• Před časem jsem zde zveřejnila recenzi na populární knížku “Dost bylo kokotů.” Včera jsem dočetla třetí část “Kokotí trilogie” nazvanou “Spiknutí kokotů.” Druhou část jsem nečetla, nedělám si tedy nárok na vyčerpávající odborné zhodnocení. Ostatně myslím, že to za to ani nestojí.
  kokoti1

  První část trilogie je rozhodně zajímavá a originální. Druhou knihu neznám, u třetí mám smíšené pocity. Obálka s kresbou Štěpána Mareše mi připadá za hranicí vkusu, ale budiž, za to sám autor nemůže a nakonec je to věc názoru. Obsah knihy je obálce blízký, oproti prvnímu dílu je vyhrocenější, expresivnější. Autor píšící pod pseudonymem MUDr. Xavier Crement si pohrává s představou globálního spiknutí kokotů, jeho fantazie se mnoho neliší od spikleneckých teorií samotných kokotů. Došlo ovšem k tomu, co v poslední době zjišťuji i jinde, že totiž parodie nemůže překonat absurditou a humorem svoji parodovanou předlohu, a tak se její ostří protáčí jaksi naprázdno. (U nás to potkalo satirickou skupinu Hradní partička).

  Jsem si téměř jistá, že satiru MUDR. X. Crementa vezme několik cvoků úplně vážně a pravděpodobně již dávno ji vážně vzalo a smolí podle ní své bludy o NWO a Bilderbergu. A hravě překonají všechny autorovy fantazie o kokotismu. U samotného autora si mnohdy nejsem jistá, co je vlastně humor a nadsázka, co je satira, co je vyostřená kritika a co už je úlet. Možná je to tím, že jeho popis americké reality neodpovídá tak úplně našim podmínkám. Občas se mi to jeví tak, že jistému kokotismu propadl sám pisatel, ale i to může být záměr, jak ostatně napovídá rádobyvtipný úvod i závěrečná “poznámka vydavatele.” Píšu rádobyvtipný, protože tento typ humoru sice chápu, ale zde působí křečovitě a trochu dětinsky. Je to takový ten humor některých kabaretů, kde je kopání do zadku ceněno jako fajn vtip. Rozhodně jde o mystifikaci a mystifikaci mystifikace a o hru cílenou na zcela určitý typ čtenáře. Hru bezesporu obratnou.

  Značnou slabinou knihy je to, co hrozí asi každému pokračování, totiž fenomén nastavované kaše. Vše, co je podnětné, bylo již napsáno v prvním díle, zde se některé myšlenky jen opakují a jiné působí nadbytečně. Jako by autor chtěl vytěžit z tématu společenské manipulace maximum, ale maximum trochu zavánějící komerčním záměrem. Ano, kniha se podbízí určitou vulgaritou, jíž zakrývá hluchá místa. Přesto zde najdeme mnoho trefných charakteristik a opravdu vtipných pasáží. Některé by se mohly tesat do kamene. Už kvůli nim si tuto nepříliš dlouhou knihu přečtěte, pokud ovšem nemáte na čtení něco důležitějšího. Do vlaku, nebo do čekárny to je fajn. A je k dostání v Levných knihách za opravdu lidovou cenu 17,- Kč.

  MUDr. X. Crement: Spiknutí kokotů
  Vydavatel: Československý spisovatel
  Rok vydání: 2010
  EAN: 9788087391181
  ——————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 13 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Kamil Stočes Says:

   Dobrý den,
   Mně se ta kniha moc líbila. Ale chci se zeptat. Nevadí Vám, že tam X. Crement, nebo jak se jmenuje, kritizuje ty různý neziskovky, protirasistický aktivisty a tak? Podle něj je i politická korektnost práce kokotů. Myslel jsem že Vy vždycky tyhle věci hájíte a zastáváte. Možná mě smažete nebo neodpovíte, ale opravdu mě to zajímá.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Pane Stočesi,
   Ráda Vám odpovím. To, že jsem nějaký fanatik multikultralismu nebo politické korektnosti o mně šíří hlavně ti, kdo jsou líní číst mé články a jen si předávají internetové drby. Vím, jak často jsou témata lidských práv zneužívána, a věřte mi, že poté, co jsem se začala o tyto věci zajímat čistě ze zájmu a samozřejmě bez nároku na odměnu, byla jsem šokována tím, že většina těch lidí to opravdu dělá jen pro zisk a mnohdy je jejich práce kontraproduktivní. Nikdy jsem nezastávala nějaký dvojí metr a podobné nesmysly, ani přehnanou politickou korektnost, naopak otevřeně jsem psala, že by bylo žádoucí, aby se ve všem zachovával zdravý rozum. Klidně publikuji vtipy o Židech a bavím se jimi. Často jsem kritizovala i příslušníky menšin, když jsem viděla, že zneužívají sympatie většiny, pohrdají jí, nebo se snaží profitovat z občanských aktivit a naivnosti sympatizantů. Tak právě vzniká rasismus a antisemitismus i u lidí, kteří by k němu sami nikdy nedošli. Klidně veřejně napíšu, že ten či onen konkrétní Rom, nebo konkrétní Francouz, Čech, Žid, Rus, nebo Angličan lže a krade.
   To, co mi vadí, je zevšeobecňování, tedy to, že se chyby jednotlivého Roma, nebo třebas Žida (a také Čecha atd.) vztahují na celou skupinu a ta je pak vystavena nespravedlnosti. A také mi vadí lži, pomluvy a nevzdělanost, kdekdo píše o jiných kulturách a národech, nebo o politických názorech, aniž by o nich měl byť i jen základní znalosti. Nemám ráda sprostotu vůči lidem na základě jejich původu, vadí mi ponižování, zesměšňování obětí perzekucí, zlehčování vzdělání nebo práce druhých lidí. Takže stručně řečeno, vadí mi kokotismus.

  • Daniel Š. Says:

   Paní Tydlitátová, to můžete opakovat do nekonečna. Někteří lidi prostě neumějí vidět jinak než “Kdo není se mnou je proti mně.” Kdo nefandí Baníku, musí chcípnout. Kdo není odeesák je komouš a tak dál. Když nejste rasistka, tak jasně chcete pozitivní diskriminaci a vyhlazení bílé rasy. Když nejste antisemita, jste hnusná sionistka. Většina lidí má binární myšlení. Už jste si mohla zvyknout.
   To nemylím Vás pane Stočesi, Vy se ptáte normálně a fajn. Přečtěte si pár článků, kde paní Tydlitátová píše o svých vlastních zkušenostech, třebas s některými cikány a židy, možná se budete divit.

  • Karel Nováček Jr. Says:
  • Věra Tydlitátová Says:

   Díky. To je dobrá zpráva, jdu slavit :-)

  • Ondřej Wolf Says:

   Asi taky. Ale jen podmínečně. Jednak zbývá mnoho jiných a tragické je i to, že to někdo zkoušel. Důvod není v podstatě. Důvod je, že se to profláklo.
   Ve stejný den vyšla z MŠMT na povrch i ta ostuda s bojkotem Památníku romského holokaustu. Taky fašismus v plné parádě.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Věra Tydlitátová Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   Jo. Bůh, vlast a rodina.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Ale peníze až na prvním místě…

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   Aktivní blbec.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   :-) “Tyranští kokoti si mohou říkat bojovníci za svatou věc, reformátoři nebo obhájci utlačovaných, vy se však nesmíte nechat oklamat. Jsou zamilováni do konfliktů. I když předstírají, že vedou tažení proti drogám, rasismu nebo jiným společenským problémům, obvykle stačí, že kolem problémů dělají jen randál - ale nenapravují je.” (Kokoti jsou věční, str. 47)

 

Květen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archivy