• 1) Téměř si neumím představit kandidáta, který by nebyl v kampani obházen špínou, 2) Když jsou ve finále dva, je polarizace společnosti v poměru fifty – fifty téměř nevyhnutná, 3) Děsivý je fakt, že jedna strana s jistotou vytáhne nacionální „argumenty“.

  Počas celé kampaně se v atmosféře vznášel mix pudů, vášní, manipulací, racionálních kalkulací, zájmů, dobrých i zlých úmyslů, nesouměřitelných hodnot, norem, cílů… Jsem si jist, že půlka voličů nebude spokojena, ať to dopadne jakkoliv. Nehledá se konsenzus, ale nepřítel.

  Angažoval jsem se v této kampani na straně Karla Schwarzenberga. Je to důstojný, zralý pán, který reprezentuje tradici, nepotřebuje osobní profit a politiku vnímá skutečně jako službu. Po večerech jsem si četl „Tao Te Ting“ starého Mistra Lao-C´. To dílo vznikalo ve zvláštním období lidských dějin, v čase, kdy byly kladeny základní kameny téměř všech současných civilizací. Zde fragment:

  To dobré se při bydlení projevuje v místě,
  při myšlence v hloubce,
  při dávání v lásce,
  při mluvení v pravdě,
  při vládnutí v pořádku,
  při působení ve způsobilosti,
  při činnosti ve vhodném čase.
  Kdo s nikým nezápolí, zůstává bez úhony.

  Když přemýšlím o politice, často si vzpomenu na Vladimíra Mečiara. V ringu to byl zabiják. V ringu. Stačilo nevstoupit za provazy, a najednou byl směšný. Mával pěstičkami do vzduchu. Chvíli přetrvával pocit z předchozích duelů, a pak se diváci rozešli.

  A ještě jednou starý Mistr:

  O největších vladařích
  se skoro neví, že tu jsou.

  Mít prezidenta, který vládne tak, že si všichni v zemi říkají: “Jsme sami od sebe takoví“, by bylo opravdu fajn. Akorát moje manželka tvrdí, že nic takového není možné. Nakonec, prý i ten starý Mistr napsal své životní dílo v době, když opouštěl svou rozeštvanou a rozhádanou vlast.
  ———————-
  Převzato z autorova BLOGU
  ———————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • Hana Blechova Says:

   Krasne napsane, ted uz jen aby to dopadlo dobre a meli jsme na Hrade pana Karla Schwarzenberga.
   Diky.

 

Květen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archivy