• Čapkova moudrost se ukazuje stále aktuální. Přečtěte si jeho slova:

  “Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstali stejní; jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, byl věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslí vždycky jenom na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se Ti vybarví.”

  Nikoliv. Nesedíto jen na pana Fischera, ale je to i mravní výzva pro každého z nás (Tvrdá a nesmlouvavá a proto tak těžce přijatelná a naplňovatelná).

  Každý z nás měl někdy v životě možnost něco změnit, ale jaksi chyběla odvaha a nabídka snažší cesty se mnohokráte zdála tolik lákavá.

  = DISKUSE PŘESVĚDČENÝCH=

  Diskuse “přesvědčených” se ukazuje jako naprosto nesmyslná.

  Na novinkách jsem včera viděl krásnou větu, která ilustruje co chci říci “Zeman lže, ale kníže taky, volím Zemana, kdo souhlasí lajk”. Tady už je každá rada drahá. Nepochybuji, že mnoho lidí to vidí takto i v opačném gardu.

  Problém vidím v tom, že pro potvrzení našeho rozhodnutí jsme ochotni progůglit celý internet, jen abychom si dokázali, že máme pravdu. Ale stát za Pravdou, to je trochu něco jiného, než si jí pořád muset dokazovat.

  Pravdu musí člověk cítit, vidět jí a nejlépe tak, že vnímá ten rozpor sám v sobě, že je ochotný jej vydržet a nechtít odpověď hned. To je pak křeč a Pravda plyne jako voda, nemá začátek ani konec, prostupuje a naplňuje, někdy se ztrácí, ale znovu se ukazuje.

  = JAK Z TOHO VEN =
  Co tedy k těm slovům Čapkovým? Ony se samozřejmě vztahují i na ostatní, ale platnost mají především dovnitř mě samotného.

  = PROBLÉM JE VOLBA =
  Abychom mohli svobodně zvolit, musíme být vnitřně svobnodní už teď. A přiznejme si to, ruku na srdce, my jsme si zvolili už dávno předtím. Chceme dokonalost, ale ta se nám ukryla v nedokonalosti, nesouměrnosti, dokonalost je asimetrická a není to tabulka z níž lze vyčíst dopředu výsledky.

  Být svobodný uvnitř to je totéž jako odvážit se vystoupit z rozjetého vlaku hotových názorů, mantricky opakovaných jako flašinet, z Pravdou nesouvisejících.

  Krásný den.

  Převzato s laskavým souhlasem autora.
  —————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • Comments are closed.

 

Květen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archivy