• Kronika 26.04.2012

  Ivan Martin Jirous byl za tento dopis vězeněn až do listopadové revoluce 1989
  Dopis 271 čs. občanů


  wonka1

  ministerstvu spravedlnosti ČSR
  ministerstvu vnitra ČSSR
  vládě Československé socialistické republiky
  Federálnímu shromáždění ČSSR

  Po Vítězném únoru jste v tzv. třídním boji popravili a zabili 8000 lidí, 217 000 svých bližních jste poslali do koncetračních táborů, většinu z nich jste před popravou nebo odesláním do lágrů mučili,zabili jste Záviše Kalandru, zabili jste dr.Horákovou, ačkoliv se proti tomu bouřil civilizovaný svět,v každé vesnici jste zničili alespoň jednu vybranou selskou rodinu,abyste skrze ni zastrašili ostatní, ukradli jste po roce 1948 všechny živnosti a zničili jste je,nikdo už nespočítá vaše oběti, které odešly ze světa v důsledku vašeho fyzického a psychického teroru, zlomek z těchto obětí jste rehabilitovali; ostatní jste zahrnuli pod hrůzný eufemismus omyly padesátých let, kdo spočítá děti a děti těch dětí, které nesměly jít do škol a dělat pro naši zemi práci, která je těší?

  Ale budiž; i kdybychom přistoupili na to, že to byla revoluční situace,teď jste u moci již 40 let,20 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy,od počátku sedmdesátých let, kdy jste začali tvrdit, že se situace v naší zemi znormalizovala, jste zabili ve Valdicích, Ostrově nad Ohří a jiných věznicích lidi,jejichž jména jsme neznali a většinou neznáme a kterých jsme se tenkrát nemohli nebo báli zastat.

  A pak jste zabili Pavla Wonku.
  Pavla Wonku, vězně svědomí.

  Je irelevantní, zda zemřel tím, čemu říkáte přirozená smrt, nebo utýrán vaším vězněním.
  Tak dost!
  Nejste-li schopni zajistit pro lidi, které vám justice dočasně svěřila, základní lidské právo, právo na život,

  žádáme:

  Okamžitě propusťte všechny vězně svědomí a všechny politické vězně!

  Okamžitě propusťte na svobodu:

  Jiřího Boháče, Vladimíra Červeně, Viktora Dederu, Petra Hauptmanna,Ondřeje Hocha, Michaela Kellera, Milana Obodu, Petra Obšila,Kamila Petrovického, Ivana Polanského, Jaroslava Popelku, Josefa Römera,Františka Veise, Jiřího Wolfa a další vězně svědomí a politické vězně,jejichž jména neznáme.

  Okamžitě novelizujte trestní právo!

  Příslušníky SNV, kteří se dopustí teroristických činů (jako bylo upálení ředitele opavského divadla v Ostrově nad Ohří na počátku 70. let), trestejte alespoň stejně přísně, jako by nikdy nenosili uniformu!

  Okamžitě umožněte nehlášené a nedomluvené kontroly lékařů, Amnesty International, FIDH a podobných nezávislých občanských iniciativ z kterýchkoliv zemí k objektivnímu posouzení situace v našich vězeních.

  Ty, kterým se naše žádání zdá neobratné, odkazujeme na Kurta Vonneguta jr.: “O masakru se nic inteligentního říct nedá.”

  V Praze dne 15. srpna 1988

  1 příloha: list s 271 podpisy. Za autenticitu podpisů ručí

  Ivan M. Jirous, 588 67 Stará Říše 33 a Jiří Tichý, Rybalkova 51, 101 00 Praha 10

  ——————–
  Pavel Wonka byl utýrán ve věznici v Hradci Králové 26. dubna 1988.
  Pavel Wonka
  ————————————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy