• Můj dědeček byl legionářem, bojoval za vizi samostatného českého státu. A nedal dopustit na pana prezidenta Masaryka, kterého dokonce jednou viděl na vlastní oči, jak jede na bílém koni před nastoupenými vojáky. V té době se o něm nesmělo mluvit, ve škole nám malým dětem říkala soudružka učitelka, že prvním prezidentem byl soudruh Klement Gottwald.

  portret12

  Pan prezident Masaryk byl v naší rodině jedinou hlavou státu, která měla titul pan prezident. Dědeček mi ukázal starou pohlednici s obrázkem hubeného bělovousého pána a řekl: “Vidíš, to je náš pan prezident Tomáš Garrigue Masaryk.” Přemýšlela jsem, co je za jméno to Garrigue, ale neptala jsem se, snad se mi zdálo, že tak významný pán může mít divné jméno.

  Ostatním potentátům se u nás říkalo Kléma, Tonda Zápotonda, Tonda Novotnejch, a tak nějak podobně. O Benešovi a Háchovi si nepamatuji, že by se vůbec nějak mluvilo, pak zase na krátkou dobu byl prezidentem Svoboda, ale brzy už byl jen Svobodou, pak přišel Husák.  Skoro navěky. Já jako malá vlastně znala jenom toho Tondu Novotnejch, jeho retušovaná fotografie visela dokonce v mateřské školce, ale zajímavější byl veliký medvěd vedle, který byl barevný a měl oči z knoflíků. Dědeček se dožil ještě Husáka, proto měl za celý život jen jediného pana prezidenta.

  Když byly mé děti malé, ukazovala jsem jim obrázek pana prezidenta Václava Havla a říkala jsem: “Vidíte, to je náš pan prezident.” Na bílém koni sice nejezdil, ale naději přinášel. Z dopisních známek se usmíval.

  Bylo by hezké mít opět v úctě pana prezidenta, být hrdá na to, že jsem jej kdesi viděla, ukazovat jeho obrázek vnoučatům a říkat: “Vidíte, to je náš pan prezident.” Přemýšlím, jestli se mi to ještě někdy splní, a obávám se, že už se té doby nedožiji. A je mi to opravdu líto. Opravdu bych chtěla mít prezidenta naší republiky v úctě a není mojí vinou, že to možné není.
  —————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 11 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Moe Says:

   Pani Vero,
   Nejdrive jsem napsal aspon 100 slov, pak pulku smazal a nyni smazu zbytek s vyjimkou: Prinasite mi slzy do oci, neni to fair ale diky za to ze jste to napsala.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Díky, Moe, velmi si Vašeho uznání vážím.

  • jar Says:

   Otázkou je, kdo bude novým prezidentem. Máte někdo nějaký jmenovitý tip či přání? Na výběr toho moc není….

  • jar Says:

   Ještě jedna věc k mému “předpředchozímu” příspěvku. Člověk, kterého bych si, ač levicové názory nezastávám, dokázala představit jako rozumného kandidáta politické levice a váženého prezidenta, před pár dny zemřel.

  • Věra Tydlitátová Says:

   2jar: O případném kandidátovi občas přemýšlím. Ale nenapadá mě nikdo, tedy nikdo, kdo by měl reálnou šanci na zvolení.

  • Daniel Š. Says:

   Oni jsou opravdu náboženská sekta: http://www.fragmenty.cz/iz000522.html

  • jar Says:

   Mé tipy na to, koho strany vytáhnou v případě přímé volby. ODS: Přemysl Sobotka či Daniela Filipiová, TOP 09: Karel Schwarzenberg, KSČM: Vladimír Remek, Suverenita: Jana Bobošíková, VV, KDU-ČSL a ČSSD: Opravdu netuším.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Tak to jsem opravdu zvědavá.
   A teď zase něco pro zasmání, tohle opravdu nemá chybku: http://www.jenpromuze.cz/start/matrix/1695-skandalni-odhaleni-komu-lze-tajemnik-prezidenta-klause

  • Ondřej Wolf Says:

   Jak dlouhý by musel být článek “Skandální odhalení: Komu nelže……?”
   Odpovídám si sám. Bez nadpisu šest písmen : “Nikomu”
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   To Jar:
   Já spíš přemýšlel nestranicky. Vyšli mi z toho Anna Šabatová, Karel Holomek a Tomáš Halík. Ano, já vím, že jsem naivní.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   ……..důkazem čehož je Polabská nížina a Kozí plácek v Horní Dolní.
   Velký třesk jako vyhnání z ráje, jak na to přišel? Kam se do toho vejde “Viděl, že to je dobré” a celá Gn 1 jako zpráva o stvoření světa. Přesně toho světa, do kterého v přichází hřích v Gn 3- následovaný vyhnáním. “Čtěte Bibli, tam to všechno je……” poradili by nám V+W.

   Možná to ale je historická šance na usmíření “vědy a víry”. Theologové a fyzikové, religionisté a biologové, lékaři a filosofové by se mohli spojit a předplatit p.poradci Sluníčko a Mateřídoušku jako jemu pochopitelnou, troufám si říci “stravitelnou” formu odborné literarury. Jistě by pro něj byly velmi objevné.
   Ondřej
   Ondřej

 

Srpen 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archivy