• Ahoj, lidi toulaví 31.05.2010

  gaza

  • Activists carried out a pre-planned violence, armed with knives and metal bars, each sailor being attacked by a mob of a dozen extremists

  • The provocateurs were organized by an Islamist organization that has links to fundamentalist jihadi groups.

  • The extremists brought small children on board knowing that they intended to violate international maritime law.

  • Israel offered to transfer the aid to Gaza again and again - they refused - and chose confrontation.

  • Israeli Minister Danny Ayalon: “Weapons found on board; the organizers intent was violent, their method was violent and the result was, unfortunately violent”

  • Israeli Minister Danny Ayalon: “We repeatedly called on the organizers to stop this provocation”

  • Israeli Minister Danny Ayalon: “The maritime blockade in Gaza is because of the terrorism of Hamas”

  • Israeli Minister Danny Ayalon: Allowing the illegal flotilla to reach Hamas would have opened a corridor of smuggling of weapons to Gaza and resulting in civilian deaths.

  • Israel transfers about 15,000 tons of supplies and humanitarian aid every week to the people of Gaza.

  • “We fully intend to go to Gaza regardless of any intimidation or threats of violence against us, they are going to have to forcefully stop us,” said one of the flotilla’s organizers

  • Using the Arabic term ‘intifada,’ Hamas spokesman Sami Abu Zuhri said “We call on all Arabs and Muslims to rise up in front of Zionist embassies across the whole world.

  • Hamas leader Ismail Haniyeh said this week: “If the ships reach Gaza it is a victory; if they are intercepted, it will be a victory too”; Hamas is responsible for the suffering of both Palestinians and Israelis.

  • Israel left Gaza in hopes of peace in 2005 and in return received more than 10,000 rockets and terrorist attacks.

  • Israel has said that it will deliver any humanitarian aid to Gaza, as it does daily.

  • No country would allow illegal entry of any vessel into their waters without a security check.

  • Any police force in the world would respond to aggression; the provocation is the reason for this regrettable outcome.

  • Wounded, including violent activists, are receiving medical treatment in Israeli hospitals.

  Israeli Navy addresses a ship in the flotilla and offers it to dock in the Ashdod port:
  http://www.youtube.com/watch?v=qKOmLP4yHb4

  BBC report shows violent, masked activists on ship:
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/10195838.stm

  ———–

  Prohlášení Yaakova Levyho, izraelského velvyslance v Praze / Statement of Yaakov Levy, Israeli Ambassador to Prague

  -

  (English version below)
  -
  Izrael vyjadřuje lítost nad ztrátou životů, ve kterou vyústil střet mezi izraelským námořnictvem a flotilou, která se dnes brzy ráno pokusila přistát v Gaze. Konfrontaci bylo možné předejít, kdyby organizátoři flotily uposlechli opakovaných výzev přemístit pomoc prostřednictvím OSN přes území Izraele nebo Egypta spíše než plánovat politickou a mediální senzaci. V případě že by pomoc byla směrována řádnými kanály, Izrael byl připraven po inspekci náklad urychleně převézt do Gazy.

  Zranění (včetně několika izraelských vojáků) zavinily radikální živly ve flotile, které naplánovaly konfrontaci s pomocí železných tyčí, nožů a dalších zbraní. Tyto zbraně - a v jednom případě i ostrá střelba - byly použity proti izraelským vojákům. Flotila bude nyní pokračovat do izraelského přístavu Ašdod, kde budou zásoby vyloženy a po inspekci odvezeny do Gazy. Ačkoliv materiály, které umožňují duální využití, dovoleno dovážet není, humanitární dodávky a jídlo jsou do Gazy dopravovány pravidelně.

  ***
  Israel regrets the loss of life resulting from the clash between the Israeli Navy and the flotilla attempting to enter Gaza earlier today. The clash could have been avoided had the organizers of these ships heeded repeated calls to transfer the aid through the UN via Israel or Egypt rather than plan a political media stunt. If the aid had been sent through proper channels, Israel had committed to transfer it expeditiously to Gaza after the supplies had been inspected.

  The casualties incurred (including several Israeli soldiers who were wounded) resulted from radical elements in the flotilla who planned a confrontation using iron clubs, knives, and other weapons. These were used against the Israeli soldiers as well as, in one case, the use of live fire. The flotilla will now proceed to the Israeli port of Ashdod where the supplies will be unloaded and, upon inspection, forwarded to Gaza. While dual use goods are not allowed through, humanitarian supplies and food reach Gaza on a regular basis.

  ———————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 14:18

 • 36 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Tomas Marny Says:

   maximalni dik za informace Verko, je neuveritelne kolik politiky nenavisti se vejde na tak maly kousicek zeme. Nadherny byznys si z techto “valek” udelal uchylny Arafat i cenu miru za to dostal. Jeho zena nejspis uziva ovoce sveho manzela v Parizi. Lidska zavist primitivu nema konce. Reseni zajiste neni v provokacnich “humanitnich” najezdech. Osobne zadne reseni nevidim.

  • Ondřej Wolf Says:

   A ještě jeden užitek z toho mají teroristi.
   Myslím že ten incident byl plichta na Izraelce. Ráno tu byl odkaz (u jiného článku) na to palestinské embargo na zboží z osad. Říkal jsem si, co tedy chtějí nabídnout místo něj a napadlo mne jediné. Hlad a vyvolané vášně. A tímhle se to potvrzuje. A umocňuje z druhé strany.
   Ondřej

  • Blechova Hana Says:

   Takze se opet potvrzuje, ze EU, ackoliv o cele veci vi s prominutim velke nic, opet preventivne kara Izrael….
   Pokolikate uz?
   A nase sdelovaci prostredky to take lici dost jednostranne protiizraelsky!
   Verusko,dik.
   Bleska.

  • Ondřej Wolf Says:

   Na Nově zmínili že Izrael předem varoval a také nabídl alternativní pozemní trasu. Jenže to by nebylo tak akční a mediální. To ostatně potvrdil i některý palestinský šéfík.
   Cíl té výpravy nebyl humanitární pomoc, ani priorita a účastníkům akce nešlo o pomoc potřebným. Kdyby šlo, zvolili by takovou cestu, aby to tam hlavně dovezli.Bez humbuku a konfrontací.
   Humanitární pomoc je tady použita jako záminka a to je sprosté. Je to sprosté vůči potřebným, je to sprosté jako kažení dobrého jména poctivých humanitárních organizací. Je to stejně sprosté, jako použití živých štítů.
   Hlavní cíl té akce byl zdiskreditovat Izraelce, pokazit zlepšující se vztahy s USA a zastavit rozhovory či jakékoliv plodné aktivity.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Moe:
   Souhlasím s Vámi. Jen si myslím, že Izrael už přestal veřejné mínění světa vůbec brát vážně, nevěří mu, mnohokrát poznal, že svět se na něj nakonec vykašle a pomůže raději těm, kdo mají ropu. Proto asi na to Izraelci kašlou a dělají podle svého bez ohledu na veřejné mínění.

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   K p. Haidlerovi :Perfektní shrnutí smutných věcí.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   Obojí, a přidal bych politický utilitarismus.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Zita Adamová:
   Právní aspekty incidentu dle oficiálních zdrojů

   1. Námořní blokáda která probíhá u pobřeží Gazy byla zahájena, protože Izrael je ve stavu ozbrojeného konfliktu s režimem Hamas, kteý ovládá pásmo Gazy, odkud opakovaně bombardoval civilní cíle v Izraeli zbraněmi a výbušninami, které byly pašované do pásma Gazy přes moře.

   2. Námořní blokáda je podle mezinárodního práva legitimní součástí ozbrojeného konfliktu na moři.

   3. Blokáda může být uplatněna i v mezinárodních vodách, za podmínky, že neomezuje přístup do přístavů a pobřeží neutrálních států.

   4. Mnohé západní země včetně např. USA a Anglie uznávají námořní blokádu jako efektivní námořní opatření a stanovují různá kritéria, které podmiňují legitimitu blokády včetně požadavku řádně vyrozumět o její existenci.

   5. V tomto směru Izrael učinil všechny náležité kroky včetně udání přesných souřadnic oblasti blokády a to jak vládám všech inkriminovaných zemí, tak organizátorům protestní flotily do Gazy. Navíc byly v reálném čase lodě flotily opakovaně varovány o blokádě a její povaze.

   6. Podle mezinárodního úzu se má blokáda za všeobecně známou, jakmile byla vyhlášena a bylo vydáno patřičné oznámení (viz výše).

   7. Podle mezinárodního námořního práva nesmí porušovat žádná plavidla prostor blokády. To zahrnuje jak nepřátelská, tak civilní plavidla.

   8. Stát může přijmout patřičná opatření k prosazení blokády. Každé plavidlo, které porušuje nebo se pokusí porušit námořní blokádu může být mezinárodního práva zajato, nebo na něj dokonce může být zaútočeno. Pokud plavidlo opouští přístav s úmyslem porušit blokádu je to považováno za pokus ji porušit.

   9. Posádka flotily vyjádřila jasný úmysl porušit blokádu prostřednictvím písemného a ústního prohlášení. Navíc trasa plavidel vykazovala jasný záměr porušit blokádu v rozporu s mezinárodním právem.

   10. Vzhledem k tomu, že aktivisté vyjádřili výslovný úmysl porušit námořní blokádu, Izrael využil svůj nárok, vyplývající z mezinárodního práva, blokádu obhájit. Je třeba zdůraznit, že před přistoupením k donucovacím prostředkům, bylo vysloveno explicitní varování přímo kapitánům lodí flotily.

   11. Izrael se pokusil převzít kontrolu nad loděmi flotily nenásilným prostředky a standartním způsobem. Vzhledem k velkému počtu plavidel flotily, bylo přijato rozhodnutí zahájit operaci v určité vzdálenosti od oblasti blokády.

   12. Izraelské jednotky se při hájení blokády setkaly s násilím ze strany aktivistů a jednaly v sebeobraně.
   ———-

  • Ondřej Wolf Says:

   Ještě k proklamované humanitární krizi. Nemohu z ČR posuzovat životní podmínky Palestinců. Pokud ale krize je, proč PALESTINSKÉ úřady uvalují embargo na zboží z osad a zakazuje tam Palestincům pracovat? Pokud není, proč pořádat takovéto plavby?
   Ondřej

  • Vojta Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   Je vidět, že organizace výpravy “Flotily svobody” nebyla ani trochu čistá a férová. Tak se jedná s lidmi, kteří jsou považováni za nástroj, ne za partnera.
   Je to srovnatelné s praktikami používání živých štítů či jiných zneužitích lidí za rukojmí.

   O autě na slunci a zmláceném kapitánovi se mi čte hodně těžko. Stejně těžko jako o podobných událostech u nás po MMF a Summitu Nato nebo Czech Tech…., či kdekoliv jinde ve světě. Svobodném i nesvobodném. Opravdu to není dobrá věc. Ovšem, není to ani specifikum izraelských bezpečnostních složek.

   Použití barevných kuliček ale nesvědčí o krvežíznivosti izraelského výsadku ani plánovačů zásahu.

   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   P.S. Vzkaz pro případné provokatéry:

   Proč jsem nezmínil mrtvé? Protože jsem se vyjadřoval k výpovědi člověka z lodi, kde se nestřílelo ostrými náboji.

   K událostem na lodi, kde mrtví byli, mohu říct to, že záběry a fotografie jasně potvrzují, že proti izraelskému výsadku zbraně použity byly a jejich použití bylo připravováno. Já osobně bych se v takové situaci bránil také.

