• Kronika 11.11.2009

  FO00118668

  V 11 hodin 11. listopadu 1918  skončila První světová válka. Dnes je tomu už hodně let a málokdo si to uvědomuje. Skončila do té doby snad nejhroznější válka, která navždy pohřbila důvěru v nepřetržitý pokrok lidstva směrem k blahobytu, zdraví, vědě, rozumu a míru.

  Skončil klidný, elegantní svět, tradiční svět plný nespravedlností a skrytých hrůz, ale také plný krásy a naděje. Letadla a vzducholodě, ponorky a radary z Verneových románů nepřinesly blahobyt a pohodlí, ale naučily se rozsévat zkázu.

  11. listopadu utichla střelba. Byly podepsány mírové dokumenty a lidé si oddychli. Svět se pomalu vzpamatovával z nepředstavitelných hrůz a nadechoval se k novým nesmělým nadějím. Brzy se ukázalo, jak křehké ty naděje byly. Přesto mnozí vybojovali alespoň takovou míru svobody, rozvoje a pokoje, jaké stačily na dalších dvacet let života. To přece není málo. A mnozí za tuto svobodu položili život.

  Vzpomínejme dnes na ty, kdo tehdobrovolně i nedobrovolně vstoupili do velkého mlýna dějin a přetvářeli mapu světa i mapy idejí. Vzpomínejme i na padlé vojáky, na ty, kteří již nikdy nepřišli z fronty domů a nemohli obejmout své blízké. Dnes na ně už pamatuje málokdo, čas unáší ty události a jiné hrůzy je překrývají. Vy, kdo čtete tyto řádky, věnujte vojákům, kteří bojovali na všech tehdejších frontách alespoň tichou vzpomínku.

  hrbitov

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 5 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • originalni demokrat Says:

   1. světová válka byla opravdu zlomová. Svět se po ní řítil do zkázy a následky neseme v podstatě dodnes….
   Něco o tom napsal i Stefan Zweig:
   “Pokouším-li se najít výstižnou formuli pro dobu před první světovou válkou, v níž jsem vyrůstal, pak doufám, že budu nejpregnantnější, když řeknu: byl to zlatý věk jistoty. Zdálo se, že vše v naší téměř tisícileté rakouské monarchii je založeno pro dlouhé trvání a nejvyšší zárukou této stálosti je sám stát…Každý věděl, kolik vlastní, co mu náleží, co je dovoleno a co je zakázáno. Vše mělo svou normu, svou určitou míru a váhu.”

   Samozřejmě každá doba má své nevýhody a chyby, ale věřím že svět Stefana Zweiga, jak ho popsal, byl lepší než to co nastalo po něm.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Dobře o tom také píše Joseph Roth v románech Pochod Radeckého a Kapucínská krypta.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Přesně tenhle rituál popisuje Roth, ten dialog přes dveře. Ano, to je dojemné.

  • originalni demokrat Says:

   Právě se mi líbí ta pokora. Zemřelý vstupuje dovnitř nikoliv jako císař a král, ale jako ubohý hříšník…. Zita - přežila svého manžela o 67 let. Údajně celý život chodila v černém.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Zemřel Ladislav Sitenský, fotograf nebeských jezdců: http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=653070

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy