• Cesta na Lunu 12.04.2011

  Jurij Alexejevič Gagarin před padesáti lety prolomil jako první člověk na světě odvěké tabu a vstoupil alespoň nakrátko a spíše symbolicky do vesmírného prostoru.

  BE002466

  Ke svému tehdy velmi riskantnímu kosmickému letu odstartoval v lodi Vostok 1 ve středu 12. dubna 1961 z kosmodromu Bajkonur. Obletěl Zemi a po 108 minutách šťastně přistál.

  Přestože byl tehdejší sovětský vesmírný program převážně vojenským a propagandistickým projektem, na celém světě vzbudil tento nesporný úspěch vědy, techniky, ale i odhodlání obrovskou vlnu nadšení a na okamžik potlačil i antipatie znesvářeného světa.

  Podnítil také americkou vládu k většímu zájmu o kosmický program a umožnil rozmach kosmonautiky v 60. a 70. letech dvacátého století. Politici a vojenské špičky sice vše brali jako tvrdou soutěž velmocí, ale pro vědce a konstruktéry to byla zlatá doba, kdy se nikterak nešetřilo.

  Dnes už známe i stíny těchto hrdinských podniků a tragické osudy jejich hrdinů, ale také umíme ocenit statečnost, schopnosti a vynalézavost průkopníků vesmírných cest již bez dobově politické pachuti. A dobový šlágr Dobrý den, majore Gagarine považujeme za moc pěknou písničku…

  Dobrý den, majore Gagarine…
  ————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 21:00

 • 12 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Moe Says:

   Rozhodne J.Gagarin zasluhuje uznani za odvahu s kterou se dal zabednit do ocelove koule obalene hlinikem a vystrelit do vesmiru s nadeji ze to prezije k vecne slave SSSR.
   Fakt je ze kdyby se tato riskantni cesta kolem sveta nepodarila , tak by svet o tom nevedel po 20+ let.
   Skoda ze se nedozil casu kdy svobodne mohl rici jak to vlastne bylo!

  • Věra Tydlitátová Says:

   Nakonec dopadl chudák špatně. Ale odvahu opravdu měl, tehdy to byly hry s lidskými životy, lidský život neměl v SSSR valnou cenu. My jako děti jsme se sovětskému vesmírnému programu všelijak smáli, vím, že se zpívalo něco jako: “když sovětští mužici vypustili družici, lajku do ní nacpali a nažrat jí nedali. Ještě dne, ještě dnes lítá nebem chcíplej pes…” O Gagarinovi jsme nic moc slyšet nechtěli, hlavně potom, co jezdil po světě jako cvičená opička. Teď je mi toho statečného kluka líto.

  • Ondřej Wolf Says:

   K jeho letu se váže docela zvláštní příběh. Vše bylo ve Vostoku plánováno na zcela automatizovaný průběh letu, kosmonaut měl v podstatě letět spíš jako pasažér a manuální řízení bylo blokováno číselným kódem, který v případě nouze měl být Gagarinovi sdělen rádiem. Ale když už ho usazovali do lodi, tak konstruktéři (snad sám Koroljov) si nechtěli vzít na svědomí, že kdyby vysadilo spojení, nemohli by mu ten kód říci. Takže Gagarinovi ten kód šeptali během upínání bezpečnostních pásů.

   A s těmi vtípky - taky jsme je říkali. Dnes už bych je neříkal. Ale myslím, že jsme prostě byli zblblí propagandou, tou samou, na kterou jsme byli naštvaní. Tou samou, která zneužívala i samotného Gagarina.

   Ondřej

  • vlaďa Says:

   Na Gagarina pamatuju i komentáře učitelů, některé vyložené přitroublé…bylo mi tehdy 12let a poslouchal na sluchátka vlastnoručně sfušovanou krystalku dlouho do noci. Ta písnička Gustava Broma byla nahraná ještě týž den. Dixiland rád poslouchám dodnes…není nad improvizaci jednotlivých nástrojů a pak to tempo :) Ta písnička se autorům opravdu povedla a žije dodnes.
   No, nevím kdy by se uskutečnil projekt Apollo s cestami na Měsíc, nebýt Gagarina. Ale,co by,kdyby…zpětně nemá valnou cenu.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Já si na to nepamatuju, byly mi 3 roky, ale zase si velmi dobře pamatuju, jak jsme koukali na televizi na přistání na Měsíci…

  • vlaďa Says:

   Jo,paní Tydlitátová,první na Měsíci přistálo Apollo11 v červenci 69,přímý tv přenos s výstupem z přistávacího modulu Orel na povrch Měsíce byl kolem 4h.ráno.Díval jsem se v obýváku,t.č. právě doma na opušťáku ze služby vlasti. Na takovou událost nelze zapomenout.Zajímavé je také to,že výsledný obraz z Měsíce byl o poznání čistší,než při běžném vysílání z brněnského studia.Ty další přenosy z výprav na Měsíc už nebyly tak podrobné…pokračující Husákova normalizace udělala své.Ale stejně,kdo chtěl,informace našel.Nemohu také nevzpomenout na sugestivní komentáře kosmických letů od dr.Mrázka.Odešel trochu moc brzy…škoda,vzpomínám často.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Dr. Mrázka jsem také moc ráda poslouchala.

  • Ondřej Wolf Says:

   Marcel Grun (čti Grýn, omlouvám se jemu i všem, neumím na počítači přehláskovat) z Planetária v Praze taky uměl a pořád umí.
   Ondřej

  • vlaďa Says:

   A také pan Pacner stále ještě píše,a nejen o kosmonautech.
   http://www.karelpacner.cz/?str=hom
   Někde,nevím jestli u něj,jsem četl,že velitelé prvních sovětských vícečlenných výprav do Vesmíru byli vyzbrojeni pistolemi…asi kvůli pořádku.

   A také pan Grygar a jeho hvězdičky všeho druhu,když už o Vesmíru :-)

  • vlaďa Says:

   Člověk si nedá pokoj,dokud si nenabije hubu :-)

  • Věra Tydlitátová Says:

   Rusko chce nové kosmické lodě, ale na Mars nespěchá: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=697110

  • vlaďa Says:

   Ani USA se tam neženou,také bych se tam nehnal.Mars je trochu dál než Měsíc.Jistější a levnější jsou automaty,je jich tam už několik … a Google tam už mají,tak co tam dělat :)
   http://www.google.com/mars/
   Asi by prospělo nám všem,kdyby byl člověk víc zahradníkem,než dobyvatelem.Nemuselo by se říkat,že dobře už bylo.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy