• Kronika 24.06.2011

  Opět jedna smutná zpráva, dnes se dozvídáme, že včera v Beverly Hills ve věku osmdesáti čtyř let odešel na věčnost představitel geniálního poručíka Columba Peter Falk.

  columbo

  Epizody tohoto detektivního cyklu se staly legendou a jejich zvláštní nadčasová poetika dává zapomenout na určitou naivnost a schématičnost děje i pojetí postav. Také pomačkaný a roztržitý poručík z oddělení vražd, který svůj břitký úsudek maskuje zdánlivou neobratností, starým baloňákem, páchnoucími doutníky, omláceným autem a tupým psem, je v každém z dílů stále stejný, nosí stejný kostým, dělá stále stejná typická gesta, s láskou zmiňuje nikdy nespatřenou paní Columbovou. Dokonce není tajemstvím ani identita vraha, o tu v columbovské sáze nejde, důležitá je cesta, jíž se vede pátrání, či spíše dokazování viny, neboť inspektor Columbo se díky podivné intuici ihned zaměří na skutečného pachatele, nebo je jím dokonce vyhledán, aby mohla proběhnout jakási šachová partie, souboj intelektů mezi kořistí a lovcem.

  A přesto se dokážeme dívat na tyto příběhy znovu a znovu a poručíka Columba pořád stejně vřele milujeme. Už známe děje všech epizod, a přece si vychutnáváme jeho výmluvnou gestikulaci, důvěrně známý úsměv, rozšafnou systematičnost, psychologické triky i laskavost skromného detektiva. Snad se i nyní ještě ve dveřích na věčnost otočí, s doutníkem mezi prsty se poškrábe v kudrnatých vlasech a opět řekne: “Ještě něco…”

  Peter Michael Falk se narodil 16. září 1927 v New Yorku. Ve třech letech přišel vinou rakoviny o oko a nosil skleněnou protézu, což mu dodávalo zvláštní ironický výraz. Přestože vytvořil excelentní role ve významných filmech a hrál i v divadle, jeho celoživotní rolí byl právě italský detektiv Columbo. Za tuto roli získal pět cen Emmy a Zlatý glóbus.

  Poprvé se poručík Columbo objevil v televizi v roce 1968, ale pravidelný seriál se začal vysílat až v roce 1971 a běžel sedm let. Po několika letech byly natočeny další díly columbovské série a osm celovečerních filmů.

  ————————————
  Více: Peter Falk
  —————————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 22:00

 • 7 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Martina Durdovic Says:

   Pěkně jsi to napsala. Měla jsem ráda jeho způsob vyšetřování, jeho rozum a zkušenosti. Obdivovala jsem jeho vytrvalost a nesnášela jsem jeho bordelářství:o)

  • dexx Says:

   samozřejmě že to byl Žid…

  • Daniel Š. Says:

   Proč samozřejmě? Záleží na tom?

  • Ondřej Wolf Says:

   Byl skvělý herec. Co chtít víc? Smí mít herec národnost a vyznání? Josef Kemr byl katolík. Oldřich Nový se odmítl rozvést se židovskou manželkou a dostal se proto do koncentráku. Taky vadí?!
   Myslím, že oni všichni nám měli co dát a také dali. Nezávisle na všech kádrovácích a rasových soudcích, po kterých zbyl jen zmar.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Dobře řečeno.

  • Koláček Says:

   Ať odpočívá v pokoji.

  • Moe Says:

   Petr Falk byl nejen skvely herec ale i fantasticky clovek. Pochopitelne ze mel po otci zidovskou krev ale take Polskou,Madarskou a Ceskou. Zda se povazoval za zida neni dulezite, v prvni rade byl dobrym clovekem!
   Mnozi nevi ze vetsinu zivota videl jen levym okem jelikoz od 3 let mel prave oko sklenene. To samo o sobe je velky handicap v lidskem zivote.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy