• psrano

  Co je pravicový radikalismus?

  Co je pravicový radikalismus?

  Pojem “pravicový radikalismus” (z latinského radix, -icis; kořen) je ještě více nejasný a sporný než pojem pravicový extremismus.
  Do poloviny sedmdesátých let (minulého století) hovořil Spolkový úřad na ochranu ústavy (obdoba naší BIS - Bezpečnostní informační služba - poznámka překladatele) zásadně o “pravicovém radikalismu”.
  Ve výroční zprávě z roku 1974 stojí doslova:
  V dřívějších výročních zprávách jsou (ústavě nepřátelská) hnutí označována jako “radikální”. Pojem “extremistický” naproti tomu bere v potaz to, že politické aktivity nebo organizace nejsou nepřátelské vůči ústavě už jen proto, že se označují v běžné mluvě za “radikální”. Znamená to, že si ve svém stanovování cílů kladou otázky, jdoucí až na kořen věci. Jsou “extremistické” a tím i “nepřátelské vůči ústavě” v právním smyslu jen tehdy, pokud jejich konání je namířeno proti podloží naší svobodomyslné a právní stát ctící ústavě.
  V užším slova smyslu “pravicově radikální” by byl i způsob myšlení, pocházející z krajní pravice politického spektra. Je sice antisemitské, rasistické, národovecké, autoritativní, sexistické a podobně, avšak explicitně neútočí na ústavu a na svobodné a demokratické základy zřízení.
  V běžné mluvě mají ale oba pojmy, pravicový radikalismus a pravicový extremismus, prakticky stejný význam a jsou pro užívány pro tentýž fenomén, jehož podstatou je útočení proti demokratickým, pluralistickým a humanistickým představám.

  Související linky:
  Počty a fakta o pravicově extremistické scéně v Německu
  Co je extremismus podle BIS
  Výroční zpráva BIS za rok 2006 - část terorismus a extremismus

  Ambivalentní vztah neonacistů k lidským právům

  ———

  Foto Ivan Štern: Plzeňská synagoga v ranním slunci

  Se souhlasem autora převzato ze stránek

  www.rozhlas.cz

  ——————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 7 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Pro běžný život ano, ovšem pro pochopení toho, co se děje, to potřebné je.
   Lékař-epidemiolog se také nespokojí se slovem bacil a studuje bakterie, koky, viry….. A poznání je u této epidemie jedním z nejlepších léků.
   Ondřej

  • Jirhant Says:

   Paul de Kruif ve svých Lovcích mikrobů by to nevysvětlil názorněji.K odhalení původce příjice spirochetty pallida bylo třeba upravit mikroskop, na nácky by stačilo upravit bejkovec. Ale to by protestovali ochránci lidských práv, zejména svobody slova a práva shromažďovacího!
   Je známo, že syfilis přitáhli do Evropy konkvistádoři. Vědci mají za to, že domorodí Indiáni si tuto nemoc uhnali při zoofilním styku se zvířaty najmě lamami. Na základě archeologických významů bylo zjištěno, že domorodci byli obřezáni a obřízka hrála v jejich životě významnou rol

  • Věra Tydlitátová Says:

   Technický dotaz: úprava bejkovce… znamená to zesílení, změnu materiálu, nebo apgrejdování pomocí vhodných doplňků ve formě olověných kuliček?
   Paul de Kruif je opravdu moc zajímavé čtení, četlě jsem ho už dvakrát, poprvé věkdy v dětství a podruhé asi před dvěma roky. Je to fascinující popis objevů na poli medicíny. To byla ještě doba individuálních objevů na koleně, dnes to dělají anonymní týmy. Úžasný byl ten objev inzulínu.

  • Jirhant Says:

   Upgradaci bejkovců nechám odborníkům. Zatím se nejlépe osvědčily Vulkanizovaní Učitelé Marx-Leninismu (VUML), odedávna zvané pendreky nebo též svatojánské chleby. Jsem rád, že jsme se shodli na Lovcích mikrobů, ovšem má poznámka má dvojí dno. Chtěl jsem totiž upozornit na další zajímavost a to na Expedici Ra od Thora Heyerdahla, který úspěšným přeplutím Atlantiku na rákosových člunech dokázal možnost své teorie
   o afroamerických kontaktech v době dávno předkolumbovské. Norský badatel si totiž všiml podobnosti egyptských pyramid se sakrálními stavbami střední Ameriky a nejen to, zcela identické stavby našel i na Tenerife na Kanárských ostrovech. Jeho nadějné pokusy přerušila smrt. Někteří vědci a nemyslím, že by to byli fantastové, se vážně zaobírají myšlenkou, že s uměním circumcise seznámili předkolumbovské civilizace potomci ztracených kmenů izraelitských.Jak se k této teorii staví moderní judaistika? Za Heyerdahlova života nebyla tato otázka diskutována, ta se otevřela v poslední době na základě archeologických nálezů.Za článeček, byť i převzatý, bychom byli vděčni.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Pane Jirhante,
   O této souvislosti s Heyerdahlem nevím, asi jsem si toho v jeho spisech nevšimla. Teorie o předkolumbovských kmenech jakožto ztracených izraelských kmenech zastává církev mormonů, Kniha Mormon je koncipovaná jako ztracené biblické knihy těchto národů (mám ji doma) a popisuje cestu Izraelců přes oceán. Vědecky to sice neobstojí, ale sehrálo to bohulibou roli v tom, že mormoni se chovali k indiánům laskavě a s úctou. Možná díky tomu některé kmeny v Americe přežily vraždění v 19. století. Pokud by to bylo ovšem tak, že tyto americké národy nejsou přímo potomky ztracených izraelských kmenů, ale že od nich jen přijaly některé zvyky, pak by přicházela na pořad tzv. fénická teorie. Podle ní Féničané dopluli ve starověku do Ameriky. Byl to jediný antický národ ochotný plavit se na otevřeném moři (nepočítaje tichomořské kmeny, pro ty to bylo normální). Izraelci nebyli žádní námořníci, moře se báli a vyhýbali se mu, když už se někam muselo plout, užívali fénické námořnictvo. Ale já osobně to pokládám za velmi pochybné spekulace, nikoliv nemožné, ale nepravděpodobné. Obřízka existuje u velkého množství kultur, vůbec ne jen u Izraelců, má různou podobu a různá zdůvodnění, většinou souvistí s rituály dospívání nebo jiným rituály přechodu. Je mnohem pravděpodobnější, že na to indiáni přišli nezávisle, nebo si to mohli přinést z původního domova v Ásii.

  • Ondřej Wolf Says:

   II. Královská 17,7nn - 18,9-12.
   Je to sice prozaičtější, ale je to z Bible. Navíc situace popsaná v biblickém textu celkem vylučuje masivní námořní exodus.
   Heyerdahl dokázal technické i lidské možnosti. Sám to vnímal jako hlavní smysl svých expedic. Ovšem to ještě nevypovídá o pravidelné transatlantické dopravě ve starověku. Ani nesnižuje umění tehdejších lidí.
   Apollo 11-18 také neznamená pravidelný pobyt na Měsíci, byť je nesporné, že tam s našimi možnostmi docestovat lze. Bohužel, podíval bych se tam rád. Nejlépe jako řidič Roveru.
   Ondřej

  • Jirhant Says:

   Paní Tydlitátová, srdečně děkuji , možná, že se ještě za života dočkáme odpovědi na tyto otázky, věda udělala za poslední desítiletí neuvěřitelné pokroky.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy