• Pravdu měl Dalajláma když řekl, že pomáhat jiným je nejlepší způsob jak poznat sebe. Nicméně, poznávat sebe může být zničující a ti, kterým pomáháme, by tím neměli trpět. Zde první hranice pomoci: poznat, kdy toho bylo z hlediska pomáhajícího dost.

  fedor5

  Pomáhat jinému nesmí vést k jeho sociální invalidizaci (vzniku závislosti na pomoci). Zde druhá hranice pomoci: poznat, kdy pomáhající začíná svou pomocí škodit. Tato hranice je velice subtilní a těžko se rozpoznává i s ohledem na předchozí.

  V uzavřeném kruhu „vzájemné“pomoci hrozí pomáhajícímu, že dává vice, než na kolik má, a příjemci, že bere, dokud někdo dává. V konečném stadiu si vzájemně ubližují a oba potřebují pomoc. Ach jo.

  Rozumná míra pomoci? Pomoc bez očekávání reciprocity, bez emocionální vázanosti a pocitu exkluzivity (pomáhat je normální, jako jíst a pít), bez negativních implikací na vlastní integritu a existenciální komfort.

  Rozumné přemýšlení o fenoménu pomoci: od kauzy ke kauze. Bez ambicí vymyslet „náboženství“ altruizmu. Bez iluzí o nadřazenosti pomáhajícího. Bez víry, že pomoc pomůže vyřešit problémy toho, komu pomáháme.

  Iluze socialistů: lze vymyslet a nastolit spravedlivý řád.

  Iluze individualistů: pomůžu si sám.

  Žitý svět: dělám, co můžu v koexistenci s jinými. Ta je narvána konflikty a při jejich zdolávání se učím, pomáhám, ubližuju… a snažím se žít a přežít v souladu s morálkou (duchovnem, spiritualitou), která vládne v mém civilizačním kontextu, kultuře, komunitě.

  Největší problém: já sám.
  ———————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • d. Says:

   “V uzavřeném kruhu „vzájemné“pomoci hrozí pomáhajícímu, že dává vice, než na kolik má, a příjemci, že bere, dokud někdo dává. V konečném stadiu si vzájemně ubližují a oba potřebují pomoc.” - hned se mi vybavily dotační programy EU :-/

 

Srpen 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archivy