   Jsem přesvědčený, že takhle to nechtěl skoro nikdo. Ani Izraelci, ani většina členů posádek lodí “Konvoje”
   Jedinný, kdo to takhle nejspíš chtěl, byl asi ten, kdo tak podivně a neprůhledně verboval posádky lodí.

   Kéž ti, kdo se nevrátí ( aktivisté i vojáci) najdou pokoj aspoň u Pána Boha, když už ho nemohli najít v tomto nepokojném světě.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Věra Tydlitátová Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   Krom všeho ostatního, co už jsem řekl, mne strašně štve, když se lumpárny nebo zločiny schovávají za humanitární a charitativní aktivity. Kazí to jméno solidním organizacím a jejich pracovníkům. Jak potom mají pracovat, pokud nastane situace jejich opravdové potřeby. Třeba v tom samém místě. Kdo na tom bude bitý? Pochopitelně ten, jehož chudobou a ohrožeností se zaštiťují “bojovníci” za jeho “svobodu”
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   http://info.blog.idnes.cz/c/141575/Izrael-brani-i-nas-nechapete-to.html
   Už to tak “jednotně spravedlivé” není ani z daleka. Nad nesrovnalostmi se pozastavuje víc lidí.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210411000100602-udalosti/
   cca 18:30min.
   Připadá mi to, jako by byly lehké tendence k měknutí. Ale jen malinké. Sobotka to vyjádřil dobře. Pokud bude vyšetřování opravdu nezávislé, vyjde z toho Izrael se ctí. Pokud nebude, sedne světová politika na lep manipulátorům.
   Nova to asi neřešila vůbec.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   Ovšem ta komentátorka (nebo spíš autor textu který říkala) značně recyklovala.
   Zpráva byla “zastrčená”, připadá mi to, jako by ČT nevěděla co s tím. Na jednu stranu zjistila, že si pěkně naběhla a rychle soudila, na druhou stranu to nechce přiznat.
   Platí něco podobného i pro světovou politickou scénu?
   Po prvním “senzačním” dnu se tomu televize i iDnes, Centrum, Novinky etc věnovaly dost málo. Zpravodajství po rozvedenější Línkově výpovědi dost ztichla.
   Zahraniční zpravodajství je mimo můj dosah, ale taky je asi spíš o výrobě nálad, než o faktografii.
   Ostatně-to byl smysl celé akce.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/202145-cesi-deportovani-z-izraele-jsou-v-istanbulu.html
   A tady jako bych začal cítit náznak distance:
   Češi podle Krasnické zdůraznili, že se akce zúčastnili jako novináři, a nikoli jako aktivisté, a že tak vystupovali i vůči organizátorům plavby a pak také při izraelském zásahu. Do Gazy směřovali původně čtyři, jeden z nich se vrátil do Prahy už v úterý. (Citace z odkazu)
   Ondřej

  • Fr. Řeka Says:

   Takže: aktivisté předem jasně prohlásili že hodlají blokádu porušit, bylo jim navrženo jiné možné řešení jak tu pomoc dopravit, odmítli ho, byli včas varováni, přesto nezměnili kurs. co čekali že se stane? že se jim námořnictvo pokloní až k zemi a řekne ale jistěéééé plujte si, plujte! Asi ne, že? Ergo, je to regulérní provokace financovaná někým, kdo podporuje radikály, ale pořád se o tom bude geglat jako o brutálním zmasakrování nevinných lidiček. Přitom je to ten samý styl používaný jinými teroristy - hajzlové schovávající se za děti ve školách případně v nemocnicích, tady se zase schovali mezi nicnetušící lidi dobrovolníky, kterým řekli jenom půlku pravdy - vždyť sakra museli sami velmi dobře vědět jak to dopadne!!! Ale nééé není to obhajoba blokády, je to brutální masakr nevinných lidiček špinavými sionistickými parchanty, tyjátr pro všechny ty pitomce jak tady, tak na blízkém východě.
   Teď zbývá ještě vyčkat, jak se k tomu vyjádří soudruh Malý, který nám na altermediích bude vykládat planety o genetické předurčenosti Židů ke zlu a o tom, jak bychom si jakožto konzervativní katolíci měli s radikálními muslimy padnout kolem krku nad mrtvolou Žida. Už se na ty jeho gegly moc těším.

  • Ondřej Wolf Says:

   Také Kretschmer, Stwora, Semín…… Pro ty je to (jak) dělané, aby měli o čem psát.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Klid, naši politologové z okruhu hnědfialové falangy to brzy vysvětlí: “Židi novináře zastrašili.”
   Tak se přece dá vysvětlit úplně všechno. Voni furt telefonujou a dělají to tak furt, až se ten dotyčný úplně podělá a všechno honem odvolá, třebas i poslanec. Jako s těmi podpisy pod pozvánkou DOST. Židi furt volali, furt volali a vyhrožovali, až se ta akce musela pro nezájem zrušit.
   Já už ty jejich latríny víc než 2 měsíce neprohlížím, ale kdyby tohle zdůvodnění někdo z vás na těch jejich pramenech božské moudrosi objevil, schválně sem hoďte ne snad odkaz, ale krátký citát, ať se taky zasmějeme.

  • Fr. Řeka Says:

   Ondřej: pokusím se na tu hypotetickou otázku odpovědět: byli by pobiti, náklad by si vzal Hamás a potom by ho rozprodal těm civilistům, kteří by byli ochotni nabídnout když ne peníze tak alespoň svoje děti do jejich služeb.

  • Ondřej Wolf Says:

   A to mají ž/Židi speciální telefonní čísla, že se podle jejich telefonu pozná vyznání nebo národnost?
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   Františku Ř., to je v rámci hypotézy velmi pravděpodobné.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   To víš, my židovské telefonní číslo nepoznáme. Ale naši hrdinní falangisté mrkou a vidí.

  • Ondřej Wolf Says:

   To asi budou tajné kódy. Ale to už fušuju do tematiky článku z dnešního rána.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   Však se taky raduje.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Já to vidím spíš tak, že názory jsou už utvořené a těžko je něco změní. Samozřejmě že ti různí fanatici a nenávistní cvoci jsou z mrtvých “aktivistů” přímo nadšení, protože jim to umožňuje pořádně si zanadávat na Izrael. Ale kdyby toho incidentu nebylo, nadávali by stejně, vymysleli by si spiknutí (tedy to už mají vymyšlené, ale plno lidem je to šumák), nebo nějaké rituální vraždy za účelem získání panenské krve, bohovraždu a tak. Kdo chce, najde.

  • Ondřej Wolf Says:

   Já to myslím právě na ty lidi, kterým to je šumák. Protože politici dobře vědí, že právě ti je budou nebo nebudou volit.
   Ondřej

  • Ben Hur Says:

   Stwora nas informuje : “fotka z paluby unesené lodi s výstavkou několika dřevěných tyček a kuchyňských nožů ”

   Kdybych te Stworo pretahl tou drevenou tyckou po hrbu, tak bys jeste dnes nafukoval igelitovy pytlik na ÁRu.

  • Fr. Řeka Says:

   Proč by Stvůra negeglala, když si za to od svých příznivců nechává platit a maskuje to tím, že nemá na nájem domény nebo co… to je taky bezvadné, ten to “profesně” z těch různých hnojpisálků dotáhl asi nejdál, nejen, že může zvesela rozvíjet svoje dementní teorie, ale ještě mu z toho cosi kápne.

  • Ondřej Wolf Says:

   http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210411000100605-udalosti/
   (cca 21:40 min)
   Aspoň už je slyšet hlas z obou stran, i když vývoj samotný příliš férový není.
   Ondřej

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy