• 8-sch-

   
  Někdy je to až neuveřitelně debilní, jak si naši nacisticky orientovaní spoluobčané dokážou ospravedlnit některé věci. V následujícím článku jich několik popíšu a rozeberu.
  -
  Tak například slovo negr (anglicky nigger, nebo též nigga) prý vůbec není nadávka, ale prosté anglické označení černocha, protože vychází z latinského niger, což znamená černý. Potom se ale naskýtá otázka: Proč je slovo nigger ve slovníku bílého anglického mluvčího vždy používáno jen v hanlivém kontextu (u černochů je slovo nigger často bezpříznakové)?
  Ne, není to pravda, nigger je anglická rasistická nadávka, podobně jako třeba hanlivé označení hispánce smoke – tedy čmoud, to taky není běžné označení. Když chceme anglicky bezpříznakově označit černocha, používá se buď negro (např. negro american literature) nebo prostě black, když referujeme k hispánci, použijeme latino.

  -
  Podobná argumentace jako u nigger by mohlo být u českého slova kurva, které je obecně chápáno jako hanlivé označení prostitutky. Mohlo by se říct, že české slovo kurva vlastně vůbec není sprosté, protože jeho základ pochází z latinského curvus, což znamená křivý, tedy kurva znamená vlastně “jenom” křivá! Co je na tom sprostého? (povšimněte si té příbuznosti slov křivý a curvus – české k-ř-v a latinské k-r-v poukazují na společný indoevropský původ). Důvod, proč se slovo kurva používá jako nadávka, tkví v jeho původním významu, který byl doslova pokřivená žena – femina curva, tedy žena dělající něco špatného.

  -
  Tímto způsobem bychom mohli obhájit většinu běžných nadávek, protože jejich původní významy sprosté nebyly, ale vlivem společenského úzu tento význam získaly. Ostatně to, že na formování hanlivých slov mají vliv společenské trendy, je patrné třeba u nacistického chápání slova Žid. Toto slovo je běžně bezpříznakové, ne tak v nacismu. Žijete-li ve společnosti, kde je vám ze všech stran naléváno do hlavy že Žid je špatný, nebezpečný, podřadný, hodný pohrdání, s vaším uvažováním to něco udělá. Proto, když nacista popř. neonacista někoho oslovuje Žide, nemyslí to bezpříznakově, ale zaujatě – Žide, ty podvratný živle, ty podčlověče, stejně tak říká-li o něčem že to je židovské. Podobně je tomu u nácků se slovy bolševik a zednář, z čehož vznikají kombinace židobolševik a židozednář, tedy kombinace pro extrémního pravičáka největších možných zel – opět myšlena jako označení hanlivá, dávající najevo pohrdání mluvčího daným člověkem nebo věcí. Na druhé straně tak lze uvažovat i o slově nácek, nacista, fašista, rasista apod.

  -
  Podobně chabá obhajoba jako u slova negr je i u hajlování. Nacisticý pozdrav je prý přirozený a vychází z prastarého gesta lidí árijské rasy, které znamená “nemám zbraň, přicházím v míru”. Tohle je opravdu hodně děravá argumentace.

  -
  Zamávání rukou na pozdrav skutečně má původní význam “nemám zbraň, přicházím v míru” a lidé zdvižením ruky nebo zamáváním zdravili už od pradávných dob. Vzájemné podání ruky pak označuje cosi jako pokročilejší fázi vztahu obou stran. Když se jeden k druhému blíží, zdálky mu zamává: “podívej, nemám zbraň, chci s tebou promluvit.” a podáním ruky se pak dává najevo přátelství nebo vzdání úcty.

  -
  Ale každý jistě ví, jaký je rozdíl mezi prostým zamáváním či zvednutím ruky na pozdrav a hajlováním. Když někoho zdálky zdravím, rozhodně přitom nemám potřebu se postavit do pozoru, paty k sobě, špičky od sebe a v předepsaném úhlu vzpažit pravici (bacha, levou ne, leváctví je totiž pro nacismus vada) a ještě tu ruku tak podivně napnout. Toto upjaté gesto, podobající se více než čemukoliv jinému vojenskému pohybu při pořadových cvičeních (podobně jako k poctě zbraň, nebo vpravo v bok) už neznamená “nemám zbraň, přicházím v míru” ale (zláště je-li při něm provoláno sieg heil nebo heil Hitler) “jsem nac(ionální social)ista, vůdce je můj pán, a já tímto gestem dávám najevo svou loajalitu.” Tedy je to gesto vyjadřující příslušnost k určité skupině, podřízenost určitému vůdci a jeho následování a též ztohožnění s určitou soustavou názorů. Jeho užíváním v současné době na veřejnosti jeho uživatel také dává najevo: já jsem ten správný, půjdu za svým cílem a nic mě nezastaví. Je tedy jasné, že u člověka, který se s nacismem neztotožňuje, toto gesto vyvolává dojem útočnosti a snahy vzbudit v něm hrůzu.

  -
  Myslím si, že nacistický pozdrav svojí sémantikou nevychází z prostého zamávání, jak bylo výše uvedeno, ale – soudě dle Hitlerovy tendence imitovat antický Řím – z římského pozdravu ave caesar, kdy toto provolání bylo doprovázeno gestem podobným. Vůbec, určité paralely se starým Římem jsou doslova do očí bijící: např. říšská orlice nebo Hitlerovy architektonické plány na výstavbu nového hlavního města Germania (sledujte Zde), jehož stavby z hlediska slohu nejsou ničím jiným než syntézou antiky a v 30. letech populárního funkcionalismu a jejich jedinou zvláštností je je to, že tyto stavby měly být mnohonásobně větší než jejich antické předlohy, což je neoriginální a hlavně dost grosteskní.
  Výše uvedeným rozborem některých kontroverzních věcí rozhodně nechci ospravedlňovat to, že by se za ně mělo trestat, jenom jsem chtěl vysvětlit, proč jsou většinou považovány za nežádoucí a společensky nevhodné a že jejich obhajoba těmi, kteří je užívají, není účinná.
  ———————-
  Blog autora: http://frantisekreka.wordpress.com/

  ——————————————

  Ilustrační obrázek: Slovenští nacisté používají slovo Židia v dehonestujícím smyslu, normální člověk pointu tohoto obrázku nechápe.

  (poznámka Věra Tydlitátová)

  ——————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 46 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   V české literatuře vzniklé před nacismem nebo alespoň před dolehnutím jeho důsledků k nám slovo nácek, popř.Nácek značilo kocoura.
   Když slovo nácek píši dnes, téměř vždy mám takový smutný pocit, lítost vůči Josefu Ladovi, jeho Mikešovi a hlavně kocourku Nácíčkovi. Já tu knihu mám moc rád.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Také je mi líto toho Ladova milého kocourka. :-(

  • Jirhant Says:

   No ten Nácek nebyl odvozen od nacisty ale od počestného jména Ignác. I lidem s tímto jménem se u nás říká dodnes Nácku nebo Hynku.

  • Ondřej Wolf Says:

   Tak já to od otce nebo od babičky slyšel rovnou s Adolfem.
   Ondřej

  • Persi Says:

   A anglické slovo “curve” znamená křivka, nebo zatáčka. Řada začínajících angličtinářů se nad tím vždycky pozastavuje.

  • Persi Says:

   Hajlování je převzaté z “Ave Caesar!” a je to naopak pozdrav bojovný. Je to pozdrav poníženého bojovníka nejvyššímu vůdci. Kamarádské na tom není vůbec nic, leda, že by zdravící praktikoval BDSM a miloval ponížení.

  • Ondřej Wolf Says:

   Tohle je taky krádež, přivlastňují si pojmy, slova, symboly, przní je a přeznačují.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   Jen to “Ave Caesar”, ať si klidně nechají a říkají mu, jak je jim libo.
   Ponižovat se před nikým nepotřebuji a aby se někdo ponižoval přede mnou, nepotřebuji stejně tak.
   Ondřej

  • Blechova Hana Says:

   Ondreji, Verusko, Persi, myslim, ze budeme po nich chtit vratit jen toho nacka, kvuli kocourkovi, a Zid at si ho svych tlam taky neberou, jinak ale pozdrav a kurvu at si klidne nechaji - to jim oboji docela sedi.
   Bleska.

  • Blechova Hana Says:

   Ale nerikala bych jim ani onim v posledni dobe rozsirenym, milouckym “neonky”, myslim, ze to se pouziva pro drobounke barevne akvarijni rybky.
   Bleska.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Hanko,
   Politicky korektní název pro tyto produkty je nacisté. Myslím, že u toho můžeme zůstat.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Jedna moje kolegyně přišla na to, proč jsou tihle nacisté tak antisemitští. Oni závidí těm Židům, že to jsou tak pěkní chlapi. I ten na obrázku, no ne? A dá se s nimi mluvit. Zkuste to srovnat s těmi rozkynutými vyholenými pupkáči, co mají špeky potetované naivními malůvkami opic s kladivem, Dolfíka a jinými kravinami. Navíc ty jejich vyjadřovací schopnosti - nadávky, neartikulovaný řev, pivní říhání…

  • Persi Says:

   Věro, zrovna jsem si říkal, že ten člověk na obrázku vypadá strašně pohodově. Možná, že je straší ve snech pro svůj moudrý pohled.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Také mi je moc sympatický. :-)

  • Blechova Hana Says:

   Ano,je to sympaticky clovek, ktery se diva zprima, jeho oci neuhybaji, stejne jako neuhybaji oci slusnych lidi,kteri nemaji duvod neco ve svem pohledu tajit, skryvat.
   Jenze to jsme zas uz u meho sporu napr. i s Katerinou M. i S., proste clovek ma mit cisto a pak nepotrebuje uhybat ocima, halit tvar a ani mu neni neprijemne, kdyz s nekym, kdo tak cini - tedy ma primy jasny pohled a odkrytou tvar - jedna.
   Bleska.

  • Persi Says:

   Bleško, souhlasím. Jen občas je třeba být opatrný, neboť někteří lidé odvracejí pohled i z pokory či skromnosti. Jindy zase mohou mít nepříjemné zážitky - agresoři chápou přímý pohled jako provokaci a oběti pak už vždy klopí zrak. Nepřítomný či odvrácený pohled může být také projevem zamyšlení či přímo autismu. Odvrácený pohled značí, že je něco špatně, ale příčin může být mnoho.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Právě jsem hotovila článek o básnířce Sapfó (vyjde 1. srpna), tak sem koukám až teď, no vidím, že se diskuse ubírá správným směrem. Jen tak dál, o správných chlapech si poslední dobou povídáme nějak málo. Promiň, Persi, o báječných dívkách bude ta Sapfó. Už mám dost toho nacistického slizu, chci psát o hezkých věcech… :-)

  • Věra Tydlitátová Says:

   Přesněji: o hezkých věcech, o hezkých, čestných, nadaných, chytrých a milých lidech, o umění a o přírodě…

  • Blechova Hana Says:

   Persi, ano, ja znam i tyhle skryte pohledy, sklopene oci, pokoru, ale nekdy i smutek. To vsechno je ale jen docasne a po chvilce to vetsinou mizi, staci s takovym clovekem chvilku privetive mluvit a prejde vetsinou do bezneho rezimu, nebo alespon obcas sve oci zvedne, nekdy opravdu pak jsou velmi smutne, utrapene, plache, …
   Ale jsou lide, kteri pohled proste planovite skryvaji a jejich ostani projevy jsou jednoznacne plne onoho zleho strachu - vis ja mam jakousi mozna chybnou vlastni teorii, ze za kazdym zlem je v podstate bezny strach, strach z vlasni malickosti, strach z vlastni nechopnosti, strach vystupovat sam za sebe, hluboka zakomplexovanost, vyrovnavana navenek natrasanim se a delanim silackych gest, spolcovanim se v davech a pod.
   Bleska.

  • Blechova Hana Says:

   Verus, fajn, o spravnych chlapech se ma co nejvic psat, protoze je to druh na vyhynuti. Tim vic si ovsem musime vazit toho, ze minimalne tri tu pravidelne jsou, dva dokonce i dnes, ale psssst, at to neslysi….
   Bleska.

  • Ondřej Wolf Says:
  • Blechova Hana Says:

   Ondreji,, jiste, to je jiste pravda, usmev, tvar, oboci, celo, dokonce umime podvedome i stahnout usi, coz zpusobi v oblasti tvari jakysi vyraz udivu, prekvapeni, ale myslim, ze to jsou jen doplnky, ze ty oci z obliceje jsou nejdulezitejsi, je to takovy - snad pohled do duse? ja nevim, tezko se to popisuje, ale ja se treba i rada divam do oci zvirat, zvlastni je, ze nektera to primo miluji, zkuste se nekdy pratelsky podivat do oci kralici, zprvu bude hybat cumackem, ale pak se zklidni a necha se hladit a drbat jak pejsek, i kdyz bude mit v kotci mlade. A kdyz budete chtit odejit, poskoci za vami, snad jakoby rikala “…jeste ne, neodchazej…”. Pes vetsinou nastavi po pohledu do oci hlavu k hlazeni nebo olizne ruku, kocka se zacne o vas trit, krava pomalu lehce pratelsky preslapne a stoci hlavu tak, aby na vas videla nejlepe, kun skloni hlavu a nejhezci jsou reakce zvirat volnych, pokud potkate nabizko srnu a budete na ocni kontakt od ni, bude klidne koukat a jen mirne se pohne, pak odejde naprosto klidne, zadny kvalt, zadne skoky, utek, …
   Je toho moc, co by se o pohledech do oci dalo napsat, i kdyz je to dost tezke to jen narychlo popisovat, to je treba si asi odzkouset, jenze ja si myslim, ze napr. zrovna vy tohle znate, vite, urcite, mozna lip, nez ja.
   Takze - at zijou pratelske pohledy vsechny.
   Bleska.

  • Blechova Hana Says:

   A diky za oba odkazy, dobre zpravy jsou vzdy vitany. A je dobre, ze k Natalce se novinari vratili, skoro jsem mela pocit, ze se opet uz zapomnelo.
   Diky, Bleska.

  • Martina Durdovic Says:

   Myslím, že je fakt dobré znát původ věcí. Pak můžeme argumentovat. Není nad informovanost místo slepého následování bez rozumu.

  • Martina Durdovic Says:

   A Věruš, jsem všecka rozradostněna a těším se na nový nával krásných, milých, moudrých apod. článků:o)

  • Věra Tydlitátová Says:

   Marti,
   Budu se snažit, i když… To víš, není každý den svátek a mrška inspirace se nedá vycucat z prstu… Ale teď jsou v záloze docela zajímavá témata.

  • Blechová Hana Says:

   Tak dnes se určitě zadařilo, a to stoprocentně, KHB je úžasné tema, díky, jsi zlatá!
   Bleška.

  • Blechova Hana Says:

   Sodik umi!!!
   Bleska.

  • Ondřej Wolf Says:

   Dík, Hanko, jen aby to působilo.
   Ondřej

  • Martina Durdovic Says:

   Pěkný, Sodíku! Trampský svět je mi taky blízký, ačkoliv jsem již dlouho jinde. Rozumím tedy možná tomu, co píšete. Ale jak je to se skutečností, která naráží, nebo přímo ruší řád věcí, nějaká pravidla, ač lidská? Jak je možné, aby se dobrá, či přímo ušlechtilá věc neslučovala s obecnými pravidly? Jak s ní naložit? Patří sem třeba dočasná schovívavost? A každopádně pomocná ruka?

  • Blechová Hana Says:

   Jasně, Martino, už když je vykázali poprvé, měli jim nabídnout nějaké řešení, tohle je jak u blbých. Štve mě tahle nelidská společnost, na co si to furt ti úřadové hrajou, copak to nejsou taky normální lidi s nějakým citem a mozkem, nějakou vlastní logikou, copak umějí akorat automaticky aplikovat zákon?
   Bleška.

  • Ondřej Wolf Says:

   Pravidla vytváříme, aby sloužila životu. Oni se snažili jejich porušení minimalizovat, tak jak bylo v dané situaci možné.
   Určitě sem patří to, co říkáte. Také ale pochopení, empatie.
   A když pravidla jsou v rozporu s ušlechtilou věcí, můžeme se zamyslet nad nimi samými, ještě lépe však nad způsobem jejich provádění.
   Ondřej
   P.S. Modelová situace:
   Ze zdravotních důvodů už pár let nesmím řídit auto. Je mi to líto, jezdil jsem rád, ale dodržuji dohodu s lékařkou, že nebudu jezdit a ona mi nechává v platnosti řidičák. V případě nouze (zdraví, život, bezpečí apod.) bych ovšem, pokud by nebyl někdo jiný k dispozici, neváhal a nutnou jízdu odřídil.

  • Ondřej Wolf Says:

   http://zpravy.idnes.cz/popalenou-holcicku-z-vitkova-probudili-lekari-z-umeleho-spanku-psh-/krimi.asp?c=A090807_162651_krimi_jba
   A holčičce z Vítkova, stejně jako jejím blízkým, přeji Boží doprovod i hodně sil.
   Ondřej

  • Blechová Hana Says:

   Stejně je děsivé, že tvor, který způsobil tolik bolesti, se ještě pořád volně pohybuje někde mezi námi! K čemu tu Policii máme!
   Ondřeji, díky za dobré zprávy o Natálce, každá dobrá zpráva je skvělá, díky.
   Bleška.

  • Ondřej Wolf Says:

   Taky jsem rád, ale bude to mít i tak hodně těžké. Díval jsem se na zprávy, na ČT 1, to bude hodně dlouhá cesta. Pán Bůh je provázej, jí i rodinu.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:
  • Blechová Hana Says:

   “…Za pomoci Štítů a obušků poté z prostoru stadionu vytlačili i všechny místní, které sem podle slovenských serverů přilákala především otevřená hospoda.

   Kordon policistů směřoval demonstranty do centra obce. Proti ochráncům pořádku ovšem začaly létat kameny, a tak přišlo na řadu i vodní dělo. K další větší potyčce došlo před místními potravinami….”

   A chudáci, tak oni se tam vlastně sjeli jen pro kus žvance, to je mi jich líto….
   Bleška.

  • Ondřej Wolf Says:

   Však o to jim jde!
   Ondřej

  • Blechová Hana Says:

   Ale tak to je poměrně jednoduché, pokud jim jde o kus žvance, stačilo by vytypovat pro ně jednu hospodu a tu jim financovat z rozpočtu, bylo by to rozhodně levnější než policejní zásahy!:-)
   Bleška.

  • Blechová Hana Says:

   A to bych ještě pak řešila stylem Jen si dejte, pěkně se napapejte, nabumbejte a znovu napapat a znovu nabumbat a znovu….
   A to by bylo, aby se nevykrmili a neztrvdla jim jatérka…. Civilizační choroby, to je svinstvo a byl by od nich pokoj. (Chybí mi smajlík šklebu)
   Bleška.

  • Ondřej Wolf Says:

   Financovat by se to dalo z výnosů Dělnického butiku, stejně jsou tam nestydaté ceny.
   Prováděli by to vymustrovaní v tamním zboží. To je ostatně použitelné právě jen pro tyto účely.
   Ondřej

  • Blechova Hana Says:

   No, kdyby to snad nestacilo, mohlo by se kofinancovat z clenskych prispevku KSCM, ty bych tam podle zasluh posilala taky, zejmena z tech jejich prvomajovych a rijnovych taskaric bych je vdycky rovnou navezla do velkovykrmny a nestrila bych.
   On by se po par letech vzduch v politice vycistil. Takova spravna ceska strava v dostatecnem mnozsvi a bez pohybu udela spolu s piveckem a rumickem sve, kurakum bych povolila i koureni.
   Pekne knedlo-vepro-zelo, pvecko a rumicek do nej, a pridavecek, kolik knedlicku? pet?, ano, prosim, pivecko jeste jedno? samozrejme, jiste, jeste dva kousky toho vypeceneho bucku, jiste a dve lzice zelicka na smetance, ano uz bezim,moment, soudruhu, hned to donesu. A panove si daji? taky nasup,jiste a pivecko? ano, taky s rumickem, jiste, ano, pro vas jeste Sparty, jiste…
   Bleska.
   Uzrat je a uchlastat, dnes mam asi hodne zlou naladu.
   Ondreji, myslite, ze bych mela prestat pouzivat tu Blesku? Dnes se nejak nelibila v jine diskusi jednomu z diskutujicich… Tak nevim. Ale mozna jsem se nelibila necim jinym, necham to konovi, ten ma vetsi hlavu.

  • Ondřej Wolf Says:

   Bleško,
   podepisujte se tak, aby to byl VÁŠ podpis, je to slovo které vyjadřuje VÁS. Komu se to nelíbí, jeho a jen jeho problém.
   Ondřej

  • Blechova Hana Says:

   Diky,mate pravdu, mne tak rikal uz jeden kantor na zakladce a pak v zivote asi kazdy, kdo me jen trosku znal. Vetsina lidi ani netusila, ze jsem Hana. Stejne jsem puvodne pry mela byt Johana. :-)
   Bleska.

  • Ondřej Wolf Says:

   Hlavně, abyste to byla Vy, v první řadě sama před sebou.
   Ondřej

  • Blechova Hana Says:

   Ano, a protoze ja se sama pred sebou nehodlam bezduvodne menit, nebude se menit ani Bleska - tak je to naprosto presne. Diky.
   Bleska.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy