• Od své ženy Milady jsem nedávno dostal jako dárek k našemu patnáctému výročí knížku Tomáše Halíka “Divadlo pro anděly - Život jako náboženský experiment.”

  tomas_halik3
  Trvalo mi téměř měsíc než jsem tuto knížku dočetl. Po celou tu dobu jsem se nemohl zbavit určité paralely, která mě od samého začátku provázela. “Divadlo pro anděly - manželství jako náboženský experiment.” Dlouho jsem se této myšlence bránil, ale přetrvala.Ve svých poznámkách se k ní ještě vrátím.

  _files_catalog_56605615_640_480

  Zde chci jen uvést jeden krátký úryvek z knížky bratra Tomáše, který mne velmi oslovil :

  Václav Bělohradský ve svém eseji o postsekulární době razantně odmítá to, v čem vidí snahu “kleronacionalistických proudů” dodat Evropě pevnou identitu, tvrdí, že kdo není schopen mít ironický odstup vůči vlastní kulturní tradici, je barbar - naše civilizace prý stojí na schopnosti tohoto odstupu.

  V této souvislosti se mi vynořuje sen, který si kdysi zaznamenal a rozebíral C.G.Jung: Zdálo se mu, že je se svým otcem v jednací síni indické pevnosti Fatehpur Sikri. Viděl tajemná dvířka vedoucí k “nejvyšší přítomnosti”, oba klekají a klaní se. Jungův otec se přitom dotkne čelem dlažby, Jung sám však nechává mezi svým čelem a zemí nepatrný odstup. Ten snový obraz mne samého léta pronásleduje: Není to vskutku archetypální obraz vztahu (nás) západních intelektuálů k náboženskosti a tradici vůbec ?

  Co znamená onen milimetr distance ? Je to projev pýchy, oné vlažnosti, strachu spontánně se oddat a vydat, projev studu být jako děti - je to něco, co nám nedovoluje “věřit naplno” a co nám nakonec nedovolí vstoupit do nebeského království ? Bereme sami sebe příliš vážně ? Anebo je právě ona “zdrženlivosti”, ona škvíra pochybnosti, jistá míra skepse přímo mravní povinností intelektuálů, jejich službou (polis), aby v ní svoboda neustoupila barbarství ? Není tedy právě ona tou úzkou branou, kterou k nám nakonec vstoupí Bůh ?

  ***

  Ačkoliv už jsem zaslechl hlasy hodnotící tuto knihu, sám si ponechám - alespoň ještě na chvíli - onen milimetr distance. Nečiním tak z lenosti či strachu “kritizovat”, ale spíš z vědomí toho, že některé věci potřebují na světě svůj čas.

  —————————————————-

  Článek je s laskavým svolením autora převzatý z jeho BLOGU.

  ———————————————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 2 Responses

  WP_Modern_Notepad

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy