• Těsně po listopadu 1989 bylo normální, že do politiky vstupovali nestandardní politici a politická uskupení. Odkud se také měli ti standardní vzít. Téměř půl století vlády jediné strany a jediné ideologie udělalo své. Když však více jak dvacet let poté vstupují do politiky opět nestandardní politici a politická uskupení, něco není v pořádku.

  fedor41

  V pozadí jsou zřejmě okolnosti naší postmoderní a informační společnosti – rozvolňování hodnot, internet, role medií a marketingu a další, včetně zvláštního chápání demokracie, jako svobody bez odpovědnosti. Výsledkem je, že „nová vlna“ politiků ničí politiku, že po „nových tvářích“ zůstává pachuť a znechucení.

  Nestandardní politická uskupení jsou dnes líhní lidí, kteří do politiky přicházejí omylem. To proto, že nepřešli standardní přípravou, selekcí, testy osobní integrity v terénu. Nemám tušení, co s tím. Nemám tušení, jak zbavit politiku pudů a vášní, přitažlivosti pro narcisy, paranoiky, falešné mesiáše, lidi hrabivé a nečestné.

  A přitom politika významně zasahuje do všedních životů lidí. Děje se tak přes formování pravidel soužití a kontrolu jejich dodržování, přes tvorbu hospodářské politiky, bezpečnostní politiky, zahraniční politiky, politiky zdraví, vzdělávání a podobně. Někdy fakt stačí několik narušených osobností a společnost se rozkmitá v křečích.

  Obecně platí, že ti nejlepší se dostávají dopředu v situacích ohrožení životů. Většina zaleze pod tíhou strachu a odpovědnosti. Ve standardních poměrech se musíme spolehnout spíše na přirozenou mobilitu mocenských elit a společenskou kontrolu moci. Ale když oni ti kontroloři moci jsou opět jenom voliči, kteří mají slabost pro nestandardní politiky. Zbývá víra a naděje z ní plynoucí. Mluvím-li o víře, nemyslím na nic konkrétního. Bůh v nás nepotřebuje pojmenování a důkaz. Je to metafora, která dává životu smysl a směřování. Tedy životu věřících. Na historickou paměť, poučené lidstvo, vítězství rozumu, vědecký pokrok, demokracii a podobné věci bych fakt nespoléhal.
  ————
  Převzato s laskavým souhlasem z autorova BLOGU.
  ———————————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • One Response

  WP_Modern_Notepad

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy