• Není nic jednoduššího než trávit dny mezi redakčním stolem, brouzdáním internetem a hospodou. Není nic cyničtějšího, než se přitom tvářit angažovaně, solidárně, rebelantsky. Není nic zhovadilejšího, jako napsat: „Malá Natálka, kterou loni v dubnu ve Vítkově málem upálili mladí čeští rasisté, se stala televizním fenoménem, svého druhu tragickou celebritou.“ Anebo: „Když vás někdo nenapadl, nejste Natálka“. Anebo: “… má Natálka svým způsobem štěstí, že je ještě malá a tím pádem roztomilá?“
  fedor3
  Tyto tři věty ve mně přehlušily všechno to vykládání o situaci, kterou důvěrně známe, i když většina jenom z medií. Snad poprvé v životě jsem zvednul telefon a zavolal do redakce Tereze Spencerové. Známe se léta. Vydával jsem jí první dvě knihy, které vysunuly z temnot mlčení na veřejné pódium téma transsexuálů. Řekl jsem jí, že věci nerozumí, že trpí ideologickými předsudky, že škodí a že je kráva.

  Kde jsi byla, Terezo Spencerová, když neonacisté ohrožovali Janov? Kdys viděla skutečné ghetto? Kolik máš mezi Romy kamarádů? Podívala ses Natálce do tváře? Anebo nebyl čas, protože je nutno být nejaktivnější ze všech píšících členů redakce Literárních novin?

  Jasně, jednou je všeho dost. Natálka je pro mnoho lidí bodem zlomu. Pro mnoho, ne pro pachatele žhářského útoku ve Vítkově, ne pro jejich soukmenovce, ne pro rasisty mezi námi, ne pro Terezu Spencerovou. Ta musí psát své tři články týden co týden.

  P.S.
  Článek Terezy Spencerové vyšel v Literárních novinách č.38 pod názvem: Země česká, domov … můj? Svou reakci jsem nejdříve poslal do redakce LtN a Tereze Spencerové na uveřejnění. To bylo dnes něco po čtvrté. Teď je 16.45 a vztek mě pořád nepřešel.

  vydáno 23.09.10

  ———————————————————————–

  Převzato s laskavým svolením autora z jeho BLOGU

  ———————————————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:24

 • 19 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Karel Kahovec Says:

   Hm, a proč to sdělujute do internetového éteru? Jak s tématem Natálky souvisí to, že jste Tereze vydal knihy o transsexualitě? Nebo snad chcete říct, že kdo píše o tomto i onom, nemá právo brát si Natálku do úst? Máte snad toto téma monopol Vy? K čemu je takový naštvaný článek? Natálce nepomůže, tak snad aspoň Vám ulevilo.

  • Ondřej Wolf Says:

   Jak se dá naučit empatie?
   Ondřej

  • Karel Kahovec Says:

   Děkuji za projev otevřenosti tohoto blogu a smazání svého předchozího komentáře. Jinak: ty ideologické předsudky Terezy jsou konkrétně které? A jak s tématem souvisí transsexualita?

  • Karel Kahovec Says:

   A jak toleranci?

  • Moe Says:

   Pani Spencerova je priliz do leva a tak k ni mam urcite vyhrady. Clanek jsem nenasel ale jen vystrizek publikovany dalsim zdrojem. Nevim co je na tom zavadneho, spise se mi zda ze pise drsnou skutecnost. Posudte sami:
   http://www.literarky.cz/v-pristim-cisle-se-doctete/2747-co-ve-pinai-nove-literarky-islo-38

   Tereza Spencerová mj. píše: Ať se nám to totiž líbí nebo ne, případ Natálky byl a je pouhým brutálním vrcholem ledovce, o němž se už prostě muselo začít mluvit, byť se tak v mnoha případech stalo jen z pouhé mediální senzacechtivosti, neb lidé mají (cikánskou) krev prostě rádi a počet prodaných výtisků je třeba zvyšovat čímkoli. „Případ Natálka” totiž měl grády. Koho by také vzrušil třeba dva roky starý případ z romského letního tábora kousek od Pardubic, kdy opilí čeští mladíci pokřikovali na malé, i sedmileté Romy, že patří do plynu? Že mají táhnout, „negři”, a že „jdeme na ně!” Děti i dospělí byli v šoku. Děti šly spát obuté a oblečené, kdyby musely začít utíkat. Připomíná to někomu dobu z před šesti dekád? Pak je ale na velkém omylu. Policie, která přijela po pár hodinách, útočníky nechala odejít a ani je nelegitimovala, zatímco Romům arogantně oznámila: „Proč jste nás volali, když vás nikdo nenapadl?”

   Když vás nikdo nenapadl, nejste Natálka. Nikoho nezajímáte, stejně jako strach, který se tehdy možná jednou provždy usídlil v duši malého romského děcka. Strach nejen z bílých „spoluobčanů”, ale i z „bílé” policie. Takových „neviditelných” příběhů by se ale daly vyprávět stovky. Studie Agentury EU pro základní práva (FRA) loni v prosinci konstatovala, že ze všech skupin jsou kvůli svému původu v Evropě nejvíc diskriminováni Romové - každý z dotazovaných Romů zažil diskriminaci v průměru 4,6 krát během jednoho roku. A nejvyšší míru rasismu zažívají - blahopřejme si - v České republice.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Vážení čtenáři,
   Článek jsem převzala, vnímám jej podobně jako Ondřej. Ale nemohu mluvit za autora, a proto jsem poprosila pana Fedora Gála, aby s k němu vyjádřil, bude-li chtít, v této diskusi. Upřesnění jeho tvrzení by jistě bylo dobré.

  • Fedor Gál Says:

   Vše, o co v projektu “Pro Natálku” jde především, je konkrétní pomoc (terapeutická, právní, lékařská… přátelská). Vše, o co jde v textech, jako byl ten od T.S. je tlachání. Tlachání o známých věcech, tlachání nic neřešící a nic neobjasňující. Normálně bych se na její text neozýval. Neozýval proto, že: 1) čtení LtN se vyhýbám (jsou levicově demagogické a texty T.S. obzvláště), 2) nezvyknu reagovat na publikované texty, s kterými nesouhlasím (to bych fakt už nic jiné nedělal). Nicméně tentokráte mi to nedalo. Chodíme do Natálčiny rodiny už více než sedm měsíců a sdílíme traumata Natálčiny rodiny, 3) dva dny před článkem T.S. jsme absolvovali v kostele U Salvátora koncert pro Natálku a byl to opravdu konkrétní počin mnoha lidí s velikým emocionálním nábojem, 4) dostal jsem několik telefonátů a mailů, které mě upozornili na text T.S, a 5) vypěnil jsem, což by se mi asi nemělo stávat.
   Fedor Gál

  • Věra Tydlitátová Says:

   Děkuji za upřesnění. Myslím, že to přivítají i ostatní čtenáři. A emoce se dají pochopit. Mne na článku zaujala kritika právě toho “tlachání” - taky je mi protivné, jak se namísto konkrétní pomoci mediálně žvaní. A taky mi přišlo nevkusné zlehčování utrpení malého dítěte. Na druhou stranu je možné, že to od paní Spencerové byla jen neobratnost, možná chtěla poukázat na to, že začínají vznikat nová mediální klišé. Nevím. Jsem ráda, že o tom můžeme mluvit. Myslím, že teď už nejde o psaní paní Spencerové, ale o zamyšlení nad úlohou médií a o novinářských frázích a vůbec o diskursu. Sama se v poslední době vnitřně potýkám s tím, jak se u mnohých lidí řeší špatné svědomí jenom psaním článků a jak jsou v diametrálním rozporu s jednáním nebo lhostejností jejich autorů.

  • Ondřej Wolf Says:

   1.rovina:
   Karel Čapek - novinář
   Šifra z bulváru - taky “novinář”
   Když dva dělají totéž, není to vždy totéž

   2. rovina
   Svoboda tisku (a dalších médií) se týká v praxi koho?
   Autora? Majitele média, který si najímá pisatele předem dané zakázky?

   3.rovina
   Názor- formulace fundovaného (či aspoň informovaného) pohledu na téma nebo univerzální tryska pro chrlení čehokoliv, co se hodí pro zisk finanční, vlivový a mocenský nebo čistě osobně egoistický v získání pozornosti, pocitu originality, zajímavosti?

   4.rovina
   Rozpor mezi slovním zněním a skutečným poselstvím výroku. Eufemismy, jinotaje, způsob kladení argumentů, faktů, otázek, působení na emoce čtenáře….

   Pokud je vůbec něco z toho regulovatelné zákonem, tak minimum. Mnohem víc záleží na étosu, kultuře, kultivovanosti i vzdělání společnosti.
   S trchou nadsázky: Kdyby obecným etalonem kvality textu byly Platonovy spisy, Píseň písní a prózy Ericha Marii Remarque, Blesk, AHA a spol. by nejpozději do zítra zkrachovaly.
   Ondřej
   Ondřej

  • Yamato-san Says:

   Co je zhovadilého na „Malá Natálka, kterou loni v dubnu ve Vítkově málem upálili mladí čeští rasisté, se stala televizním fenoménem, svého druhu tragickou celebritou.“? To je přesný popis reality! Zároveň se Natálka stala kýčem…a také obuškem na kohokoli. Malým českým holocaustem.

   Vztek je špatný rádce. Zjevně i pro jinak poměrně objektivního Gála.

  • Yamato-san Says:

   Tady přeci nejde o líbí/nelíbí, ale o fakta.

  • Ondřej Wolf Says:

   Fakt je, že lidé mají vnímání a cit, fakt je, že nejsou předměty ani položky.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Když fakta, tak se ptám, jaká nová a převratná fakta paní Spencerová objevila a sděluje, aby takový článek měl nějaké opodstatnění? Nebo že by také podléhala jen svému líbí - nelíbí?

  • Majka Says:

   Tereza Spencerová mi znechutila Literární noviny.
   Ale co s tímhle článkem?
   Pokud Tereza Spencerová chtěla říci:”Kdybychom netolerovali pokřikování na malé Romy, nemuselo to dojít tak daleko”, nic proti tomu.
   Ale přece jen, pokřikovat je něco jiného než házet zápalné láhve. Není divu, že těžké zranění malého dítěte vzbudí větší emoce než pokřikování.
   (Stejně jako vražda dítěte jaksi vzbudí větší emoce, než vražda dospělého muže. Kdyby tomu tak nebylo, znamenalo by to, že se stalo něco divného s instinktivní výbavou člověka.)

  • Věra Tydlitátová Says:

   Tak nějak. Navíc to pokřikování na děti na táboře bylo až po útoku na rodinu Natálky, takže příčina a následek zde není (ovšem byly jiné “tolerované” projevy, to je fakt, dokonce se zametaly pod koberec skutečné žhářské útoky, například i jeden v Rokycanech, kdy dva učňové vhodili do domku Romů zápalnou láhev - a prošlo jim to). Jenže o to asi v tom článku tak úplně nešlo, nebo to není to, co tak provokuje, Hloupě působí nejvíc to nezávazné intelektuálské posuzování, jestli se Natálka stala “celebritou”, jako by to ani nebyla skutečná holčička, která vůbec o takovou slávu nestála. Pokus o upálení dítěte vyvolává hněv a to je opravdu moc dobře, to není žádné uctívání “celebrit” srovnatelné s kultem nějaké popkulturní hvězdičky.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Zajímavé je, že se nad tím vzrušuje na svém blogu i Vít Zvánovec. Stačí, aby pan Fedor Gál na soukromém blogu vyjádřil svůj soukromý názor a hned je z toho mediální revoluce. Bohužel jen na několika miniwebech našich bojovníků proti korektnosti (bouře ve sklenici vody). Jak vidno, svobodná diskuse jim připadá krajně podezřelá.

  • Ondřej Wolf Says:

   Ale i “majoritní” medium může psát solidně:
   http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_8738
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   http://aktualne.centrum.cz/domaci/volby/clanek.phtml?id=678728
   Událost je stejně hnusná, jako všechny jiné aktivity tohoto druhu.
   Ale aspoň způsob, kterým autorka referuje, jakoby “tu naši danost” problematizoval.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy