• Kronika 06.07.2010

  hus1

  Ctění a v Kristu Ježíši nejmilejší mistři, bakaláři a studenti university pražské!
  Napomínám vás pro samého nejlaskavějšího Ježíše, abyste se navzájem milovali, rozkoly vypleli, o čest boží především usilovali, majíce mne na paměti, kterak jsem vždy usiloval rozmnožit prospěch university ke cti boží, kterak jsem se rmoutíval nad vašimi nesváry a výtržnostmi, kterak jsem přeslavný náš národ chtíval shromáždit v jedno.

  A ejhle, jak u některých mých nejmilejších, pro něž bych byl nasadil život, stal se mi příliš hořkým, skličuje mě ponižováním, urážkami a nakonec hořkou smrtí. Odpusť jim bůh všemohoucí, protože nevědí, co učinili. Za ně se s upřímným srdcem modlím, aby jim odpustil.

  Jinak, nejmilejší v Kristu Ježíši, stůjte v poznané pravdě, která vítězí nade vším a sílu má až na věky. Vězte také, že jsem žádného článku neodvolal ani neodpřisáhl. Koncil chtěl, abych o  článcích z knížek vybraných, o všech i o každém jednotlivém prohlásil, že jsou křivé. Nechtěl jsem, leda by mi nesprávnost dokázali z Písma. Proto ať by byl kterýkoli křivý smysl v kterémkoli z těch článků, toho se zříkám a svěřuji jej opravě pána Ježíše Krista, který zná můj upřímný úmysl, nevykládaje v křivý smysl, jehož já nezamýšlím. A vás rovněž napomínám v Pánu, mohli-li byste v některém z oněch člávků shledat smysl křivý, abyste se ho zřekli, ale vždy bez újmy pravdě, o kterou mi jde.

  Modlete se za mne k bohu a pozdravujte se navzájem ve svatém pokoji.

  Mistr Jan Hus, v okovech a v žaláři, stoje již na samém břehu pozemského života, očekávající nazítří strašnou smrt, která, jak doufám, očistí mé hříchy, z milosti boží neshledávaje na sobě nijakého kacířství, když z celého srdce vyznávám všelikou víry hodnou pravdu…

  Prosím, milujte Betlém a na mé místo ustanovte Havla, protože doufám, že Pán jest s ním. Amen.

  Doporučuji vám Petra z Mladoňovic, nejvěrnějšího a nejstálejšího svého těšitele a posilovatele.

  —————–

  Jan Hus: Listy z Kostnice. Dědictví Havlíčkovo, Brno, 1922.

  ——————————-
  husstein1
  Místo Husovy smrti dnes označuje bludný balvan na předměstí Konstance (foto: Milan Balabán 1996)

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Tomas Marny Says:

   A ja byl toho presvedceni, ze Cestina z dob mistra Jana je necitelna pro bezneho smrtelnika a ejhle, rozumel sem kazdemu slovu :-) ze by to nekdo prelozil do dnesni Cestiny? Krasna myslenka zemrit za sve presvedceni, nejen Jan Hus ale i Honza Palach zemreli za sve presvedceni hroznou smrti. Je to odvaha nebo silenost? Poskocil nekam svet po jejich umrti? Probudil se Cesky narod po takovem utrpeni jedince? Na mistrove pomniku je psano, ze “Pravda vitezi”, proc teda nejvic penez maji vzdy zlodeji, lhari, upravovaci historie, podvodnici a tunelari. Je mozne, ze vse je uplne jinak nez kazal mistr Jan Hus? Je mozne, ze Jezis Kristus byl pouhym kazatelem jako jeho nasledovnik mistr Jan Hus? Skoro 600 let po jeho smrti stale nevime. Nabada, abychom si neublizovali a presto si stale ublizujem i vice nez 15 generaci po jeho nabadani. Jeste stale jsou mordovani lide pouze za sve presvedceni….

  • Ondřej Wolf Says:

   Protože tohle vítězství nejde měřit prosperitou.
   Ondřej

  • Moe Says:

   Starocestina je krasna a srozumitelna, cist ji v psanem originale je trosku tezsi, obzvlaste slova obsahujici “ve” a dvojite “ve”. Co jste precetl je spise moderni Cestina, nejkrasnejsi jazyk sveta. (in my humble opinion)
   Jan Hus byl jeden z nejslavnejsich Cechu, a je vice uznavan v Cizine nez v rodne zemi. Anna of Bohemia dcera Ceskeho krale a manzelka krale Richarda II of England, nese trosku viny ze jeji poslove meli vliv na mladeho Jana jehoz rodne jmeno se nezachovalo a je pouze znamy jako Jan z Husince. John Hus, je v Lutheran-Evangelickem zdruzeni povazovan za svateho. Papez John Paul II, projevil politovani nad jeho osudem, ale omluva zadna, a svatym ho neprohlasil. Asi by to Mistru Janovi nikdy nevadilo, neb dnesni Vatikanska cirkev je objekt jeho kritiky.
   Jan Hus je v Evropskem hnuti velikan Ceskeho naroda a ve svete protestantu Svaty. Svetec, a mucednik na ktereho by kazdy svobodny Cech mel byt hrdy!
   Pravda vitezi kazdy den, jen se treba pozorne divat!

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy