• Brutal Art 13.02.2011

  Po netu běží jakási petice, jejíž účastníci bojkotují tureckou telenovelu nazvanou Tisíc a jedna noc, případně žádají, aby ji TV Nova vůbec stáhla atd.

  sehrezada

  Zatím se mi doneslo, že TV Nova přesunula ten seriál na nějaký méně sledovaný čas. Asi bych si toho ani nevšimla, ale chodí mi maily i od celkem soudných a rozumných přátel, abych se připojila k bojkotu, eventuálně k těm různým protestům. Víte, ono by to v mém případě asi nešlo, protože na žádnou telenovelu jsem se nikdy nedívala a dívat se nechci, takže je těžko mohu bojkotovat.

  Před pár lety šla v televizi jakási Esmeralda, vím o tom, protože moje tehdy ještě pubertální dcera vyprávěla kruté vtipy o nějaké dívce, která vráží do nábytku, už si pointu nepamatuju. Když jsem ležela v nemocnici, v určité hodiny se všechny dámy včetně nepohyblivých, pacientek v kómatu a umírajících přesunuly na chodbu k televizi a sledovaly cosi, co mělo v názvu něco o andělovi. Já jsem si v těch hodinách užívala vzácného soukromí a klidu.

  Tak si říkám, jestli by stejné protesty běžely tehdy proti Esmeraldě, kdyby již byl tak rozšířený facebook. Nebo jde nyní o to, že to je turecký kýč a lidem nevadí ani tolik naivní a zamilovaný děj, jako to, že TV Nova koupila sladkobolný cajdák v zemi, k níž mnozí cítí nechuť? Moc by mne zajímalo, zda našim divákům vadí televizní nevkus, nebo spíš islám, který je většinovým náboženstvím v oficiálně sekulárním Turecku?

  Z té nemocnice mám legrační vzpomínku. Jedna z těch paní, už vetchá babička, se jednoho dne hnala na chodbu k televizi jako mladice a jásala: “Já mám tak ráda ty naše krásný český seriály ze života, třebas tu Esmeraldu!” Vlastenci a naše české babičky zkrátka na nějaké cizácké šmejdy koukat nebudou. Máme přece vlastní kýče, že?
  ———-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 9 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Taky nekoukám na telenovely. Ale emisara s peticí bych poslal do háje. K televizi máme i ovladač, kterým se dá buď přepnout jinam nebo vypnout. Docela respektuji, že pro někoho taková telenovela může být i anestetikem, byť pro mne samého by tatáž byla spíš spouštěčem cynismu.

   Otázka spíš pro sociologa by byla na “usazení telenovely v životě - osobním i společenském”. V domovských zemích (Latinská Amerika, a jak teď vidím tak i Turecko) fungují jako “snění pro chudé”. U nás telenovely chodily v překotných devadesátých letech, v době “budování kapitalismu” kdy hodně lidí cítilo různé nejistoty. Kolem přelomu milénia ustaly, právě ta Esmeralda asi byla poslední. Dnes taky hodně lidí cítí mnoho nejistot a tíhy. A je tady znovu telenovela. Jako ručička barometru.

   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Vidím to stejně. Ať si každý kouká, na co chce, a pokud miluje telenovely, ať si je užívá ve zdraví. Je to neškodný způsob odreagování, současná červená knihovna. Pro mnoho osamělých a třebas i starých lidí je to trocha radosti a snění ve smutném životě.
   Jen je pro mne divné, že ty protesty mají jakýsi osten proti Turecku, to se mi nelíbí, myslím, že do zábavy pro “chudé” by se politaření nemělo vnášet. A programů je v TV opravdu dost a dost, navíc je internet a kina a divadla, nikdo nemusí koukat na Šehrezádu.

  • Ondřej Wolf Says:

   To máš pravdu. Fakt nevím, co je horšího na Turcích než na Latinoameričanech. Ta petice asi má předsudek proti Islámu (kterého ovšem v Šeherezádě není o nic víc, než v Esmeraldě Katolictví).

   Jen mne napadlo, že vím o jedné knize, která se “shodou okolností :-) ” jmenuje úplně stejně, její hlavní hrdinka se taky jmenuje úplně stejně a bez které by (bez ironie) byla světová literatura o hodně chudší.
   I u nás bylo několik jejích pohádek zfilmováno. Tak to aby se protestovalo i proti pohádkám v neděli po obědě.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   Ale je tu pořád ještě naděje, že se pleteme a že je to spíš reakce na tu reklamní kapaň, co Šeherezádě předcházela.
   Ondřej
   P.S. Ale kdyby někdo zfilmoval Sindibáda námořníka, to bych se podíval rád.

  • Fr. Řeka Says:

   Jde o to, že ten seriál je především cajdák na nic. To, že je turecký, nehraje roli. I kdyby byl nakrásně mongolský, americký nebo český, hlavní jeho devizou je, že to je ubulená limonáda na nic.

  • Veronika Says:

   Esmeralda byla oproti Šeherezádě Woody Allen. Zkuste se, ze studijních důvodů, podívat na deset minut tisíce a jedné noci. Pak byste věděla, že ani o té romantice nemůže být řeč. Latinská Amerika může nabídnout alespoň emoce, Turci jenom utrpením testují trpělivost a počestnost osudem stíhané ženy. Jestli opravdu má tato českým divákem nedoceněná zápletka svůj zdroj v islámu, jsou to vaše slova.

  • Věra Tydlitátová Says:

   O islámu by mne nenapadlo vůbec uvažovat, ale v několika z těch výzev k bojkotu té telenovely to tak bylo podáno. To mne právě zaujalo. Jinak na tyhle věci opravdu nemám čas, ani chuť koukat, ani na latinskoamerické, ani na turecké soapopery. Jen si myslím, že televize má přepínač a vypínač a na výběr je dost kanálů, tak pokládám taková tažení za zbytečná. Ať každý kouká, na co chce…

  • Mirek Says:

   Ono je dobré si připomenout, že v Turecku existuje víc jak 180 televizních kanálů, pro které vznikají desítky až stovky podobných laciných seriálů, jejichž jedinou ambicí je nějak vyplnit vysílací čas.
   Pokud má někdo zájem o tureckou audiovizuální kulturu, namísto telenovel doporučuju zkusit něco z tamní filmové tvorby, která toho nabízí docela dost jak na poli artu, tak na poli komerčních blockbusterů…

  • Věra Tydlitátová Says:

   Díky za připomínku. Prosím, dejte sem typ na nějaký turecký film, nejlépe s titulky, přece jen turecky neumím. Věřím, že mají kvalitní tvorbu stejuně jako například Írán, u nás to bohužel není moc známé.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy