• Kronika 11.09.2011

  zahynuli po teroristických útokoch na dvojičky v New Yorku tisíce ľudí. Civilisti mnohých rás, náboženstiev, etník, národností, politického presvedčenia, profesií, majetkových pomerov, pohlaví. Bol to deň „D“ konfliktu s islamistickým fanatizmom a terorizmom. Netrvalo dlho a vyrojili sa neuveriteľné konšpiračné teórie o tom, ako si amíci sami pozabíjali vlastných ľudí, aby mohli siahnuť na arabskú ropu. Šuškalo sa aj o dlhých prstoch Mossadu a podobných nezmysloch.

  twin_towers_in_fire_-_911-_fema_picture

  Medzičasom naďalej kvitol nový, tentokrát ľavicový, protikapitalistický, antisemitizmus. Vyhrotili sa protiamerické nálady, pretože oni môžu za všetko zlé tohto sveta. EU masívne podporovala militantné palestínske hnutia, ktoré peniaze európskych daňových poplatníkov využívali hlavne na vyzbrojovanie. Izrael bol považovaný za škodnú nielen na Strednom Východe. Vojna s terorizmom bola preonačená na vojnu o vládu nad svetom atakďalej.

  Máme však aj svoje domáce témy – napätie medzi Rómami a gádžami, medzi centrom a regiónmi, medzi reformistami a populistami … Tí, čo robia naozajstnú politiku, sú nenávidení, tí čo podliezajú väčšine, sú tolerovaní. Fňukanie a nadávanie na „tých hore“ je národný folklór. A pritom žijeme v demokracii, mieri a v najblahobytnejšej časti súčasného sveta. Ako keby neexistovala historická pamäť, ako keby sme sa učili takmer výhradne až pod dojmom strachu a obáv, ako keby bol najväčším strašiakom obsah peňaženky bohatších, ako som ja. O čom mám v tejto situácii písať, aby to malo zmysel? Ako nezapadnúť do všeobecnej mediálnej vravy, kde štekot nahradil rozprávanie?

  O nádeji, o dôvere a o podobných veciach? O problémoch, ktoré sú šancou? Skúsim to. O dva týždne „dočítania“ na tomto mieste.
  ————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 13 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Adam G. Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   To chce silný žaludek, ten konspirativismus. Ale komu to slouží?
   Ondřej

  • Moe Says:

   Konspiracni theorie budou existovat a v podstate jsou casti lidske povahy A nekdy propagovane lidmi ve vysokych statnich funkcich jako tento clovek:

   Teória 4: Usáma bin Ládin nikdy neexistoval

   Zvláštnym prípadom je Petr Hájek, zástupca vedúceho Kancelárie prezidenta Českej republiky. Ten oficiálnu verziu spochybnil s tým, že: “Bin Ládin je mediálna fikcia. Tak ako sa zrodil aj zomrel, za čudných, takmer mystických okolností. Je to moderná rozprávka pre dospelých - dobro a zlo. Ak chceme, uverme, ” povedal serveru Parlamentné listy.cz.
   “Ako sa hovorí v jednom filme: Je to pravda, bolo to v televízii,” dodal. Rovnako zapochyboval aj o tom, kto teda vykonal útoky na New York 11. septembra 2001.
   “Jedenásteho septembra v New York City sa tak, ako nám, bolo predvedené, zdôvodnené a zafixované, nikdy nestalo,” dodal Hájek.

  • Adam G. Says:

   2Moe:
   Máte pravdu, kospirační teorie sice vymýšlejí lidi ze spodní části společnosti (neinteligentní, nevzdělaní, většinou chudí a naštvaní na ty bohaté a úspěšné), ale konspirační teorie velmi vyhovují lidem nahoře, protože pomocí nich můžou ovládat masy. A navíc vinu za svoje chyby svedou na nějaké tajné společnosti, takže jsou pak zase “nevinní” a můžou krást, podvádět a zabíjet dál. Není náhoda, že u nás ty konspirační teodrie podporuje náš prezident, on má přeci zvláštní zájem, aby se nikdo nedíval pod jeho dlouhé chmatavé prsty.

  • Martin Vokoun Says:

   Například zastánci konspiračních teorií tvrdí, že v době útoku nebyl v budovách žádný Žid nebo Izraelec. Není to pravda: http://web.archive.org/web/20050408072925/http://usinfo.state.gov/media/Archive/2005/Jan/14-260933.html
   Stejně lživé jsou i ostatní argumenty konspiračních propagandistů.
   Mimochodem tohle je opravdu ukázka prodejného blbství: http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/deset-let-lzi–par-poznamek-k-9/11/

  • Věra Tydlitátová Says:

   Ten člověk je duševně těžce nemocný, než jsem to zjistila, kritizovala jsem ho. Teď vím, že potřebuje spíš soucit, a zásadně nečtu jeho články.

  • Ondřej Wolf Says:

   Jo. Stačí kouknout na fotku a je jasno.
   Trestuhodné však je takového člověka použít jako prostředek pro zvýšení čtenosti média - nebo jako lakmusový papírek na kterém se dá poznat, co si může dovolit někdo “vážený”. Třeba Hájek.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Souhlasím, hlavními viníky jsou ti, kdo s ním manipulují a jeho poruchu udržují, nebo dokonce přiživují, aby na tom vydělali.

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   Vřele doporučuji velmi dobře poslouchat rozhovor Fedora Gála s Barborou Tachecí. Excelentní vystižení situace zdaleka ne pouze na Šluknovsku.
   http://www.iprima.cz/videoarchiv/167899
   Ondřej

  • Moe Says:

   Pane Wolf,
   poslouchal jsem Vami doporuceny rozhovor a doslo to tak daleko, ze jsem to musel prelozit dalsim.
   Bohuzel, asi je to tim ze nase svobodne mysleni zapadniho sveta nam nedovoli souhlasit s Panem Galem a ani s pani Tacheci. Zde by nasli sympaticke ucho, ale tam by to taky koncilo.

   Cigani jsou jedina etnicky identificovana skupina obcanu kteri maji tezkosti s zaclenenim do CR spolecnosti, a dalsich spolecenstvi EU narodu. Cili prohlasit ze to neni problem, neni realisticke.

   Cigani ziji v Evrope po staleti, ale integrace do spolecnosti jim nejak unikla,o proti dalsim narodum kde byla uspesna.
   Obvinit Komunisty za “Gheta” dnesni spolecnosti je zase nespravne, protoze za komunistu vsichni pracovali a vsichni byli kolektivne chudi. vcetne komunistu. Cigani maji tendenci jit tam kde jsou socialni vyhody nejvyssi. Komunisti neprestehovali pracujici Cigany ze Slovenske dediny do pohranici a nebo do Ostravy. To je nesmysl!
   Gheta jsou vysledkem prevratu socialni spolecnosti do spolecnosti rizene kapitalem s trzni ekonomikou. Vlada si neuvedomila ze socialne nejslabsi segment spolecnosti bude potrebovat vice nez socialni davky na to aby se adaptoval do novych realit. Nova narodni prosperita je podporuje neporovnatelne vysokou socialni siti s vyhody jake nikdy nemeli ve sve historii. To ze se koncentruji do stejneho geografickeho prostoru je lidske a proto mame “China Town” , “Harlem”, “Italskou a nebo Irskou cvrt”. Konec koncum “Cicero” Ceska ctvt v Chicagu je vhodnym pripadem. To Cikanum nikdo nemuze mit za zle.

   Fedor uvadi priklad “Nejsou tam materske jesle”! Rad bych se zeptal, a co proto delaji Cigani aby tam ty jesle a nebo skolka byly pro jejich deti?
   Jsem si naprosto jisty se by jim stat dal prostor, kdyby se par tech matek dalo dohromady a zalozili skolku - jesle a vedli sve deti do lepsi budoucnosti. Jejich kultura je bohata a historie fascinujici. Nezamestnanost v teto skupine je 95%, tak co jineho maji na praci?

   Remember: “Lord help those, who help themselves!” (preklad nepotrebny)

   A nebo politicky korektni: “Do not give him fish, teach him hoe to fish!”

  • Ondřej Wolf Says:

   Víte Moe,
   co říkáte je bezesporu pravda z pohledu společnosti, která nejen ve své racionalitě, ale i v podvědomí funguje na bázi “selfmademanství” (nevím, jestli se ten výraz ještě užívá, ale Vy víte, co myslím).
   Problém je, že u nás, bez ohledu na Ústavu, Listinu zákl. práv a svobod, vzdělanost, etc., etc., alespoň ta podvědomá část funguje stále ještě spíše na bázi “vrchnost - poddaný”, a to nejen dvoustupňově, ale spíš mnohastupňově.
   Pokud teď říkáte, že takhle to přece být nemá - máte zcela pravdu. Jenomže zatím to tak prostě je a sočasná vláda tento trend skrytě i otevřeně legitimizuje, posiluje i legalizuje.
   Po všechna ta staletí, o kterých hovoříte, si společnost dala velký pozor, aby Romové zůstali v nejspodnějším patře (v některých obdobích i ve sklepech) této nepěkné pyramidy. Ani dnes to pod tenkým nátěrem “politic correctly” v oblasti myšlení není jiné (Nekritizuji zde politickou korektnost, jsem jejím stoupencem a považuji ji za potřebný nástroj k porozumění mezi lidmi. Kritizuji ten stav myšlení, který si z ní dělá kamufláž pro rejdy zcela opačného ražení a dnes už i tu smývá.).
   Jakou motivaci v této atmosféře mají mít Romové, kterým se nahlas říká: přijměte naše hodnoty a integrujte se - a mezi řečí se jim dává najevo, že pro nás stejně jsou a zůstanou přinejmenším nějakou (nevyslovenou) druhou kategorií.

   Samozřejmě, ve sféře intelektuálů, lidskoprávních, humanitárních i sociálních aktivistů (ve světlých výjimkách i politiků) a dalších lidí, kterým záleží nejen na životě a důstojnosti vlastní, ale i druhých,, byste našel mnoho lidí, kteří dělají co umí, aby ten nedobrý stav napravili, nebo aspoň vylepšili dílčím způsobem. Ať už kdo z nich má své kořeny v majoritě nebo v minoritě (a že v obou byste našel velmi hluboké lidi) - má před sebou nejen mnoho práce, ale v současnosti “ze strany vrchnosti” i hodně klacků pod nohama.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   Pane Moe, ještě dodávám, že ve výše uvedeném neuvádím žádnou sociálně -histrickou dogmatiku. Pokuším se vytvořit velmi jednoduché schema situace, ZE které a DO které hovoří p. Gál.
   Díky za pochopení,
   Ondřej

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy