• Příští neděli se velmi pravděpodobně probudí velká část obyvatel této země jako “poražení”. Takové už volby bývají. Nepředstavují možnost sjednocení.

  Sjednotit se na politických názorech není možné i když všichni mluví o hodnotách jako je spravedlnost, právo, jistoty, národní sebeuvědomění, a o podobných věcech.
  Evropa i naše země vyrůstají z tisíciletých kořenů křesťanství, ale i křesťanství bylo degradováno na pouhou “instituci”.

  CO UDĚLAT, ABYCHOM UŽ NEPOTŘEBOVALI “VÍTĚZE” A “PORAŽENÉ”

  =ODVAHA=
  Tak především nalézt v sobě odvahu. To je první předpoklad. Udělejme všechno, co je v našich silách, na co právě stačíme, ať už vše dopadne jakkoliv. Křesťanský paradox vítězství skrze prohru tomu může napomoci.

  Ve slabosti se ukrývá síla, malé překonává velké, tvrdé rozlomí vytrvalý proud pokojného pramenu vody. V těchto “nelogických” imperativech se skrývá naděje změny.

  =ČEST A ÚCTA=
  Druhým předpokladem je, že se budeme držet hodnot cti a úcty. Že nesklouzneme na mělký povrch urážení, dehonestování, oka za oko, vysmívání a dalších věcí, které se dnes bězně používají místo věcné, klidné a rozumné diskuse, kde je víc prostoru k naslouchání než k rychlým zjednodušujícím odpovědím.

  =LÁSKA=
  Třetím předpokladem je láska. Slovo tisíckrát zprofanované, až jsme jej začali chápat jako frázi. Ten, kdo skutečně miluje, sebe, druhé a Boha, je ten kdo chápe celou pravdu. Zasadím-li strom a budu-li chtít za týden či čtrnáct dní vidět výsledek své práce bude zklamán, nic nepochopí.

  Z hlediska lásky a pravdy nemůžeme prohrát. Momentální vítězství potřebuje jen zbabělec.

  =ZASADIT STROM=
  Ať už budete volit Karla Schwarzenberga, Miloše Zemana nebo hodíte do volební urny jen prázdný lístek, pamatujte, že oni nám vítězství nezaručí. Je dobré jít k volbám, ale volbou je i to, jak strávím tento den a co udělám pro sebe či jiné z lásky.

  A nemysleme si, že láska je jen bombardování druhých srdčíky a dobrem všeho druhu. Láska je především ochota zasadit strom a vědět, že z jeho stínu se budou těšit ti, kteří přijdou po nás.
  ——————-
  Převzato s laskavým souhlasem autora
  ———————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • 5 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Daniel Š. Says:

   Jiří Peňás: Proč se Tigrid nestal prezidentem? (zkráceno, dnes vyšlo v LN)
   Koncem srpna uběhne deset let od smrti Pavla Tigrida. Předpokládám, že do té doby bude ještě příležitost se k této osobnosti vracet. Tento sloupek však píšu na začátku zvláštního týdne, na jehož konci budeme o něco zklamanější, nebo naopak nadšenější. Kdyby Pavel Tigrid byl mezi námi, zcela jistě by si tyto dny užil, komentoval by je, glosoval, a není přitom vyloučené, že by podporoval jednu stranu. Je nesmysl spekulovat o skutcích mrtvých, ale myslím, že si rozumíme, která by to byla.
   Anebo by Pavel Tigrid sám kandidoval… Představme si tu situaci – Pavel Tigrid je mladší o patnáct let, žije tady, dost času tráví také „doma“ ve Francii, kde zůstává jeho žena a děti. V české politice se stále angažuje, je třeba ministrem zahraničí ve vládě málo oblíbené, ale má pocit, že je jeho povinností držet tu zemi tam, kde si myslí, že patří. A taky ho to baví. Ministrem přitom jednou skutečně byl, začátkem 90. let, kultury, v Klausově vládě, někteří z něj nebyli moc nadšení.
   Nápad kandidovat na prezidenta vznikl spontánně. Při pohledu na českou politiku se jevil mnoha lidem jako člověk zkušený, světaznalý, nezatížený animozitami a divnými ambicemi. A jak řekl Ludvík Vaculík, dobře by se na Hradě výtvarně vyjímal. Podporoval ho Václav Havel a Karel Schwarzenberg. David Černý vymyslel placku, kde Tigrid vypadá jak hippie. Do druhého kola postoupil se 24 procenty hlasů.
   Pak začalo druhé. Dosluhující prezident prohlásil, že mu vadí, že by na Hradě byl člověk, který prožil většinu života v zahraničí a národ opustil dokonce dvakrát, za okupace a po únoru 1948. Prezidentův syn napsal blog, v němž naznačuje, že Tigrid byl ve spojení se CIA a možná, že sám byl agent. První dáma upozornila, že jeho synové neumí česky. Oblíbený hradní novinář sestavil stať o Tigridově židovském původu (jmenoval se Schönfeld). Jeho konkurent v televizní debatě vytáhl článek v roku 1946, v němž Tigrid psalo o zvěrstvech spáchaných při odsunu. Názor, že Tigrid je cizorodý prvek v české krajině a národě mohutně sílil.
   Pavel Tigrid to snášel s noblesou. Prezidentem se ale nestal.

  • Moe Says:

   Prezidentem se nestal, zda dobre nebo spatne…..cert vi. Kdybych ho mel posuzovat podle clanku ktery napsal do novin 1948 v nemz kladne hodnotil unorove udalosti a novy smer vasi vlasti… cert vi, i on mel pravo na zmenu nazoru.

  • Ondřej Wolf Says:

   Jenže to nemohl vědět, co přijde. Měl čerstvou zkušenost s nacismem, komunismus byl tehdy budoucnost. I dneska jsme schopni ve jménu “boje proti komunismu” otevřít náruč fašismu, ve jménu odmítnutí staré totality přijmout novou a ani si to neuvědomit, naopak, cítít se při tom jako sloupy demokracie.
   Ondřej

  • Moe Says:

   Vedel co prijde, jen si myslel ze se ho to netyka,
   ……Neni mozne aby vzdelany a inteligentni clovek ignoroval protipravni ozbrojene milice (organ KSC) pochodujici po Karlove moste na hrad, kde mlatili pesti do Benesova stolu v jeho kancelari s pokrikem “PODEPIS”.
   …….Neni mozne aby nevedel jak STB a SNB mlatili demonstrujici studenty na Male strane a pak je v autobusech odvezli do lagru.

   Slansky si taky myslel ze se ho nic netyka, az kdys mu Gottwald vysvetlil jak ten Komunismus chodi po lidech.

   Dnesni rezim se neda prirovnat k minulemu, pokud vime tak pracovni a likvidacni tabory pro nepohodlne zatim nejsou.

  • Ondřej Wolf Says:

   Nejsou, to máte pravdu.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy