• Prohlášení učitelů a studentů Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni

  Postoj vedení ZČU vyjádřený v oficiálním stanovisku vydaném dne 12. 3. 2012, ve kterém je prodloužení akreditace magisterského studijního programu FPR ZČU traktováno jako „lidsky vstřícný krok“ ze strany MŠMT, resp. ministra Dobeše, považujeme za mimořádně ponižující pro naši odbornou i učitelskou práci, jakož i pro obraz ZČU jako celku. Zásadně přitom odmítáme argument o „záchraně“ stovek studentů FPR ve chvíli, kdy její existence odborně i profesně poškozuje tisíce studentů, učitelů a absolventů ZČU, a to ze všech fakult.

  Dlouhodobě jsme znepokojeni bezprecedentními pokusy o omezování akademických svobod, akademické samosprávy a opakovanými mocenskými zásahy do fungování veřejných vysokých škol ze strany MŠMT a podivujeme se dosavadním postojům nejvyššího vedení ZČU v Plzni, které tyto kroky buď ponechává bez jasných a nedvojznačných reakcí a nebo jim dokonce vyjadřuje podporu.

  My níže podepsaní se vším důrazem proto prohlašujeme a žádáme:

  1. V duchu předchozích rezolucí AS FF ZČU i všech mediálních a dalších prohlášení studentů a pedagogů fakulty během tzv. Týdne neklidu, považujeme za nepřijatelné další útoky na samosprávné fungování veřejných vysokých škol a stávající mechanismy jejich řízení.

  2. Za nejhrubší možnou formu takového útoku považujeme rozhodnutí ministra školství Josefa Dobeše, kterým zvrátil rozhodnutí AK ve věci prodloužení akreditace FPR ZČU.

  3. Jako pedagogové a studenti FF ZČU vnímáme jako zničující pro naši odbornou i učitelskou práci neustálé prodlužování agónie FPR, která svým fungováním trvale stigmatizuje ZČU jako celek.

  4. Žádáme vedení ZČU, jmenovitě rektorku Doc. PaedDr. Ilonu Mauritzovou Ph.D., aby přehodnotila své stanovisko a veřejně nevyjadřovala podporu MŠMT a ministru Dobešovi ve věci prodloužení akreditace magisterského studijního programu FPR. Považujeme za nepřijatelné, aby kvůli FPR, která dlouhodobě poškozuje reputaci celé ZČU, docházelo k destabilizaci systému akreditací vysokých škol v ČR, jak to svým krokem učinil ministr školství. Proto vyzýváme rektorku, aby veřejně odmítla podporu přijímání nových studentů do prvního ročníku magisterského studijního programu.

  5. Vyzýváme studenty a pedagogy všech ostatních fakult a součástí ZČU k soustavné podpoře všech snah o očištění ZČU a k aktivitám hájícím akademické svobody, což vše jsou cíle, kterých lze dosáhnout jen společným postupem proti nejrůznějším formám politické a mocenské zvůle.

  Iniciátoři:

  PhDr. Jiří Woitsch, Ph.D., vyučující FF ZČU

  PhDr. Přemysl Rosůlek, Ph.D., vyučující FF ZČU

  Mgr. Tomáš Hirt, Ph.D., vyučující FF ZČU

  PhDr. Jan Váně, Ph.D., vyučující FF ZČU

  PhDr. Petr Krištuf, Ph.D., vyučující FF ZČU

  Mgr. Petra L. Burzová, Ph.D., vyučující FF ZČU

  Mgr. Ľubomír Lupták, Ph.D., vyučující FF ZČU

  Mgr. Ladislav Toušek, vyučující FF ZČU

  Mgr. Ema Hrešanová, Ph.D., vyučující FF ZČU

  Bc. Nikola Indrová, studentka FF ZČU

  PhDr. Vladimír Naxera, student FF ZČU

  Bc. Jan Paul, student FF ZČU

  Bc. Petr Kalinič, student FF ZČU

  Bc. Ondřej Hejnal, student FF ZČU

  V Plzni dne 13. 3. 2012

  K prohlášení se mohou připojovat členové akademické obce FF ZČU a dalších součástí ZČU, stejně tak jako jiných univerzit a vysokých škol, ale i široká veřejnost!

  PODEPSAT PROHLÁŠENÍ!

  ——————————–

  Otevřený dopis děkanovi Fakulty právnické

  ———————————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 4 Responses

  WP_Modern_Notepad

 

Září 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archivy