• Titulek je sugestivní, já vím.

  no_vondrak_wj

  Tvrzení o rasistických Češích nacházíme ponejvíce, jak se dá čekat, na fórech, která stojí na straně protirasistických aktivit. V článcích samotných se takové teze objevují jen vzácně, zato v diskusích jsou poměrně časté. Internetové diskuse jsou vůbec emotivním prostředím, kde o různé urážky, zevšeobecňování, lhaní, rasismus, pomluvy a konspirační bláboly není nouze. Možná se divíte, proč se tedy zabývám diskusními příspěvky, které sice míří k věci jaksi z druhé strany, ale ze stejně hloupé a zlé pozice.

  Tvrzení, že Češi jsou rasisté, je lživé, zlé a hloupé. Je špatné z jednoho prostého důvodu, z důvodu paušalizace. Češi jako celek se ve svém rasismu nikterak neliší od Romů, Židů, Angličanů nebo Maďarů. I kdybychom srovnávali nějaké výstupy průzkumů veřejného mínění, které by ukázaly rozdíly mezi těmito národy v náhledu na menšiny a cizince, nedozvěděli bychom se nic o jemnějších kritériích, která takové průzkumy ovlivňují a snižují jejich výpovědní hodnotu.  Například krátce po nějaké výrazné aféře, například závažném kriminálním činu,  se veřejné mínění rozkolísá zcela předvídatelně, z delší perspektivy to ale neznamená vůbec nic. Průzkumy ukazují chvilkovou náladu a mnohdy i zištný zájem zadavatele. Navíc žádný průzkum nemá k dispozici “čistá” vstupní data (například kdo je opravdu Čech?) Ale i kdyby 99% Čechů projevovalo rasistické či jiné hloupé názory, nelze říci, že Češi jsou rasisté. To hypotetické 1% slušných Čechů by totiž takové tvrzení vyvracelo.

  V českém národě je například velmi vysoká hladina korupce a zlodějny, ale říkat, že Češi jsou zloději, je logicky chybné. Protože není žádná rovnice Čech = zloděj. Je zde jen smutný fakt, že v této konkrétní politické a společenké krizi etiky hodně Čechů krade. A hodně jich také nekrade. Tvrzení, že Češi (podle některých publicistů v tomto případě Čecháčkové!) jsou rasisté, je stejně hloupé jako tvrzení, že Romové jsou zloději a příživníci. A to je kámen úrazu všech paušalizujících tvrzení. Nenávist k Židům je založena na stejně logicky chybném předpokladu, že těch několik opravdu kapitálních lhářů a podvodníků je obrazem celého národa.

  Prostě nelze posuzovat národy a skupiny lidí, lze posuzovat, a to ještě s mnoha výhradami, pouze jednotlivého člověka. S výhradami proto, že nikdy neznáme všechny jeho motivy a důvody, proč něco učinil, nevíme, jakou měl volbu, jaké informace, pod jakým byl tlakem a zda mohl učinit lépe, nevíme, jak hodnotí svůj čin v přítomnosti, ale neznáme ani následky jeho činu v budoucnosti. Nevíme, jak bychom se zachovali na jeho místě. Proto se závažná provinění řeší u soudu, který má za úkol dobrat se více faktů než třebas ulice. A má k tomu více prostředků. Pouze jednotlivý člověk je odpovědný za své činy, každý sám za sebe.

  Jsou tedy Češi rasisté?
  Ne, nejsou.
  ——————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • Comments are closed.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy