• Narcismus je porucha osobnosti, která působí mnoho utrpení především okolí postiženého jedince.

  narcismus
  V poslední době se narcismus dostává do popředí pozornosti, ať již v odborné rovině spolu s mnohými poruchami osobnosti, které trýzní současné lidstvo, nebo jako určité klišé, či metafora například pro sebestředné podivínství některých celebrit nebo představitelů našeho státu. Narcismus je ovšem závažná porucha, která trýzní i svého nostitele a uzavírá jej do zvláštní izolace.

  Jako jiné poruchy osobnosti má i narcismus svůj původ a vývoj a lze jeho projevy korigovat vhodným přístupem. Podobně jako u manipulátora je ale naivní domnívat se, že narcistu lze “vyléčit” citlivým přístupem, upřímným vztahem, trpělivou láskou. Jediné, co může pomoci, je odborný přístup. Německý psycholog Heinz-Peter Röhr ukazuje, jak se s touto poměrně běžnou poruchou vyrovnat. Užívá zajímavý příklad převzatý ze slavných pohádek bratří Grimmů. V příběhu “Železná kamna” je postiženým pacientem princ zakletý do bizarního předmětu, kamen stojících v lese a zbloudilá princezna.

  Nejznámějším hrdinou, podle něhož je porucha nazvána, je ale antický krasavec Narkíssos, syn říčního boha Kéfisa a nymfy Leiropé. Zpočátku se svým zjevem nezabýval, ani netoužil po obdivu a společnosti, toulal se nejraději sám po lesích. Jednou k němu zahořela prudkou láskou nymfa Échó, mladík si jí však nevšímal a ona se utrápila. Zůstal po ní jen hlas, ozvěna. Její družky nymfy se na Narkíssa rozhněvaly a požádaly o pomoc bohyni lásky Afrodítu. Ta pak seslala na Narkíssa zvláštní trest za pohrdání láskou: když spatřil svůj obraz na hladině studánky, zamiloval se sám do sebe. Nemohl se od svého obrazu odloučit a nakonec se marnou láskou utrápil.

  Nymfy pak svého hněvu litovaly a chtěly Narkíssa pohřbít, ale již jeho tělo nenalezly, proměnil se v žlutobílý květ narcis.

  ———————————————-
  Autor: Röhr Heinz-Peter
  Titul: Narcismus - vnitřní žalář
  Nakladatelství: Portál
  Rok vydání: 2008
  Počet stran: 160
  Vazba: Brožovaná
  ISBN: 978-80-7367-428-1, EAN: 9788073674281
  ———————————————————————————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy