoda…” Plakávala jsem vždy pro ten zmírající dubový lístek. Neutrhnu tenhle zlatý lupínek, nechám mu těch pár hodin do prvního mrazu. Všechno je konečné, minuta po minutě odtikává život tohoto jednoho listu. Zachvacuje mne nezvladatelný třes. Celý svět je najednou rozmazaný, po tvářích mi tečou slzy. Shýbám se a sbírám ze země jedno zlaté srdce, vybírám to, na kterém je hnědá jizva. Každý krok bolí, všechno se ve mně svírá, z vadnoucího listí v trávě se zvedá vůně koření. Purpurové javory a duby, zlaté buky a dosud zelené jasany tiše hovoří druh k druhu.  

  podzim-1 

  Co říkat, aby to nebylo zcela banální? Raději nehledat složitá slova, lépe je mlčet a nechat mluvit stromy. Ticho je plné vyprávění a příběhů, dlouhých legend, které si šeptají olše, topoly, vrby, jilmy a habry. Les hovoří.

   

  Lípo, každý tvůj list vypovídá o péči Sadaře,

  kdo vás štěpoval, stromy lesní?

  Kdo vás zalévá a kdo vám dává pokrm?

  Pokorně přijímáte rány sekery a pily,

  tak tiše zmíráte a před nikým neskloníte své koruny.

  Javor i dub, buk i borovice –

  samé štípení Boží.


  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 9 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • originalni demokrat Says:

   babský ehm teda babí léto mám nejradši :-)

  • Blechova Hana Says:

   Diky
   Bleska.

  • Sancte simplicitas Says:

   Vážená paní Tydlitátová, nevím jak bych se vyjádřil, při čtení jsem měl pocit, že čtu báseň v próze, krásná fotka evokovala nádherné lesní obrazy I.I. Šiškina a měl jsem pocit závanu Šrámkova stříbrného větru. Hrdlo se sevřelo a zrak se rozostřil, bylo mi krásně. Veliký dík.

  • Sancte simplicitas Says:

   Sancte simplicitas - pro Vás Jirhant

  • Kateřina Rozbrojová Says:

   Věruš,
   sesbírej svá vyprávění a básnění o stromech, fotky, obrázky, přidej třeba Stromuže, jestli by autor souhlasil a případně další autory, a nádherná knížka bude na světě.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Milý Jirhante, díky, jsem ráda, že jsem ve Vás našla čtenáře, který vnímá text stejně jako já, kdo jsem ho psala.
   Katko, taky díky za uznání, už jsem o tom přemýšlela, ale mám toho zatím málo na knihu. A František by Stromuže raději vydal sám se svými ostatními povídkami. Kdysi jsme spolu chtěli psát knihu, ale myslím, že by to moc nešlo. Ta ale stejně měla být spíš esejistická o společnosti. Tyhle osobní věci se kombinují ještě hůř. Možná časem napíšu víc pohádek a básní v próze a básní ve verších a něco zkompletuji.

  • Kateřina Rozbrojová Says:

   Kéž se ti to podaří co nejdříve! Nemusíš mít mnoho textu, udělej bibliofilskou knížku s vlastními ilustracemi. Jedna báseň na dvoustránce. Různé písmo. Nebo své písmo. Negativní písmo. Však víš.

  • Martina Durdovic Says:

   Moc pěkné, Věruš. Ale co ten tvůj vnitřní smutek, co tě svírá? Nebo jen přišel s podzimem a s těmi listy odejde? Kéž by…

  • Věra Tydlitátová Says:

   Někdy to tak přijde, že je mi líto i listu.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy