• Moje velká chyba a životní omyl spočívají v tom, že jsem dosud všechno brala moc vážně: vztahy mezi lidmi, politiku, společnost, práci a vůbec. A přitom se to všechno dá krásně přežít, pokud to bereme jako divadlo, srandu a happening. Ono to totiž vůbec vážné není.

  kasparek

  .
  Nevěř nikomu nad třicet, říkali beatnici. Měli pravdu. Mně je už sice dost přes třicet, ale souhlasím. Nevěřte mi, já také nikomu nevěřím. A navíc je to v naší kotlině dneska tak, že už ani nepoznáte, co je zpráva a informace a co je víceméně kanadský žertík. Co je pravda a co je trik. Nalítnou i profíci, jako například, když slovenská TV JOJka 19. dubna odvysílala vážně míněnou mystifikaci:

  Klaus se přiznal ke kleptománii

  Nebo když se někdo vážně zamýšlí nad nebezpečím nové nacistické sekty:

  Extremisté hledají podporu pro nový řád, velmistr si říká Jeho velkoozubenost

  Oceňuji, že náckové konečně zplodili parodii na církev, aspoň nějaký pokus o humor, to je fajn, vždyť dosud byli ve své sebezahleděnosti a patetické tuposti až moc nudní. Kdosi z nich tady pochopil, že svět je divadlo a že všechno je komedie. A začal hrát spolu. Ovšem původní moc nejsou, my jsme si s myšlenkou podobně recesistické sekty pohrávali již před čtyřmi lety a měli jsme to vše vymyšlené mnohem lépe.

  Komediantů je mezi námi dost a dost. Nebo si skutečně myslíte, že tyhle stránky jsou míněny vážně?

  Fragmenty

  Vždyť je jasné, že jde o zjevnou srandu. Takovou idiocii by nikdo vážně nemyslel. Je to práce celého týmu mystifikátorů, kteří parodují Klausův chorobný narcismus. Klausova tragédie je právě v tom, že se bere vážně.

  A takových věcí je mnohem víc. Divadlo nazvané O té převeliké krizi české vlády, je jen naivní pimprlovou komedií, nikoliv něčím, co by nás mělo znepokojovat. Kašpárek skáče, krade Škrholovi pero a chechtá se na celé kolo. Malé děti by to pochopily lépe, volaly by směrem k jevišti: “My tě vidíme! My tě vidíme! Ukradl jsi ho!” Škatule, škatule, hejbejte se. Ministři si vyměnili křesla a jede se dál. Jejich tváře i jména jsou zaměnitelné, začíná to být nuda. Oni sami to totiž vážně vůbec neberou. Kašpárek i Škrhola se laškovně obracejí k publiku, jako by naznačovali: “To si z vás děláme legraci, což?” Kdo pochopil, občas se i baví, kdo nechápe, cítí se jenom trapně. Opona ne a ne spadnout.

  128 000 Kč měsíčně. Tolik bude brát John za boj s korupcí…

  loutky

  Všechno je nakonec jenom byznys, způsob obživy a naděje na lepší pozici v životě. Když už není k ničemu slušnost a čest, když není nic platná píle a vzdělání, nastoupí lhaní, hraní rolí, ideologie a hlásání pravd věčných, které jejich hlasatelé vůbec vážně neberou.  Pravice, levice, nahoru, dolů, ke světlým zítřkům, do černé díry… Politici se nakonec vždycky dohodnou a pak se nám vysmívají. Vaše daně, pojištění a důchody už jsou započítané do příjmů několika velkozlodějů, ti nyní jen vymýšlejí, jak je z vás rychle a efektivně vyždímat. Dealeři všelijakých šuntů vám nechtějí prodat opravdu kvalitní výrobek, ale chtějí vás oškubat a už předem vás považují za dementní oběti. Při svých školeních o vás mluví jako o debilech. Náckové stejně jako jiní hlasatelé různých dunících pravd pochodují ulicemi a žvaní na náměstích a návsích ne proto, že by je opravdu pálily problémy společnosti, nebo že by věřili svým projevům, ale proto, že doufají v nějaké korýtko u politického krmelce. A kolik z jejich odpůrců se namáhá a riskuje ránu do hlavy z přesvědčení? Také jsem ještě nedávno byla tak naivní, dokud mi nedal tvrdou lekci přímo jeden z profesionálních bojovníků proti rasismu.  Jasně mi ukázal, o co jde a o co vždycky šlo a že přátelství a solidarita to určitě nejsou, že se to všechno vůbec nesmí brát vážně. Nevěřte nikomu nad třicet. Naši chrabří prospektoři budou teď těžit dřevo na Šumavě, prý kvůli kůrovci, haha, věř tomu, naivní voliči. Samozřejmě, že když už toho není mnoho k ukradení, prodá se aspoň dřevo nastojato, třebas i z národního parku. Co nakonec s nějakou přírodou?

  Fanta: Vývoj na Šumavě je ukázka toho, jak to chodí v české politice

  Kácením horských smrčin za Šumavu úhlednější

  Ze Stráského kůrovce na Šumavě se stala evropská kauza

  Otevřený dopis 7 exministrů životního prostředí ministru Chalupovi k rozhodnutí o dalším postupu v NP Šumava

  Oni si ti naši námi svobodně zvolení papaláši stejně budou dělat, co chtějí. A po večerech, když se slézají ke svým chlastačkám, se nám smějí, až se za vypasená břicha popadají. Člověk by z toho brečel. Ale lepší je se také smát a dívat se na to z hlediště. Hra je to sice občas nudná, často cynická a určitě napsaná nějakým zfetovaným idiotem, ale pořád je lepší sedět na pohodlné židli, louskat buráky a nezaplétat se mezi maňásky vyzbrojené těžkými klacky. Brát divadlo moc vážně a vstoupit do hry může být nebezpečné:

  Elitní detektiv protikorupční police se zastřelil

  Když přestaneme brát život vážně, nebude nás to všechno už tolik trápit a dokonce snad dojdeme moudrosti. Čtěme si Gulliverovy cesty, nebo Labyrint světa a ráj srdce. Nebo studujme Buddhovo učení, taoismus a čtěme Koheleta a rady šenkýřky Siduri Gilgamešovi. Oni to už lidé vědí tisíce let, jen to umět přijmout. Tuhle čtu na facebooku jeden status: “Moudrý člověk získá víc od svých nepřátel, než pošetilec od svých přátel.” (Benjamin Franklin) To je rozumné, ale já už nevím, kdo je přítel a kdo nepřítel. Přátelství a nepřátelství nesmíme brát vážně. Tak se budu snažit učit moudrosti ode všech, třebas i tím smíchem. Všechno je jen hra, divadlo, nebo zápas, hazard a legrace, ale hlavně to není vůbec důležité. Za sto let už nic z toho nebude. Všechno je marnost.

  punch_and_judy

  —————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 4 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Tomáš Pavlíček Says:

   Nesdílím Tvůj pesimismus, analyzuješ skoro až do konce dobře, ale závěr by tě neměl ničit. Ale znám ty pocity taky.
   Máme prostě hodně informací strašně rychle v reálním čase kdy se staly- nestíháme je zpracovávat - rozvoj elektroniky předstihl vše ostatní. ToMáš

  • pepa Says:

   pan novinář je debil

  • Věra Tydlitátová Says:

   Už několik týdnů s úlevou zjišťuji, jak mi ubylo různých “známých” a “přátel” od té doby, co jsem složila funkci vedoucí KBS. Člověk je obklopen parazity, když se zdá, že by z něj mohlo něco kápnout, a snadno upadne do klamu. To se asi děje politikům.

  • Věra Tydlitátová Says:

   “Tyranští kokoti si mohou říkat bojovníci za svatou věc, reformátoři nebo obhájci utlačovaných, vy se však nesmíte nechat oklamat. Jsou zamilováni do konfliktů. I když předstírají, že vedou tažení proti drogám, rasismu nebo jiným společenským problémům, obvykle stačí, že kolem problémů dělají jen randál - ale nenapravují je.” (Kokoti jsou věční, str. 47)

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy