• Počátky mojí tvorby sahají do raných dětských let, kdy jsem si kreslil klacíkem do pískoviště. Bohužel, tato vzácná umělecká díla se nezachovala. Nezachovala se ani dílka (mnohdy pikantní) z počmáraných školních lavic. Jisté je, že jsem kreslil vším možným a na všechno možné.

  ryboptak_mmicro

  K vážnějšímu kreslení a zvládnutí perokresby mne přivedl můj otec Jaroslav (1918 - 1981), jenž byl, mimo jiné, zručným portrétním karikaturistou. Naučil mne také, že nejdůležitější a první věc, kterou musí kreslíř udělat, je uklidit si na stole a pořádně si umýt ruce. Samozřejmě, že jsem jeho rady nebral vážně, ale jen do té doby, než jsem si několikrát vylil lahvičku s tuší na téměř dokončené dílko. Další dobrá víla, na počátku mé výtvarné činnosti, byla výtvarnice paní učitelka Věra Pešková z naší základní školy.

  Kromě kreslení a PC koláže jsem kdysi vytvářel a navrhoval šperky z kamínků a kůže. To odplynulo s časem módy “kůžičkářů”. Nicméně, vrátí-li se tento trend, mám pro tu příležitost ještě něco v šuplíku. I když to tak nevypadá, nejvíce mne v mojí tvorbě ovlivnili Cyril Bouda, Ondřej Sekora, Vladimír Suchánek, František Muzika, František Tichý, Václav Hollar, Rudolf Koblic a jiní, které zde nemohu jmenovat, protože by mi na to nestačila kapacita stránky.

  Nikdy jsem nebyl profesionálem v pravém slova smyslu, protože jsem se při své výtvarné činnosti vždy živil a živím docela prozaickými zaměstnáními. Pracoval jsem jako železničář v Sokolově, jako záchranář v sokolovské nemocnici, dělník v ve výrobně masných výrobků, opět jako železničář v Praze Vysočanech, jako příležitostný novinář, jako barman v herně na Můstku, stavební dělník a nyní se dočasně živím jako příležitosný “skladatel” kamionů :)

  Moje výtvarná činnost byla v průběhu let velice různorodá. Většinou jsem kreslil a kreslím pro muzikanty menšinových žánrů. Za všechny bych jmenoval výtvarné ztvárnění CD “Howg” Pavla Foltána a Radima Hladíka (Popron) a vytvoření “Ryboptáka” pro webové stránky legendy podzemního folkrocku Jakuba Nohy. Také jsem se pravidelně výtvarně podílel na folkovém, country a trampském Sokolovském dostavníku a v polovině 80-tých let, spolu s grafikem Jeňýkem Pacákem a keramikem Jirkou Soukupem na celostátním kole Porta v Plzni. Pět let, s přestávkami, jsem také kreslil vtipy a tvořil montáže pro internetový deník Vitually.cz. Nyní se věnuji kreslení kolekce ve stylu Julese Vernea (Rybopták, Verneovo embryo), kterou s jinými kresbami připravuji pro budoucí výstavu.
  -
  new_orleans_blues_
  New Orleans Blues 2011
  tuš, akv. pastel, 29,7 cm x 42,0 cm
  -
  verne
  Jules Verne - Bathyscape
  tuš, akv. pastel, rozměry 21,0 x 29,7 cm
  -
  verneovo-embryo
  Verneovo embryo
  tuš, akv. pastel
  -
  time_engine_web
  Butterfly & Time
  tuš, akv. pastel
  ——————
  Další kresby Jiřího Navrátila můžete vidět na jeho stránkách.
  ————————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy